MAMY SZCZĘŚCIE ŻYĆ W CZASACH, W KTÓRYCH KOBIETA MA PRAWO DECYDOWAĆ O TYM JAK I GDZIE CHCE RODZIĆ. NAUCZMY SIĘ WYKORZYSTYWAĆ TĘ SPOSOBNOŚĆ DO MAKSIMUM!
Wystarczy posłuchać opowiadań starszych generacji o zwyczajach panujących dawniej na izbach porodowych, aby włos się zjeżył na głowie. Samotne porody w jednej wskazanej przez lekarza pozycji, żadnych opcji łagodzenia bólu, brak kontaktu z noworodkiem, zakaz wizyt… Jakkolwiek byśmy nie narzekali na współczesną służbę zdrowia, pod tym kątem sytuacja uległa diametralnej poprawie. Zwłaszcza, odkąd dysponujemy prawem do przygotowania Planu Porodu…
Plan porodu to ustrukturyzowany dokument, w którym ciężarna określa swoje życzenia dotyczące przebiegu akcji porodowej. Jego istnienie i znaczenie jest podparte prawem, a konkretnie Rozporządzeniem Ministra Zdrowia, które weszło w życie w 1 stycznia 2019 r. (Dz. U. 2018 poz. 1756) w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej. Zgodnie z Rozporządzeniem Plan Porodu powinien zostać opracowany wspólnie przez kobietę i jej lekarza prowadzącego lub położną. Wraz z postępem ciąży można go modyfikować w zależności od sytuacji zdrowotnej i oczekiwań.
Czemu służy ów Plan? Akcje porodowe bywają spontaniczne i pełne emocji. Plan Porodu stwarza możliwość określenia naprzód, z chłodną głową, których procedur nie chcemy, a których oczekujemy. Personel szpitala powinien zapoznać się z wytycznymi kobiety i uszanować je w miarę możliwości medycznych – pamiętajmy bowiem, że nie każdy poród da się przeprowadzić wedle życzeń rodzącej.
Nierespektowanie przez lekarzy i położne Planu Porodu daje podstawy prawne do przygotowania skargi do dyrekcji szpitala czy Rzecznika Praw Pacjenta. Ponadto, mając zawczasu przygotowany Plan Porodu, łatwiej jest nam umówić się na poród w konkretnej placówce, która po zapoznaniu się z dokumentem potwierdzi gotowość do jego realizacji.
*Warto wiedzieć: Wspomniane wyżej Rozporządzenie określa również prawo do przygotowania Planu opieki przedporodowej, który obejmuje wszystkie procedury medyczne planowane na czas ciąży łącznie z terminem ich wykonania. Dokument ten wraz z planem porodu dołączany jest do dokumentacji medycznej ciężarnej.
Plan Porodu obejmuje co do zasady elementy, które mogą różnić przebieg porodu u różnych kobiet. Nie określamy więc w nich spraw oczywistych, ale te, które są opcjonalne. Do najważniejszych elementów, które warto uwzględnić w Planie Porodu, należą więc:
Plan Porodu nie jest dokumentem, który można napisać w jedno popołudnie. Wymaga on konsultacji z lekarzem lub położną, partnerem, a także osobistego namysłu i zapoznania się z argumentami za i przeciw konkretnym działaniom okołoporodowym. Istnieją też czynniki ryzyka i problemy zdrowotne, które mogą ograniczać realność niektórych z naszych oczekiwań.
Napisanie przejrzystego Planu i zaznajomienie z nim położnej i/lub personelu szpitala, w którym chcemy rodzić, pozwala ograniczyć ewentualne rozczarowania i konflikty, które nie sprzyjają samopoczuciu matki w trudnych chwilach. Miejmy jednocześnie świadomość, że nie każdy Plan da się zrealizować w 100% i nie musi być to wcale wynikiem złej woli lekarzy i pielęgniarek, ale medycznej konieczności.
Plan Porodu nie jest dokumentem obowiązkowym, ale jego spisanie jest zalecane i wysoce racjonalne, choćby po to, aby zawczasu przygotować się na to, co nas czeka i ułatwić pracę położonej oraz partnerowi.
Tagi: plan porodu
Dodaj komentarz