Strona główna » Ciąża i poród » Twoje dziecko » Zdrowie dziecka w czasie ciąży » Bezpieczne sposoby na komary w ciąży

Bezpieczne sposoby na komary w ciąży

komary w ciąży

Badania pokazują, że kobiety w ciąży są wyjątkowo łakomym kąskiem dla komarów. Niestety, ochrona przed nimi w tym szczególnym okresie jest utrudniona. Przyszłe mamy nie mogą korzystać z tradycyjnych repelentów zawierających substancje chemiczne, m.in. DEET. Jak więc chronić się przed komarami w ciąży? Zebraliśmy dla Was bezpieczne sposoby.

DLACZEGO KOBIETY W CIĄŻY PRZYCIĄGAJĄ KOMARY?

Komary wyjątkowo chętnie atakują przyszłe mamy, szczególnie te, które są już w ciąży zaawansowanej. Tak pokazują badania przeprowadzone przez University of Durham w Wielkiej Brytanii i Medical Research Council w Gambii. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze, komary przyciągają osoby o większej posturze, a kobiety w ciąży zaawansowanej niewątpliwie do takich osób należą. Poza tym te krwiożercze owady wabi wydychany przez ludzi dwutlenek węgla, którego przyszłe mamy wydychają o 1/5 więcej niż reszta populacji.

REPELENTY DLA KOBIET W CIĄŻY

Gdy jesteś w ciąży na pewno zwracasz większą uwagę na etykiety produktów. Wiesz już, że są produkty spożywcze, których powinnaś unikać (więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule). Wiesz także, że powinnaś przejrzeć kosmetyczkę pod kątem niektórych substancji zawartych w kremach (zajrzyj do artykułu „7 zabiegów i kosmetyków, których powinnaś unikać w ciąży”). Dokładnie tak samo jest z zakupem środków odstraszających komary czy inne owady – nie wszystkie repelenty są wskazane dla kobiet w ciąży.

Wybierając środek przeciw komarom zwróć uwagę przede wszystkim na to, by nie zawierał DEET. Ten najpopularniejszy syntetyczny repelent działa negatywnie na układ nerwowy, może więc zaszkodzić prawidłowemu rozwojowi Twojego dziecka. Unikaj także środków zawierających pikarydynę, IR 3535 (zwłaszcza w stężeniu powyżej 25%) oraz pyretoid (pyretrynę), która jest często w składzie spirali przeciw komarom.

Na szczęście na rynku są dostępne repelenty przeznaczone dla kobiet w ciąży i małych dzieci, które w składzie nie mają DEET i innych szkodliwych substancji. Odstraszają one komary przy pomocy olejków eterycznych w niewielkim stężeniu (np. olejku eukaliptusowego) połączonych z substancjami pomocniczymi. Aby mieć pewność, że stężenie olejków w repelencie nie jest zbyt wysokie, najlepiej sięgnąć po środek rekomendowany właśnie kobietom w ciąży – informacja o tym powinna widnieć na opakowaniu produktu.

CZYSTE OLEJKI ETERYCZNE W WALCE Z KOMARAMI – CZY TO DOBRY POMYSŁ DLA KOBIET W CIĄŻY?

Wiele badań wskazuje na to, że komary nie przepadają za niektórymi aromatami, które możemy znaleźć w olejkach eterycznych. Są to np. zapach lawendy, eukaliptusa, cytryny czy pelargonii. Dlatego olejki eteryczne coraz częściej stają się alternatywą dla tradycyjnych repelentów. Czy jednak jest to alternatywa wskazana dla kobiet w ciąży?

Nie do końca. Olejki eteryczne nie są neutralne dla organizmu człowieka i mogą wywołać określone reakcje naszego ciała, np. napinać lub rozluźniać wybrane mięśnie. Z jednej strony dzięki temu mają szerokie zastosowanie w aromaterapii. Z drugiej – niektóre olejki mogą być niebezpieczne dla przyszłej mamy, ponieważ wywołują skurcze macicy, a więc mogą doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa unikaj stosowania olejków eterycznych w pierwszym trymestrze ciąży. Na czarnej liście olejków eterycznych zakazanych dla kobiet w ciąży znajdują się: olejek cytronelowy, lawendowy, hyzopowy, jałowcowy, rozmarynowy, szałwiowy, z mięty pieprzowej, mięty polnej, oregano, tymianku i bazylii. Unikaj także stosowania olejków eterycznych bezpośrednio na skórę, a także stosowania ich w formie nierozcieńczonej.

HIGIENA I ODPOWIEDNIE UBRANIE

Jak najprościej odstraszyć komary w ciąży używając tylko i wyłącznie naturalnych sposobów? Wystarczy wziąć pod uwagę fakt, że te owady przyciąga pot i odsłonięta, gorąca skóra. Dlatego przed długim wieczorem nad jeziorem czy spacerem w lesie weź chłodny prysznic. Czysta, zimna skóra z pewnością skusi dużo mniej krwiożerczych owadów.

Pamiętaj także o odpowiednim ubiorze. Załóż długie spodnie i bluzę z długim rękawem, zabierz ze sobą kryte obuwie lub skarpetki. Warto też wiedzieć, że komary chętniej lecą do ubrań w kolorze czerwonym, ciemnoniebieskim i czarnym, dlatego ubierając się na letni wieczór postaw raczej na jasne barwy.

 

Instagram
Tagi:

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Imiona