Zanim skupimy się na odpowiedzi, jakie są obowiązki pracodawców w stosunku do kobiet w ciąży i przyszłych rodziców, bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na rzadko poruszaną kwestię, a mianowicie odpowiedzialność pracownika względem pracodawcy. Mogłoby się wydawać, że jest to sprawa drugorzędna, ale same akty prawne wynikające z kodeksu pracy nie zapewnią nam stuprocentowego komfortu, że w momencie decyzji o powrocie do pracy, będziemy przyjęte z otwartymi ramionami. Oczywiście pracodawca ma taki obowiązek, ale może warto mimo wszystko wcześniej zadbać o swój komfort psychiczny i chociaż spróbować zrobić wszystko, żeby powrót do pracy w i tak trudnej dla rodziców sytuacji, nie wiązał się z niepotrzebnym stresem.
Warto o tym pomyśleć jeszcze zanim dziecko się urodzi i zanim pójdziemy na długo oczekiwany urlop macierzyński. Jeżeli nie ma konieczności przebywania podczas ciąży na zwolnieniu lekarskim, to może warto pomyśleć o tym, żeby okres nieobecności w pracy maksymalnie skrócić i wykorzystać po urodzeniu dziecka, a nie przed nim. Poza tym, to co najważniejsze to otwarta komunikacja. To, ile będziemy przebywać na urlopie macierzyńskim, czy skorzystamy z urlopu wychowawczego, czy może cześć urlopu macierzyńskiego wykorzysta nasz partner, zależy nie tylko od naszych oczekiwań, ale od tego jakie zajmujemy stanowisko i czy pomożemy pracodawcy przygotować się do naszej nieobecności. Wszystkie te kwestie możesz wspólnie przedyskutować i ustalić scenariusz dogodny dla obu stron.
Zanim jednak dojdzie do rozmowy o urlopie macierzyńskim musisz zakomunikować pracodawcy fakt, że spodziewasz się dziecka. Niestety nadal dla wielu kobiet rozmowa ta nie należy do najprzyjemniejszych. Czasami to zwykłe skrępowanie, brak pewności siebie, ale niestety bardzo często też obawa przed utratą pracy.
Dlatego warto wiedzieć jakie są obowiązki pracodawców względem kobiet w ciąży.
Ostatni punkt dotyczący możliwości przebywania na pełnopłatnym urlopie lekarskim, to zdecydowana zmiana przepisów i jednocześnie komfort dla kobiet w ciąży, które z przyczyn zdrowotnych muszą być całą ciążę na zwolnieniu lekarskim. Dzięki temu kobiety otrzymują sto procent swojego wynagrodzenia podczas całej ciąży oraz oczywiście w trakcie urlopu macierzyńskiego.
Tagi: ciąża, kodeks pracy, komunikacja, obowiązki, obowiązki pracodawcy, obowiązki pracownika, odpowiedzialność pracownika, pracownica, prawa kobiet, urlop macierzyński, zwolnienie lekarskie
Dodaj komentarz