Ciąża obfituje w różnego typu dolegliwości – oprócz mdłości, zgagi, zmęczenia i utrudnionego poruszania się, bóle są jedną z najczęstszych.
Niektórym ciężarnym łatwiej byłoby powiedzieć, co ich nie boli niż na odwrót – już pierwszy miesiąc ciąży może być pod tym względem nieprzyjemny, a potem jest tylko gorzej. Tkliwe piersi, skurcze podbrzusza, bóle pachwin, pleców, stóp czy łydek to typowy repertuar dla przyszłej mamy. W ciągu długich dziewięciu miesięcy zazwyczaj przytrafiają się jednak także normalne ludzkie utrapienia, takie jak migreny, bóle brzucha, zatok, zębów, stawów, itd. Czy i jak można je zwalczać?
Ginekolodzy i naukowcy są zgodni – jeśli ciężarna nie musi przyjmować leków przeciwbólowych, to lepiej, żeby ich nie brała. Każdy preparat stwarza bowiem teoretyczne zagrożenie dla płodu, a i zdrowie matki w ciąży nie powinno być bagatelizowane. Stąd optymalnie jest zaciąć zęby i ścierpieć nieco więcej dla dobra swego maluszka, tym bardziej że wiele niefarmakologicznych sposobów okazuje się zaskakująco efektywnych.
Oto najpopularniejsze naturalne metody łagodzenia bólów w ciąży:
Szczególnym i bardzo ważnym tematem dla przyszłej mamy jest ból pleców, który rozpoczyna się od działania hormonów ciążowych, które poluzowują ścięgna, a kończy na ogromnym obciążeniu, jakim jest 9-miesięczny brzuch dla kręgosłupa. W tym przypadku podstawowym zadaniem jest zapobieganie poprzez odpowiednie ćwiczenia oraz dbanie o prawidłową pozycję ciała w ciągu dnia i nocy. Unikajmy przy tym dźwigania ciężarów, a wszystko podnośmy w pozycji zgiętych kolan i prostych pleców raczej niż schylania się przodu.
Już od pierwszego trymestru warto wykonywać więc prostą gimnastykę mającą na celu wzmocnienie mięśni brzucha. Joga i pilates są pod tym względem idealne, zwłaszcza takie ćwiczenia jak deseczka czy podnoszenie nóg w pozycji leżenia na plecach.
Uwaga: Od 20 tygodnia ciąży leżenie na plecach jest już niewskazane ze względu na ucisk macicy na żyły głównej dolnej, która odpowiada za odpływ krwi z dolnej części ciała do serca.
W dalszych tygodniach można za to bezpiecznie ćwiczyć tzw. koci grzbiet i pozycję psa z głową w dół, a i balansowanie na piłce może przynieść wyraźną ulgę. Poza tym nieocenioną pomocą jest pływanie, zwłaszcza na plecach, które dba o harmonię postawy i doskonale rozluźnia napięcia w ciele.
W zwalczaniu bólu pleców pomaga również unikanie długiego stania, sen na twardszym materacu, a także noszenie wygodnego obuwia – w żadnym razie na wysokim obcasie!
W sytuacjach, gdy ból jest nie do zniesienia, a Ty potrzebujesz się w końcu wyspać czy poczuć jak człowiek, uzasadnione może być sięgnięcie po tabletki przeciwbólowe. Ową pomoc należy jednak traktować jako okazjonalną, a nie bieżącą. Lekiem pierwszego wyboru jest w tym zakresie paracetamol, który ma również działanie przeciwgorączkowe. Zasadniczo uznaje się, że jest bezpieczny w okresie ciąży, choć trzeba mieć świadomość, że istnieją studia łączące spożywanie paracetamolu przez ciężarną z problemami behawioralnymi u dziecka, łącznie z nadpobudliwością. To zagrożenie warto mieć na uwadze, otwierając szufladę z lekami!
Inne środki przeciwbólowe mogą być przyjmowane wyłącznie po konsultacji z lekarzem.
Dodaj komentarz