Strona główna » Ciąża i poród » Dookoła ciąży » Rola taty i starszych dzieci w ciąży » Tata w ciąży – rady dla przyszłego ojca

Tata w ciąży – rady dla przyszłego ojca

Mężczyzna całuje brzuch ciężarnej kobiety

Masz zostać ojcem? W przeciwieństwie do kobiety, twoje ciało nie przygotuje cię do nowej roli w sposób naturalny. Trzeba trochę popracować nad sobą, aby dać dziecku to, co najlepsze!

W ogromnej większości mężczyźni cieszą się na wiadomość, że zostaną tatą. Duża rodzina to wizja, która cieszy, zaś brak obaw związanych z ciążą i porodem sprawia, że rodzicielstwo wyda się im łatwiejsze i bardziej beztroskie, niż jawi się dla przyszłej mamy. Tym niemniej, w praktyce okazuje się często, że nie każdy ojciec jest do swojej roli dobrze przygotowany. Ciąża to najlepszy okres, aby przeprogramować zasadniczo swoje życie. A ponieważ porady dla kobiet w ciąży są liczne i powszechne, dziś poświęcamy czas wyłącznie dobry wskazówkom dla tatusiów.

Interesuj się ciążą partnerki, wspólnie wybierzcie opiekę

Bierz udział w wyborze lekarza i szpitala, w którym przyjdzie na świat wasze dziecko. Rozmawiaj z partnerką na temat wizyt kontrolnych i wykonywanych badań – to ważne dla niej, ale i na ciebie podziała uspokajająco. O ile to możliwe, towarzysz partnerce w czasie wizyt, szczególnie w momentach tak przełomowych, jak pierwsze wysłuchanie tętna dziecka czy badanie USG. Interesuj się również przebiegiem ciąży, jeśli partnerka chce ci powiedzieć, jakiej wielkości jest wasze dziecko czy jaka jest teraz jego waga.

Wspólnie zmieńcie swoje nawyki

Ciąża to szczególny czas, podczas którego niezalecane jest spożywanie wysokoprzetworzonej żywności, warto również zwracać uwagę na podaż kaloryczną i ilość kofeiny wypijanej w ciągu dnia. Jako ojciec możesz na przykład wesprzeć partnerkę rezygnując z czipsów czy dużej ilości kawy.

Bądź wyrozumiały

Liczba zmian, które zachodzą w kobiecym ciele są ogromne. Dobremu samopoczuciu nie sprzyja również niskie ciśnienie oraz rosnący hormon HCG, który powoduje mdłości. Nie reaguj nerwowo na zachcianki partnerki czy jej wahania nastrojów – to przejściowy etap, który mija zwykle po pierwszym trymestrze.

Ty też się liczysz!

Rozmawiaj z partnerką o swoich uczuciach. Jeśli masz obawy, odczuwasz stres, albo cieszysz się jak szaleniec, otwórz się przed partnerką. Ciąża to okres emocji, a dzielnie ich ze sobą w wyjątkowy sposób wzmacnia związek.

Przygotuj się przed narodzinami

Wielu mężczyzn najlepiej czuje się w roli inżynierów i zdobywców, więc warto połączyć przyjemne z pożytecznym i zawczasu przygotować pokoik i meble dla dziecka. Pomyśl również o wyprawce i skompletuj ją razem z przyszłą mamą. Przygotowanie do porodu powinno spoczywać na waszych barkach, nie tylko na ciężarnej.

Wybierz się na szkołę rodzenia

W czasach, gdy porody odbywają się rodzinnie – warto, abyś wiedział, jak wygląda każdy jego etap. Mądre wspieranie swojej partnerki w tych trudnych chwilach jest dla przyszłego taty okazją do rozwinięcia wiedzy o okresie ciąży i przygotowaniem się na czas porodowy. Skorzystaj ze szkoły rodzenia wraz ze swoją partnerką.

Buduj relację od początku

Rozmawiaj ze swym dzieckiem, kiedy jeszcze przebywa w brzuchu mamy. Gdy wspólnie odpoczywacie, śpiewaj mu lub opowiadaj bajki, głaszcząc delikatnie mamę po brzuchu. Okazuje się, że jeśli matka lub ojciec nucą regularnie w czasie ciąży wybraną kołysankę, to po przyjściu na świat dziecko uspokaja się i łatwiej zasypia, słysząc właśnie tę melodię.

Zaplanuj swoją nieobecność w pracy!

Po narodzinach dziecka Twoja obecność w domu będzie nieoceniona. Przygotuj się na ten czas, odpowiednio organizując swoje obowiązki zawodowe. Przekaż najważniejsze informacje współpracownikom, rozplanuj zadania i – jeśli to możliwe – ustal z przełożonym opcję okazjonalnej pracy zdalnej. Poinformuj firmę odpowiednio wcześnie o nadchodzących zmianach, aby zarówno Ty, jak i Twój zespół mogli się do nich dobrze przygotować.

Nie bój się seksu

Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma powodu obawiać się zbliżeń seksualnych. Ani nie zaszkodzi to dziecku, ani nie spowoduje komplikacji. Niektóre ciężarne mają zmniejszoną chęć współżycia seksualnego. Nie oznacza to wcale, że nie potrzebują czułości i przytulenia. Jak dawniej, a może nawet bardziej, pragną bliskości kochanej osoby.

Korzystajcie z ostatnich chwil we dwoje

Nie ma powodu, abyście w czasie ciąży rezygnowali z wyjść do kina, teatru, na przyjęcie, do znajomych. Wręcz przeciwnie – ponieważ po porodzie będziecie mieć mniej wolnego czasu – warto teraz wykorzystać okazję. Jednak w tych sprawach decydujący głos należy do kobiety i zależy od jej samopoczucia. Odpadają także długie imprezy – sen i odpoczynek są bardzo ważne dla prawidłowego przebiegu ciąży.

Czas nowej roli – poród

Niezależnie czy będzie chciała Cię mieć na sali, czy za drzwiami. To bardzo ważny moment dla kobiety, w którym nie powinna być sama, a dla Ciebie niepowtarzalna okazja, aby wziąć w ramiona noworodka i dać mu poczuć bezpieczeństwo u Taty. W zależności od waszych preferencji postaraj się przygotować do porodu – poczytaj o jego przebiegu, jak wspierać kobietę podczas skurczów oraz bóli partych. Odpowiednio wcześnie dowiedz się, czy możesz być obecny przy porodzie, czy można za dodatkową opłatą wynająć jednoosobową salę, w której możecie być razem przez cały czas pobytu w szpitalu.

Bądź aktywny po porodzie – rady dla przyszłego ojca

Włączaj się w pielęgnację nowo narodzonego dziecka. Pomagaj w przewijaniu, podawaj dziecko mamie do karmienia, noś je po karmieniu, czekając, aż się mu odbije. Doradzamy także, aby to ojciec wykonywał codzienną kąpiel dziecka. I oczywiście w czasie tych czynności przemawiaj i jeszcze raz przemawiaj do swojej pociechy. Małe dzieci potrafią tak pięknie słuchać! W ten sposób nie tylko pomagasz partnerce, ale przede wszystkim sam nawiązujesz kontakt z dzieckiem.

Narodziny dziecka to wspaniały czas. Jest to jednocześnie wielkie wyzwanie i zmiana, na którą warto się dobrze przygotować.

Tagi: , , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Imiona