Pozostałość po pępowinie to duży problem na małym brzuszku. Wielu rodziców – całkiem zrozumiale – obawia się dziwnie wyglądającego kikuta… Pępowina, przecięta zaraz po porodzie, jest zamknięta klamerką lub zawiązana tasiemką i wysycha bardzo szybko. W momencie urodzenia ma kolor biało-niebieski, z czasem ciemnieje, aż w końcu staje się zupełnie sztywna i czarna. Kikut pępowinowy samoczynnie odpada, pozostawiając za sobą pępek.
Zgodnie z wytycznymi Nadzoru Krajowego w dziedzinie neonatologii z 2010 r. zdecydowano się na tzw. suchą pielęgnację pępowiny. Nie zaleca się już więc stosowania alkoholu etylowego do odkażania kikuta – zarówno w warunkach szpitalnych, jak i domowych – jak to było dawniej. W świetle najnowszych zaleceń kikut pępowiny ma być jak najdłużej utrzymywany w suchości. Jeśli dojdzie do jego zabrudzenia kałem lub moczem, należy go delikatnie umyć ciepłą wodą z mydłem i ostrożnie osuszyć ręcznikiem lub gazikiem.
Jak wyglądają pierwsze chwile po porodzie? https://niebieskiepudelko.pl/pierwsze-chwile-po-porodzie/
Pamiętaj:
Przed każdym dotknięciem kikuta i okolicy pępka musisz starannie umyć ręce mydłem!
Kąpiele w pierwszym tygodniu życia należy ograniczać do niezbędnego minimum, a dziecko nie powinno być nigdy zanurzane całym brzuszkiem w wodzie.
Mokry kikut należy bardzo delikatnie osuszyć gazą lub ręcznikiem papierowym – nigdy nie wycierać!
Krawędź pieluszki powinna zawsze znajdować się poniżej kikuta pępowiny.
Obszar wokół kikuta należy kilka razy dziennie przemywać wacikiem zamoczonym w przegotowanej wodzie.
Kikut ma być też jak najczęściej „wietrzony” – pod wpływem powietrza wysycha bowiem najszybciej.
Nie ma potrzeby dezynfekowania kikuta, o ile nie dojdzie do stanu zapalnego.
Ewentualna dezynfekcja również została mocno ograniczona. O ile dawniej stosowano powszechnie alkohol etylowy, o tyle dziś uważa się, że jest on zbyt agresywny dla wrażliwej skóry noworodka. W przypadku niepokojących zmian, takich jak obrzęk, wyciek ropy czy nieprzyjemny zapach, prowadzi się odkażanie za pomocą preparatów na bazie podchlorynu sodu oraz kwasu podchlorawego. Dezynfekuje się wówczas całą powierzchnię kikuta.
Uwaga: Zapalenie pępka może być sytuacją groźną dla zdrowia i życia dziecka. Do lekarza należy udać się zawsze, gdy dojdzie do zaczerwienienia okolic wokół kikuta, a dotyk sprawia maluszkowi wyraźny ból.
U większości noworodków kikut odpada już dwa tygodnie po porodzie, choć standardowa definicja określa okres 4 tygodni jako całkiem normalny. U niektórych dzieci odpadnięcie następuje jeszcze później – o ile nie dochodzi do widocznego stanu zapalnego, nie jest to powodem do niepokoju.
Czasami, w dalszych tygodniach, w miejscu odpadnięcia pępowiny wytwarza się niewielka przepuklina, która również nie powinna napędzać nam strachu. Zwykle cofa się ona samoistnie po kilku miesiącach, gdy dziecko zaczyna ćwiczyć mięśnie brzucha.
Gdy kikut odpadnie, możesz oczekiwać lekkiego krwawienia i wydzieliny. Pępek w dalszym ciągu jest bardzo wrażliwy i wymaga delikatnej pielęgnacji oraz subtelnego przemywania wacikiem. Gdy krwawienie ustanie, możesz zacząć kąpać niemowlę, pamiętając jednak, by zawsze dokładnie osuszać pępek. Aż do czasu kompletnego wygojenia należy zachować szczególną dbałość o higienę. Później pępek również warto czyścić i obserwować — wszelkie zaczerwienienia należy bacznie obserwować i w razie zaostrzania się stanu konsultować z pediatrą.
Bibliografia:
Medycyna Praktyczna, https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/52307,jak-pielegnowac-pepek-noworodka
Opieka okołoporodowa, https://www.opiekaokoloporodowa.pl/artykul/zasady-pielegnacji-pepka-i-kikuta-pepowinowego-u-noworodka
Tagi: kikut pępowinowy, pępek
Dodaj komentarz