Ciąża to stan niezwykły i to nie tylko pod względem czysto fizjologicznym. W społeczeństwie i systemie prawnym od dekad uznaje się specjalne przywileje i prawa ciężarnych. Czy znasz je wystarczająco dobrze? Czego możesz oczekiwać od swego pracodawcy?
Dla wielu kobiet oznajmienie pracodawcy o ciąży jest wciąż źródłem stresu i dyskomfortu. Boimy się, że szefowie nieprzychylnie będą patrzeć na odejście na urlop macierzyński i mogą próbować pozbawić nas stanowiska lub nawet etatu. Ten strach bierze się zwykle z nieświadomości praw kobiet w ciąży i bardzo często okazuje się bezpodstawny.
Zanim jednak wybierzesz się do kadr, aby powiadomić o swym odmiennym stanie, upewnij się, że wiesz, na czym stoisz. Według polskiego prawa:
Uwaga! Pracodawca może rozwiązać umowę z kobietą ciężarną, jeśli pojawiły się przyczyny uzasadniające zwolnienie zawinione przez pracownicę (w szczególności ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych), a zakładowa organizacja związkowa wyraża na to zgodę. Drugim wyjątkiem pozwalającym na rozwiązanie umowy z ciężarną jest likwidacja lub upadłość pracodawcy.
Ochrona nie obejmuje również pracownic zatrudnionych na umowę zlecenie, o dzieło lub przekazanie praw autorskich.
Sprawdź, czy wiesz wszystko o urlopie macierzyńskim: https://niebieskiepudelko.pl/urlop-macierzynski-i-rodzicielski-bez-tajemnic/
Ciężarna pracownica nie tylko podlega ochronie i nie może zostać zwolniona (z wyjątkiem wspomnianych wyżej wyjątków), ale również nie powinna wykonywać prac o charakterze uciążliwym i niebezpiecznym. Ich pełny wykaz znaleźć można w Rozporządzeniu Rady Ministrów z 3 kwietnia 2017 r.).
Na liście prac zakazanych znalazły się m.in.:
Wspomniane rozporządzenie reguluje również temperaturę pracy, narażenie na hałas lub drgania, narażenie na działanie pola magnetycznego oraz kontakt ze szkodliwymi substancjami chemicznymi i biologicznymi.
Praca to nie jedyne miejsce, gdzie przysługują Ci przywileje z uwagi na ciążę. ZUS umożliwia na przykład ubezpieczonym przyszłym mamom korzystanie z płatnego zasiłku macierzyńskiego już na 6 tygodni przed porodem. Okres pobierania zasiłku po porodzie zostaje wówczas adekwatnie skrócony i zależy od liczby urodzonych dzieci.
Kobiet w ciąży mają również prawo do darmowej opieki zdrowotnej bez względu na fakt objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym. Obejmuje ona badania ginekologiczne (w tym badania prenatalne na podstawowym poziomie), opiekę położnej, edukację oraz sam poród w placówce zdrowia.
Przy okazji korzystania z usług medycznych, warto wiedzieć, że kobieta w ciąży ma prawo do:
Ponadto ciężarna powinna być traktowana z szacunkiem i uwzględnieniem jej godności oraz prawa do prywatności. W placówkach służby zdrowia oraz aptekach należy się jej również pierwszeństwo obsługi.
Tagi: kodeks pracy, prawa kobiet, urlop macierzyński
Dodaj komentarz