Bezpieczeństwo dziecka w samochodzie jest jednym z najważniejszych aspektów podczas podróżowania. Życie i zdrowie malucha w czasie wypadku zależy właśnie od fotelika samochodowego. To właśnie dlatego powstają coraz nowsze przepisy, które mają za zadanie jak najlepiej uregulować proces produkcji i sprzedaży foteli do przewożenia dzieci.
Zasady przewożenia dzieci w różnych krajach świata różnią się od siebie. Nawet na terenie Unii Europejskiej przepisy mogą być nieznacznie inne. Wszystko dlatego, że dziecko w foteliku musi być bezpieczne.
W Hiszpanii dzieci mogą podróżować samochodem na przednim fotelu dopiero gdy skończą 12 lat, w Niemczech fotelik jest obowiązkowy do osiągnięcia 150 cm wzrostu lub 12 lat, natomiast granica wzrostu do niekorzystania z fotelika samochodowego w Wielkiej Brytanii, to 135 cm.
Przepisy dotyczące bezpieczeństwa dzieci w samochodzie (nie tylko osobowym) zostały bardzo dobrze uregulowane w ustawie: Prawo o ruchu drogowym. Jak więc przewozić dziecko w samochodzie w Polsce?
Polskie przepisy musiały zostać dostosowane do wymogów Unii Europejskiej, dlatego zrezygnowano z kryterium wiekowego. Jest to ruch, który pozwala ujednolicić i łatwiej egzekwować przestrzeganie przepisów przez rodziców.
Nie każde dziecko jest takie same, dlatego ustawodawca przewidział możliwość odstępstwa od założeń w ustawie:
W dalszej części ustawy omówione zostały inne urządzenia podtrzymujące dzieci w samochodzie – na przykład podkładki. Te jednak nie są zalecane do użytku, ponieważ nie chronią małego pasażera podczas zderzenia bocznego.
Jeśli przewozisz dziecko poniżej 150 cm bez fotelika i zatrzyma cię policja, możesz spodziewać się kary. Mandat za to wykroczenie to 300 złotych i 6 punktów karnych. Wysokość mandatu może się różnić w zależności od tego, ile dzieci przewozisz. Wówczas kara będzie proporcjonalnie wyższa (dotyczy to zarówno punktów karnych, jak i kary finansowej).
Poznaj trzy zasady, którymi warto się kierować, dobierając fotelik samochodowy dla dziecka: https://niebieskiepudelko.pl/3-zasady-jak-wybrac-bezpieczny-fotelik-samochodowy-dla-niemowlaka/
W zależności od wagi, wzrostu i wieku dziecka fotelik samochodowy będzie inny. Nie istnieje bowiem uniwersalny i zarazem bezpieczny model, który spełni warunki przewozu dzieci na każdym etapie ich rozwoju.
Ponadto zawsze warto zwrócić uwagę na pojazd – nie wszystkie urządzenia będą pasowały do konkretnego modelu samochodu. Wybierając więc fotelik, warto udać się do autoryzowanego sklepu, w którym specjaliści będą mogli dopasować fotelik do dziecka i samochodu.
Przewożąc dziecko na przednim siedzeniu fotelu tyłem do kierunku jazdy, należy wyłączyć poduszkę powietrzną. Ponadto Unia Europejska stopniowo wyłącza z użytkowania stare normy, wdrażając te, które zapewniają większe bezpieczeństwo.
Od 1. września 2024 norma ECE R44/04, czyli zgodna do przewożenia dzieci do 150 centymetrów zostaje wycofana. Fotele oznaczone tą normą nie mogą być dłużej produkowane, a ich sprzedaż może nastąpić tylko do wyczerpania zapasów. Jeśli jednak posiadasz fotelik samochodowy oznaczony R44 – nie ma powodów do zmartwień. Możesz go używać przez najbliższe osiem lat.
Warto pamiętać, że Unia Europejska oraz specjaliści z krajów członkowskich zalecają montaż fotelika tyłem do kierunku jazdy. Jest to związane z nieproporcjonalną wielkością głowy do reszty ciała, która to przy hamowaniu może polecieć mocno do przodu, uderzając o kolana. Siła hamowania może również spowodować uszkodzenie kręgosłupa.
Poza tym, że unikniesz mandatu – fotelik nie spełni żadnej funkcji. Nie zwracaj więc uwagi na cenę oraz unikanie mandatu – wybierz urządzenie, które uchroni Twoje dziecko przed śmiercią lub ciężkim uszczerbku na zdrowiu.
Bibliografia:
Policja.gov, https://kolo.policja.gov.pl/wl9/ruch-drogowy/przepisy/51971,Zmiana-przepisow-dotyczacych-przewozenia-dzieci.html
Tagi: bezpieczeństwo, fotelik dziecięcy, Fotelik samochodowy, niemowlę, pasy bezpieczeństwa
Dodaj komentarz