Strona główna » Ciąża i poród » Dookoła ciąży » Rola taty i starszych dzieci w ciąży » Jak wspierać więź między rodzeństwem a niemowlęciem?

Jak wspierać więź między rodzeństwem a niemowlęciem?

Więź starszego rodzeństwa z niemowlakiem

Pozycja starszaka i maluszka w rodzinie niesie ze sobą swoje naturalne korzyści i niewygody. Oczywistym jest również fakt, że sama nierówność wiekowa musi być źródłem konfliktów, nie mówiąc już o klasycznej, nawet dla bliźniąt, potrzebie rywalizacji o uczucia mamy i taty. Wbrew pozorom mimo naturalnych mechanizmów psychologicznych rządzących życiem rodziny nie zawsze owa braterska więź między rodzeństwem rozwija się w dobrym kierunku. Ba, wielu rodziców, zamiast ją wzmacniać, osłabia ją swym postępowaniem.

Zacznij od przygotowania na młodsze rodzeństwo — więź między rodzeństwem

Mediacyjna rola rodziców w pośrednictwie między rodzeństwem rozpoczyna się już na etapie ciąży. Starsze rodzeństwo musi mieć odpowiednią ilość czasu, aby przygotować się na zmianę swej roli w rodzinie i pojawienie się drugiego dziecka — noworodka. Stąd, gdy tylko minie statystycznie największa groźba poronienia, warto w kategoriach odpowiednich do wieku dziecka wytłumaczyć mu nową sytuację i opowiedzieć o dzidziusiu w brzuchu mamy. Owo przygotowanie pokrywać powinno przy tym kilka istotnych kwestii:

  • Uświadomienie dziecku korzyści, jakie niesie ze sobą posiadanie braciszka lub siostry;
  • Wyjaśnienie potrzeb i kruchości noworodka oraz ograniczeń z nimi związanych;
  • Przygotowanie do faktu, że mama będzie musiała spędzać więcej czasu z maluchem;
  • Zaangażowanie starszego dziecka w przygotowanie domu na powitanie nowego członka rodziny;
  • Przygotowanie na sam poród i kilkudniową nieobecność mamy w domu.
Tata czytający książkę całej rodzinie

Książki, które pomogą przygotować dziecko na noworodka w domu

Narodziny dziecka to wielka zmiana. Teraz gdy będzie to brat lub siostra twojej starszej pociechy musisz być gotowa na przygotowanie pierwszego dziecka na przyjście na świat bobasa. Wspaniałą propozycją do wykorzystania jest czytanie książek. Dzięki temu dziecko będzie miało czas bliskości z rodzicem, jednocześnie powoli będzie mógł się przygotować na przybycie brata czy siostry. A jakie książeczki wspierają przygotowania i więź między dziećmi?

  • „Cześć! Mówi miś Olo”

Dla najmłodszych. Mama i tata proszą Ola, żeby im pomógł zajmować się dzidziusiem. Ale Olo nie chce wykąpać dzidziusia. Nie chce go karmić ani ululać. Ale kiedy mama i tata śpią, Olo robi coś, z czego jest bardzo dumny.

  • „Miś Remiś jest zazdrosny”, Denise Chabot

Mama Remisia urodziła śliczną córeczkę. Wszyscy się cieszą? Nie! Remiś myśli, że mama nie ma już dla niego tak dużo czasu, jak dawniej! Czy to prawda?

  • „Franklin czeka na siostrzyczkę”, „Franklin będzie starszym bratem”, „Franklin wybacza siostrzyczce”

Seria o sympatycznym żółwiku, który poznaje świat.

  • „Tosia i Tymek i małe dziecko”

Najlepszym sposobem na zaradzenie wszystkim smutkom i wątpliwościom jest oczywiście lektura książeczek o przygodach Tosi i Tymka. Tosia i Tymek to bliźnięta, które z humorem wprowadzą Wasze maluchy w świat zwyczajnych, ale czasem bardzo trudnych spraw. Wszystkie opowieści są po mistrzowsku napisane wierszem przez Wandę Chotomską.

  • „Wszystkich was kocham najbardziej”, Sam McBratney

Urocza opowieść o rodzinie misiów, w której wszystkie dzieci kochane są tak samo mocno, mimo że tak bardzo różnią się między sobą.

  • „Będziemy mieli drugie dziecko. Magia serca i miłości”, Elżbieta Zubrzycka

Czy oczekując drugiego dziecka, odczuwasz niepokój, że odbierze ono część miłości pierworodnemu? Czy twoje dziecko też się niepokoi? Nie obawiajcie się. Z tej książki wszyscy się dowiedzą, że serce ma jest magiczne i składa się z wielu kieszonek. Gdy pierwsze dziecko przychodzi na świat, jedna kieszonka wypełnia się miłością. Kiedy zaś urodzi się drugie, równie silna miłość pojawia się w drugiej kieszonce, przeznaczonej tylko dla niego. Nastąpi wiele zmian w życiu rodziny i warto się do nich przygotować z zaciekawieniem i otwartością. Książka przedstawia też inne ciekawe informacje. Na przykład to, jak kolejność urodzin wpływa na kształtowanie się charakteru, jakie korzyści wypływają narodzenia się jako pierwsze, drugie lub trzecie dziecko w rodzinie. Zarazem uspokaja i uczy, jak rozwiązywać konflikty w taki sposób, żeby nad nimi zawsze górowała miłość. A przede wszystkim tworzyła się więź między rodzeństwem.


Dowiedz się, na czym polegają różnice między rodzeństwem: https://niebieskiepudelko.pl/siostra-czy-brat/


Drugie dziecko w domu —  wspierajcie więź między rodzeństwem

Niezależnie od przygotowania i pierwszego spotkania, najważniejsze kroki formowania się więzi między starszym i młodszym rodzeństwem zachodzą oczywiście po powrocie całej rodziny do domu. Zdaniem ekspertów z wyzwaniem najtrudniej radzą sobie maluchy do lat dwóch. Nie odczuwają one jeszcze zwykle żadnej radości z posiadania rodzeństwa, a wręcz są o nie w klasyczny sposób zazdrosne. Tylko spokojne i cierpliwe tłumaczenie okoliczności towarzyszących podzielności maminego czasu może ukoić dyskomfort starszego dziecka, które faktycznie nagle traci sporą część uwagi, do której było od miesięcy przyzwyczajone.

Przez pierwsze miesiące budowania więzi malucha ze starszakiem spróbuj:

  • Pozwolić starszemu dziecku towarzyszyć przy karmieniu piersią, np. prowadząc wówczas rozmowy czy słuchając razem audio-książki;
  • Zachęcać starsze dziecko do „opieki” nad młodszym na zasadzie buziaka na dobranoc, opowiedzenia bajki, przykrycia kocykiem itd.
  • Nie mówić starszakowi, że kochamy go tak samo, jak maluszka. Podkreślaj, że każde z nich jest wyjątkowe i zasługuje na wyjątkową miłość;
  • Powstrzymywać się od lekceważących porównań typu „Dlaczego nie jesteś tak grzeczny, jak Twoja siostrzyczka?”;
  • Wyraźnie dawać czasem pierwszeństwo potrzebom starszego dziecka w obliczu np. płaczu młodszego;
  • Zapewnić starszemu dziecku przestrzeń wolną od maluszka;
  • Próbować jak najwięcej rozmawiać ze starszym dzieckiem o jego uczuciach i obawach – w żadnym razie nie zbywać ich brakiem czasu;
  • W okresie narastających konfliktów między niemowlęciem a starszym dzieckiem próbować rozładowywać sytuację bez obwiniania żadnej ze strony. Na przykład jeśli maluszek zniszczył budowlę z klocków starszej pociechy, pomóżmy ją odbudować w bezpiecznym miejscu.

Najważniejszą zasadą jest zasada cierpliwości i otwartości. Należy się więc przygotować, że konfliktów i scen nie zabraknie. Jednak zarazem należy wierzyć, że będą się one z biegiem czasu redukować, zwłaszcza jeśli zapewnimy wszystkim dzieciom należytą uwagę, przestrzeń i czas. Wtedy więź między rodzeństwem będzie w stanie się zacieśnić.

Tagi: , , , , , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Imiona