Dziecko wciąż intensywnie ćwiczy oddychanie: nabiera do płuc wody płodowe, a następnie je wypycha. Połykanie wody i ssanie kciuka to z kolei najlepsze ćwiczenia przygotowujące do przyszłego karmienia piersią. Ciężki trening się opłaci, gdy maluszek wtuli się w Twoją pierś!
W 17 tygodniu skóra płodu jest wciąż cienka i przeźroczysta: sieć naczyń krwionośnych jest wyraźnie widoczna, ale na tym etapie zaczyna się już tworzyć podskórna tkanka tłuszczowa. Będzie jej z każdym tygodniem przybywać. Jej główną funkcją jest stabilizacja temperatury ciała maluszka po urodzeniu. Równolegle z tą wewnętrzną izolacją, skóra produkuje maź płodową, która ma chronić z zewnątrz.
Gdyby przyjrzeć się teraz dokładnie rączkom i nóżkom płodu, będzie już widać pierwsze linie papilarne. Twój maluszek powoli staje się indywidualnością! W zbliżeniu twarzy byłoby też widać już zalążki rzęs oraz brwi.
Ramiona, kręgosłup i klatka piersiowa są już ukształtowane, następuje rozwój stawów łączących poszczególne kości. Struktura kostna nadal się rozwija i utwardza. Genitalia nabierają kształtu – u dziewczynek wykształca się srom i pochwa, u chłopców jądra zaczynają powoli zstępować z jamy brzusznej ku mosznie. W uchu zaczyna funkcjonować narząd Cortiego, który pozwala dziecku coraz lepiej rozróżniać dźwięki – może więc już słyszeć Twój głos!
Jednocześnie reguluje się rytm bicia serduszka. Znikają dotychczasowe nieregularności. Tętno stabilizuje się na poziomie 140-150 uderzeń na minutę.
Jeśli to Twoja kolejna ciąża, możesz już zacząć odczuwać pierwsze ruchy płodu przyrównywane do “motyli w brzuchu”!
Tagi: 17 tydzień ciąży, siedemnasty tydzień ciąży
Dodaj komentarz