Noworodki ważące mniej niż 2500 g nie są wcale zjawiskiem rzadkim. Nawet 1 na 12 dzieci rodzi się tak malutkie. Nie musi to jednak wcale oznaczać poważnych problemów zdrowotnych!
W Europie za średnią wagę urodzeniową uznaje się 3,5 kg. Wiele dzieci jest jednak mniejszych i w żaden sposób nie wpływa to na ich rozwój. Zbyt niska (poniżej 2,5 kg) waga urodzeniowa jest jednak niepożądana, gdyż zwiększa ryzyko komplikacji. Odpowiedzialność przyszłej mamy i zdrowy tryb życia w czasie ciąży odgrywają w tym zakresie ogromną rolę – sprawdź, jak dbać o siebie, aby dziecko przyszło na świat dobrze rozwinięte.
Są dwa główne powody, dla których dzieci rodzą się małe:
W tym drugim przypadku mówimy o zahamowaniu wzrostu płodu wewnątrz macicy. Może być on spowodowany zaburzeniami funkcjonowania łożyska, która dostarcza płodowi niezbędnych składników odżywczych oraz tlenu. Czynnikiem ryzyka są również infekcje wirusowe dotykające przyszła mamę, zwłaszcza różyczka, ospa, toksoplazmoza czy cytomegalie. Poza tym niską wagę urodzeniową częściej obserwuje się:
Nie na wszystkie ze wspomnianych wyżej czynników masz realny wpływ. Ale w ramach prewencji niskiej wagi urodzeniowej dziecka warto chuchać na zimne i dbać o siebie. Unikanie używek to postulat, którego żadnej przyszłej mamie nie trzeba tłumaczyć. Ale zdrowie matki w ciąży zależy również od wyważonej strawy zapewniające dostatek kalorii, a także poszczególnych związków odżywczych. Ponadto niezwykle istota jest prawidłowa higiena osobista i unikanie źródeł potencjalnego zakażenia wirusami. Wreszcie, już przed ciążą warto zatroszczyć się o odpowiednią kontrolę nad chronicznymi chorobami. Lekarz, który będzie wiedzieć, że starasz się o dziecko, zaproponuje Ci odpowiednią regulację lub zmianę leków.
Najistotniejszym elementem prewencji niskiej wagi urodzeniowej są regularne wizyty kontrolne u ginekologa i stosowanie się do jego zaleceń!
Jak już wspomnieliśmy, sam fakt, że noworodek waży mniej niż 2500 g, nie oznacza, że nie będzie całkowicie zdrowy. Prawdą jest jednak, że im mniejsze dziecko, tym większe ryzyko komplikacji. Stąd wcześniaki i dzieci dotknięte hipotrofią muszą często spędzać pierwsze tygodnie życia w inkubatorach na oddziałach intensywnej terapii. Nierzadko potrzebne jest im również karmienie pozaustrojowe lub podawanie pokarmu przez sondę.
Maluszki o niskiej wadze urodzeniowej przede wszystkim często doświadczają niskiej saturacji tlenem w momencie urodzenia. Zazwyczaj też nie potrafią same utrzymać temperatury ciała. Problem sprawia im często karmienie – są zbyt słabe, aby ssać mleko z piersi – wskutek czego nie przybierają odpowiednio na wadze.
Kolejnym częstym powikłaniem niskiej wagi noworodka, zwłaszcza w wyniku przedwczesnego porodu, jest niedorozwój płuc. Problemy z oddychaniem mogą wymagać wspomagania mechanicznego oraz leczenia sterydami. Poza tym miewają problemy z układem nerwowym, stanami zapalnymi jelit, a także są statystycznie bardziej podatne na SIDS (zespół nagłej śmierci łóżeczkowej).
Na szczęście współczesna medycyna dysponuje już szerokim wachlarzem leków i urządzeń, które pozwalają przeżyć i dobrze rozwijać się nawet dzieciom ważącym po urodzeniu kilkaset gramów. Mimo tych wielce pozytywnych rezultatów istnieje ryzyko długoterminowych powikłań niskiej wagi urodzeniowej. Należą do nich przede wszystkim ślepota i głuchota, porażenie mózgowe oraz zaburzenia rozwojowe. Generalnie, najlepsze perspektywy mają dzieci, które w momencie porodu ważyły więcej niż 1500 g.
Noworodki ważące 1500-2500 g, które nie wykazują zasadniczych komplikacji zdrowotnych i przybieraj na wadze, zostaną po kilku lub kilkunastu dniach wypisane do domu. Opieka nad nimi powinna być nieco bardziej intensywna i ostrożna. Przede wszystkim poleca się:
W przypadku zaobserwowania wymiotów, zielonej lub krwawej kupki oraz wyraźnego wzdęcia brzuszka należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
Bibliografia:
https://www.who.int/data/nutrition/nlis/info/low-birth-weight
https://www.stanfordchildrens.org/en/topic/default?id=low-birthweight-90-P02382
Tagi: waga dziecka
Dodaj komentarz