Strona główna » Małe dziecko » Nowe przepisy dotyczące fotelików samochodowych – 2024

Nowe przepisy dotyczące fotelików samochodowych – 2024

Noworodek w foteliku samochodowym siedzący tyłem

Bezpieczeństwo dziecka w samochodzie jest jednym z najważniejszych aspektów podczas podróżowania. Życie i zdrowie malucha w czasie wypadku zależy właśnie od fotelika samochodowego. To właśnie dlatego powstają coraz nowsze przepisy, które mają za zadanie jak najlepiej uregulować proces produkcji i sprzedaży foteli do przewożenia dzieci.

Różne przepisy w różnych krajach

Zasady przewożenia dzieci w różnych krajach świata różnią się od siebie. Nawet na terenie Unii Europejskiej przepisy mogą być nieznacznie inne. Wszystko dlatego, że dziecko w foteliku musi być bezpieczne.

W Hiszpanii dzieci mogą podróżować samochodem na przednim fotelu dopiero gdy skończą 12 lat, w Niemczech fotelik jest obowiązkowy do osiągnięcia 150 cm wzrostu lub 12 lat, natomiast granica wzrostu do niekorzystania z fotelika samochodowego w Wielkiej Brytanii, to 135 cm.

Polskie przepisy przewożenia dzieci

Przepisy dotyczące bezpieczeństwa dzieci w samochodzie (nie tylko osobowym) zostały bardzo dobrze uregulowane w ustawie: Prawo o ruchu drogowym. Jak więc przewozić dziecko w samochodzie w Polsce?

  • Dziecko mające poniżej 150 centymetrów wzrostu musi być przewożone w foteliku bezpieczeństwa, który będzie odpowiednio dobrany do jego wzrostu.
  • Fotelik musi spełniać wymagania techniczne zatwierdzone w Unii Europejskiej lub regulaminach EKG; ONZ

Polskie przepisy musiały zostać dostosowane do wymogów Unii Europejskiej, dlatego zrezygnowano z kryterium wiekowego. Jest to ruch, który pozwala ujednolicić i łatwiej egzekwować przestrzeganie przepisów przez rodziców.

Noworodek śpiący w foteliku samochodowym

Fotelik samochodowy – są wyjątki!

Nie każde dziecko jest takie same, dlatego ustawodawca przewidział możliwość odstępstwa od założeń w ustawie:

  • Dziecko osiągnęło 135 centymetrów wzrostu i ze względu na masę nie mieści się w dedykowanym foteliku;
  • Jeżeli w samochodzie przewożona jest trójka dzieci, a dwoje z nich znajduje się w fotelikach, wówczas trzecie dziecko powyżej trzech lat może być przewożone na środku tylnej kanapy, zapięte pasami bezpieczeństwa.

W dalszej części ustawy omówione zostały inne urządzenia podtrzymujące dzieci w samochodzie – na przykład podkładki. Te jednak nie są zalecane do użytku, ponieważ nie chronią małego pasażera podczas zderzenia bocznego.

Jakie kary za przewożenie dziecka bez fotelika?

Jeśli przewozisz dziecko poniżej 150 cm bez fotelika i zatrzyma cię policja, możesz spodziewać się kary. Mandat za to wykroczenie to 300 złotych i 6 punktów karnych. Wysokość mandatu może się różnić w zależności od tego, ile dzieci przewozisz. Wówczas kara będzie proporcjonalnie wyższa (dotyczy to zarówno punktów karnych, jak i kary finansowej).


Poznaj trzy zasady, którymi warto się kierować, dobierając fotelik samochodowy dla dziecka: https://niebieskiepudelko.pl/3-zasady-jak-wybrac-bezpieczny-fotelik-samochodowy-dla-niemowlaka/


Jaki fotelik samochodowy wybrać?

W zależności od wagi, wzrostu i wieku dziecka fotelik samochodowy będzie inny. Nie istnieje bowiem uniwersalny i zarazem bezpieczny model, który spełni warunki przewozu dzieci na każdym etapie ich rozwoju.

Ponadto zawsze warto zwrócić uwagę na pojazd – nie wszystkie urządzenia będą pasowały do konkretnego modelu samochodu. Wybierając więc fotelik, warto udać się do autoryzowanego sklepu, w którym specjaliści będą mogli dopasować fotelik do dziecka i samochodu.

Dziecko zapinane pasami w foteliku samochodowym

Normy Unii Europejskiej a fotelik samochodowy

Przewożąc dziecko na przednim siedzeniu fotelu tyłem do kierunku jazdy, należy wyłączyć poduszkę powietrzną. Ponadto Unia Europejska stopniowo wyłącza z użytkowania stare normy, wdrażając te, które zapewniają większe bezpieczeństwo.

Od 1. września 2024 norma  ECE R44/04, czyli zgodna do przewożenia dzieci do 150 centymetrów zostaje wycofana. Fotele oznaczone tą normą nie mogą być dłużej produkowane, a ich sprzedaż może nastąpić tylko do wyczerpania zapasów. Jeśli jednak posiadasz fotelik samochodowy oznaczony R44 – nie ma powodów do zmartwień. Możesz go używać przez najbliższe osiem lat.

Warto pamiętać, że Unia Europejska oraz specjaliści z krajów członkowskich zalecają montaż fotelika tyłem do kierunku jazdy. Jest to związane z nieproporcjonalną wielkością głowy do reszty ciała, która to przy hamowaniu może polecieć mocno do przodu, uderzając o kolana. Siła hamowania może również spowodować uszkodzenie kręgosłupa.

Nie ufaj antymandatowi

Poza tym, że unikniesz mandatu – fotelik nie spełni żadnej funkcji. Nie zwracaj więc uwagi na cenę oraz unikanie mandatu – wybierz urządzenie, które uchroni Twoje dziecko przed śmiercią lub ciężkim uszczerbku na zdrowiu.

Bibliografia:

Policja.gov, https://kolo.policja.gov.pl/wl9/ruch-drogowy/przepisy/51971,Zmiana-przepisow-dotyczacych-przewozenia-dzieci.html

Tagi: , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Będę Mamą Skarb Malucha Ja i moje maleństwo

Placówki