Strona główna » Niemowlę » Zdrowie » Wiek ojca a problemy z poczęciem

Wiek ojca a problemy z poczęciem

Mężczyzna w średnim wieku siedzący w kawiarni i zastanawiający się

Dużo pisze się o ryzyku związanym z zaawansowanym wiekiem przyszłej mamy. I u mężczyzn jednak „druga młodość” może być przeszkodą w staniu się rodzicem.

Współczesne media nieustannie przypominają kobietom, że ich zegar biologiczny wciąż tyka. Wiek 38 lat jest umownie przyjęty jako kryzys płodności. Problemem jest nie tylko owulacja i prawidłowe zagnieżdżenie się zarodka, ale także jakość komórek jajowych. Ocenia się, że u 35-latki 1/3 jajeczek jest już anormalna, u 40-latki zaś nawet połowa. Przypomnijmy, że genetyczne aberracje odpowiedzialne są za rozwój wad wrodzonych, w tym również trisomii chromosomalnej takiej jak zespół Downa.

Jak wyglądają szanse mężczyzny na zostanie ojcem w zależności od wieku?

Odkładanie rodzicielstwa

Nie tylko kobiety chętnie przekładają macierzyństwo na później. Z danych GUS wynika, że średni wiek mężczyzny w momencie narodzenia się dziecka wynosi dziś 33 lata – to o 3 lata więcej niż przed dekadą. W 2021 r. ponad 8,5% wszystkich noworodków, które przyszły na świat, miało tatusiów starszych niż 40 lat.

Media zasypują nas też informacjami o celebrytach, którzy płodzą dzieci po 70-tym roku życia. Faktycznie, jest to bowiem możliwe. Pozostaje pytanie, na ile prawdopodobne i odpowiedzialne…

Spadek płodności u mężczyzn

Wykres słupkowy z trendem spadkowym

 

W ocenie naukowców szanse na poczęcie maleją znacząco, gdy mężczyzna osiągnie wiek 40 lat. W szczególności jako problemy obserwowane przez lekarzy u starszych kandydatów na tatę wskazuje się:

  • Obniżoną płodność związaną z liczbą i mobilnością plemników.
  • Obniżoną jakość nasienia, która zwiększa ryzyko poronienia – jeśli partner jest 50-latkiem, jest ono nawet dwukrotnie większe!
  • Zwiększone prawdopodobieństwo rozwoju problemów zdrowotnych u dziecka, w tym autyzmu, zespołu Downa oraz zaburzeń psychicznych.

Warto wiedzieć, że w porównaniu z mężczyznami w wieku 25 lat, 45-latkowie mają nawet 12 razy większe ryzyko, że nie uda im się zapłodnić partnerki w ciągu dwóch lata starań o dziecko. Jeśli dodać do tego fakt, że przyszła mama również nie młodnieje, szansy pary na zostanie rodzicami są faktycznie coraz mniejsze.

Jak możesz zwiększyć szanse na zostanie ojcem w dojrzałym wieku?

Naturalnie, kondycja jednego czterdziestolatka może być całkiem inna niż drugiego. Również płodność u dwóch mężczyzn w tym samym wieku może być diametralnie różna. Największy wpływ na nią ma bowiem indywidualny styl życia.

Jeśli więc jako para zdecydowaliście się odłożyć starania o dziecko na później, już zawczasu zacznij o siebie dbać. Z obserwacji i badań naukowych wynika, że ilość i jakość nasienia są zależne od ogólnego stanu zdrowia, jak również unikania specyficznych czynników negatywnie wpływających na płodność.

Dobre rady dla przyszłego taty w średnim wieku:

  • Utrzymuj prawidłową wagę ciała. Otyłość i nadwaga ograniczają szanse na zostanie ojcem. Postaraj się więc utrzymać w zalecanym przedziale BMI 18,5 – 24,9.
  • Ogranicz spożycie alkoholu. Nadmierna lub częsta konsumpcja w sposób udowodniony naukowo obniżają produkcję testosteronu i dwóch innych hormonów, a tym samym ograniczają ruchliwość, liczbę oraz wielkość plemników.
  • Nie noś ciasnej bielizny. Badania wskazują, że przegrzewanie jąder, jak i fizyczny ucisk mogą negatywnie odbić się na produkcji plemników.
  • Regularnie uprawiaj sporty, idealnie w umiarkowanej intensywności. Poprawiają one krążenie i redukują poziom stresu, obniżając ryzyko zaburzeń erekcji.
  • Rzuć palenie i wstrzymaj się od konsumpcji narkotyków oraz sterydów poprawiających masę mięśniową.

Co warto pamiętać

Ojciec i syn trzymający się za ręce na łące podczas zachodu słońca

 

Jako 40-latek lub 50-latek wciąż masz szansę na zostanie ojcem zdrowego dziecka. Prawdą jest jednak, że maleją one dosłownie z każdym rokiem. Z francuskich badań wynika, że od 20 roku życia z każdymi kolejnymi urodzinami rokiem ilość plemników redukuje się o 2,6%!

Dodajmy, że im starszy mężczyzna w momencie urodzin dziecka, tym większe może mieć problemy z dotrzymaniem kroku kipiącemu energią przedszkolakowi. Z drugiej strony, badania wskazują, że mężczyźni w bardziej dojrzałym wieku zwykle zarabiają więcej i są bardziej ustatkowani, co pozytywnie wpływa na dobrobyt całej rodziny. Dzieci starszych tatusiów mogą więc mieć więcej problemów zdrowotnych, ale często mają lepsze warunki życiowe, a dzięki cierpliwości dojrzałych rodziców lepiej radzą sobie w szkole i kontaktach społecznych. Decyzję o rodzicielstwie warto więc podejmować świadomie!

 


Bibliografia:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16793993/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7816062/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3253726/

https://www.verywellfamily.com/does-age-affect-male-fertility-1959934

https://www.countryliving.com/uk/wellbeing/news/a1984/older-fathers-have-geekier-smarter-sons/

 

Instagram
Tagi: ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki