Strona główna » Ciąża i poród » Ciąża » Zdrowie matki w ciąży » Metody łagodzenia bólu w ciąży

Metody łagodzenia bólu w ciąży

Metody łagodzenia bólu w ciąży - sen i leżenie

Ciąża obfituje w różnego typu dolegliwości – oprócz mdłości, zgagi, zmęczenia i utrudnionego poruszania się występują również różnego rodzaju bóle.

Niektórym ciężarnym łatwiej byłoby powiedzieć, co ich nie boli, niż na odwrót – już pierwszy trymestr ciąży może być pod tym względem nieprzyjemny, a potem bywa tylko gorzej. Tkliwe piersi, skurcze podbrzusza, bóle pachwin, pleców, stóp czy łydek to typowy repertuar dla przyszłej mamy. W ciągu długich dziewięciu miesięcy zazwyczaj przytrafiają się także normalne ludzkie utrapienia, takie jak migreny, bóle brzucha, zatok, zębów, stawów itd. Czy i jak można je zwalczać?

Naturalne metody łagodzenia bólu w ciąży

Ginekolodzy i naukowcy są zgodni – jeśli ciężarna nie musi przyjmować leków przeciwbólowych, to lepiej, żeby ich nie brała. Każdy preparat stwarza bowiem teoretyczne zagrożenie dla płodu, choć zdrowie matki nie powinno być bagatelizowane. Warto pamiętać, że istnieje lista leków bezpiecznych podczas ciąży, jednak przyjmowanie jakichkolwiek preparatów powinno być zawsze skonsultowane z ginekologiem prowadzącym.

Oto najpopularniejsze naturalne metody łagodzenia bólu w ciąży:

  • Ciepłe prysznice i kąpiele – poprawiają ukrwienie, relaksują, przynoszą ulgę przy skurczach; polecane głównie w przypadku bólów podbrzusza oraz krzyża, jak również skurczów łydek i stóp.

  • Picie wody – zwiększenie bilansu wodnego to doskonałe panaceum na zaparcia, które są przyczyną bólów brzucha w czasie ciąży, a także skuteczny środek zaradczy na rozpoczynający się ból głowy.

  • Okłady lodowe – zimno to uniwersalny sposób na ból, opuchliznę i stan zapalny, więc warto mieć w zamrażalniku okład lodowy. Przyda się zwłaszcza przy bólach głowy, kontuzjach, bólach stóp i łydek.

  • Poruszanie się – zmiana pozycji, chodzenie, przestępowanie z nogi na nogę to podstawowe sposoby radzenia sobie z bólami szkieletowymi w czasie ciąży.

  • Magnez – suplementacja magnezem, najlepiej w porozumieniu z lekarzem prowadzącym, może być doskonałym sposobem na łagodzenie skurczów podbrzusza i kończyn dolnych, a także bólów głowy.

  • Olejki eteryczne – masaż z użyciem olejków eterycznych rozcieńczonych w oleju bazowym przynosi natychmiastową ulgę przy bólach pleców czy kończyn dolnych. Dla ciężarnych bezpieczne są olejki lawendowy, rumiankowy oraz neroli.

  • Medytacja i relaksacja – trudno w to uwierzyć w epoce aptek z lekami na wszystko, ale uwolnienie napięcia poprzez głębokie oddychanie, rozluźnianie mięśni ciała i wizualizację rzeczy przyjemnych przynosi zaskakująco dobre rezultaty w radzeniu sobie z bólem każdego rodzaju, łącznie z porodowym!

Joga i relaksacja to metody łagodzenia bólu będąc w ciąży

Ból pleców w ciąży

Szczególnym i bardzo ważnym tematem dla przyszłej mamy jest ból pleców, który rozpoczyna się od działania hormonów ciążowych poluzowujących ścięgna, a kończy na ogromnym obciążeniu, jakim jest 9-miesięczny brzuch dla kręgosłupa. W tym przypadku podstawowym zadaniem jest zapobieganie poprzez odpowiednie ćwiczenia oraz dbanie o prawidłową pozycję ciała w ciągu dnia i nocy. Unikajmy przy tym dźwigania ciężarów, a wszystko podnośmy w pozycji zgiętych kolan i prostych pleców, raczej niż przez schylanie się do przodu.

Już od pierwszego trymestru warto wykonywać prostą gimnastykę mającą na celu wzmocnienie mięśni brzucha. Joga i pilates są pod tym względem idealne, zwłaszcza takie ćwiczenia jak deseczka czy podnoszenie nóg w pozycji leżenia na plecach.


Joga na płodność? Sprawdź: https://niebieskiepudelko.pl/fertility-yoga/


Uwaga: od 20. tygodnia ciąży leżenie na plecach jest już niewskazane ze względu na ucisk macicy na żyłę główną dolną, która odpowiada za odpływ krwi z dolnej części ciała do serca.

W kolejnych tygodniach można za to bezpiecznie ćwiczyć tzw. koci grzbiet i pozycję psa z głową w dół, a także balansowanie na piłce, które może przynieść wyraźną ulgę. Poza tym nieocenioną pomocą jest pływanie, zwłaszcza na plecach, które dba o harmonię postawy i doskonale rozluźnia napięcia w ciele.

W zwalczaniu bólu pleców pomaga również unikanie długiego stania, sen na twardszym materacu, a także noszenie wygodnego obuwia – w żadnym razie na wysokim obcasie!

Jakie leki przeciwbólowe można stosować w ciąży?

W sytuacjach, gdy ból jest nie do zniesienia, a Ty potrzebujesz się w końcu wyspać czy poczuć jak człowiek, uzasadnione może być sięgnięcie po tabletki przeciwbólowe. Taką pomoc należy jednak traktować jako okazjonalną, a nie rutynową. Lekiem pierwszego wyboru jest w tym przypadku paracetamol, który ma również działanie przeciwgorączkowe. Zasadniczo uznaje się, że jest bezpieczny w okresie ciąży, choć trzeba mieć świadomość, że istnieją badania łączące spożywanie paracetamolu przez ciężarną z problemami behawioralnymi u dziecka, łącznie z nadpobudliwością. To zagrożenie warto mieć na uwadze, sięgając po leki!

Inne środki przeciwbólowe mogą być przyjmowane wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

 

Leki przeciwbólowe w ciąży

Ból w ciąży – kiedy do lekarza?

Warto pamiętać, że każdy ból w czasie ciąży należy skonsultować z lekarzem. Choć rosnąca macica i naciągające się ścięgna mogą wywoływać duży dyskomfort, nie warto tego bagatelizować. Łykanie leków bez konsultacji czy lekceważenie swoich objawów może stanowić zagrożenie dla życia matki i dziecka!


Bibliografia:

Harvard Medical School, https://www.health.harvard.edu/blog/is-a-common-pain-reliever-safe-during-pregnancy-202110292627

NHS, https://www.nhs.uk/pregnancy/keeping-well/medicines/

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Imiona