Mówi się, że 4. miesiąc życia dziecka to złoty okres niemowlęctwa. Czy wiesz dlaczego? Ponieważ to właśnie teraz Twój bobas da Ci całe mnóstwo powodów do uśmiechu. W ciągu dnia będzie skory do zabawy i poznawania świata, a w nocy wreszcie pozwoli Ci dłużej pospać. Zobacz, jak wygląda rozwój fizyczny rozwój fizyczny pod koniec 4. miesiąca życia Twojego dziecka i dowiedz się, co możesz zrobić, by go wspierać.
Co potrafi 4-miesięczne dziecko?
- Utrzymuje główkę uniesioną o 90 stopni leżąc na brzuszku
- Leżąc na brzuszku, oparte na przedramionach, unosi głowę wraz z górną częścią klatki piersiowej i rozgląda się dookoła
- Utrzymuje wyprostowaną główkę
- Kiedy leży na brzuszku, jego nogi są wyprostowane lub na wpół wyprostowane
- Przewraca się z brzuszka na plecy i odwrotnie
- Bawi się swoimi rączkami, chętnie potrząsa grzechotką
- Stara się włożyć do buzi każdy trzymany przedmiot
- Wodzi wzrokiem za przedmiotem odległym o ok. 20 cm od twarzy, obracając główkę o 180 stopni z jednej strony na drugą
- Odwraca się w kierunku, z którego dochodzi dźwięk (zwłaszcza głos mamy)
- Z uwagą wpatruje się nawet w małe przedmioty i wyciąga po nie rączkę
Może się zdarzyć, że nie wszystkie powyższe umiejętności pokrywają się z umiejętnościami Twojego dziecka w 4. miesiącu życia. Nie przejmuj się tym – każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie i nie ma sensu nic przyspieszać ani porównywać go z rówieśnikami. Jeśli cokolwiek wzbudza Twoje wątpliwości lub niepokój, skonsultuj się z lekarzem pediatrą.
Jak wspierać rozwój fizyczny pod koniec 4. miesiąca życia dziecka?
- Kładź malucha na zmianę na brzuszku i na plecach. Dzięki temu będzie mógł obserwować świat z różnych perspektyw i ćwiczyć nowe umiejętności. Leżąc na brzuszku, będzie unosił główkę oraz tułów i próbował obrócić się na plecy. Ta pozycja sprzyja prawidłowemu ułożeniu bioder dziecka.
- Gimnastykuj bobasa. Delikatnie obracaj go z boku na bok, rytmicznie przyginaj kolanka do łokci. Wszystkie ruchy wykonuj powoli i spokojnie. Podczas ćwiczeń rozmawiaj z maluchem i śmiej się, by gimnastyka była dla niego dobrą zabawą. Jeśli zauważyłaś jakiekolwiek podejrzane zmiany w ułożeniu ciała dziecka, umów się do fizjoterapeuty dziecięcego.
- Nie krępuj rąk ani nóg niemowlęcia kocykiem. Maluch potrzebuje swobodnie ruszać rękami i nogami – w ten sposób poznaje świat. Daj mu możliwość dotykania różnych przedmiotów, poznawania ich faktur i ćwiczenia umiejętności chwytania.
- Stymuluj zmysły dziecka. Mogą Ci w tym pomóc zabawki dostosowane do wieku malucha. Karuzela zawieszona nad łóżeczkiem będzie pobudzać jego wzrok i zachęcać do ćwiczenia ruchów rąk. Zmysł słuchu pobudzi pozytywka i grzechotka (lub Twój śpiew), z kolei na dotyk najlepsze będą zabawki wykonane z materiałów o zróżnicowanych fakturach (np. bawełna, welur, guma)
- Masuj dziecko. Masaż może wzmocnić jego odporność, stymulować rozwój mięśni, złagodzić kolki i pomóc maluchowi spokojnie zasnąć. Najlepiej wykonuj go po wieczornej kąpieli.
Przeczytaj więcej, na temat żywienia dziecka w 4. miesiącu życia: https://niebieskiepudelko.pl/zywienie-dziecka-w-2-4-miesiacu/
4-miesięczne dziecko nie podnosi główki – co to znaczy?
Ogólne normy pediatryczne mówią, że już trzymiesięczne niemowlę powinno, chociaż próbować lekko dźwignąć głowę w pozycji leżenie na brzuszku. Jeśli pociecha takich prób nie przejawia, poinformuj o tym lekarza na wizycie kontrolnej.
Pod koniec czwartego miesiąca życia główka zdecydowanie powinna już być odrywana od podłoża i utrzymywana choć przez jakiś czas. Jeśli tak nie jest, najprawdopodobniej chodzi o opóźnienia rozwojowe. Nie musisz jednak od razu załamywać rąk! Ogromna większość tego typu problemów da się rozwiązać lub złagodzić za pomocą rehabilitacji. Im wcześniej ją rozpoczniecie, tym dla maluszka lepiej.
Dziecko obraca główkę tylko w jedną stronę
Zdarza się, że 4-miesięczne niemowlę swobodnie podnosi już ramiona z głową w leżeniu na brzuszku, ale jego zachowanie jest asymetryczne. Główka obraca się tylko w jedną stronę, nawet jeśli pokazujemy mu z drugiej zabawkę lub mówimy do niego.
Sytuacja ta jest dość częsta i określana jest jako kręcz szyjny. Niektóre dzieci się z nim rodzą, inne nabywają je w ciągu pierwszych 4-6 miesięcy życia. Na szczęście, odpowiednio dobrane rozciąganie oraz zmiany pozycji ciała niemowlęcia zwykle są w stanie całkowicie zredukować problem. Potrzeba jedynie nieco cierpliwości i czułości ze strony rodziców oraz wsparcia dobrego dziecięcego fizjoterapeuty.
Tagi:
niemowlę,
prawidłowy rozwój dziecka,
rozwój niemowlęcia,
stymulacja wzrokowa
MONIKA w dniu 29 kwietnia 2022 22:28
Punkt 5 to bzdura. Dziecko w 4 miesiącu życia nie powinno jeszcze wykonywać obrotów. A jeżeli chodzi o obroty dzieci komentujących – pytanie czy te obroty wykonują prawidłowo (np. obrót poprzez wygięcie ciała w łuk z główką do tyłu jest baaardzo złym wzorcem i nie ma co cieszyć się z takiego “osiągnięcia”) 🙂