Strona główna » Lifestyle » Lifestyle » Zdrowie i uroda » Trądzik u ciężarnych – prewencja i leczenie

Trądzik u ciężarnych – prewencja i leczenie

trądzik w ciąży

Masz wkrótce zostać mamą, a tym czasem w lustrze przypominasz raczej pryszczatą nastolatkę? Problem trądziku w ciąży dotyczy wielu kobiet i często negatywnie odbija się na i tak już podminowanym samopoczuciu.

Skąd trądzik młodzieńczy u 20, 30 czy nawet 40-latki? Jak się łatwo domyśleć, wszystkiemu winne są hormony. Nagły wzrost progesteronu oraz androgenów powoduje zwiększoną produkcję sebum, które zapycha pory na twarzy i sprzyja rozwojowi stanów zapalnych. Podobne zjawisko w mniejszym nasileniu wiele kobiet obserwuje w drugiej połowie cyklu i w momencie nadejścia miesiączki.

Klasyczne symptomy

Trądzik ciężarnych nie różni się wyglądem od skórnych przypadłości z okres dojrzewania. Zaskórniki, pryszcze, a nawet bolesne cysty pojawiają się na nosie, czole, brodzie, policzkach, a nierzadko również dekolcie i plecach. Ich nasilenie może być bardzo różne, a w zależności od sposobu pielęgnacji towarzyszyć im może zaczerwienienie, wysuszenie skóry czy łuszczenie. Problem pojawia się zazwyczaj w pierwszym trymestrze i może, ale nie musi nasilać się z czasem. Szczególnie często dotyczy kobiet, które za młodu cierpiały na trądzik bądź reagują wypryskami na wahania cyklu menstrualnego.

Dobra wiadomość jest taka, że po porodzie, gdy gospodarka hormonalna się ustabilizuje, większość tych zmian ulegnie samoistnemu wyczyszczeniu. Nie dzieje się to jednak z dnia na dzień. Dla współczesnych kobiet perspektywa poprawy za kilka miesięcy może jednak nie być wystarczającym pocieszeniem.

Ciekawostka: Można spotkać się z teorią, że trądzik u mamy zwiastuje żeńską płeć płodu. Jak dotąd znamy tylko jedno, niewielkie w skali badanie, które wydaje się potwierdzać tę tezę, więc lepiej jest nie przywiązywać do owej teorii większej wagi.

Jak leczyć trądzik w czasie ciąży?

Istnieją skuteczne terapie trądziku, które dla ciężarnych są absolutnie zabronione pod groźbą poważnych uszkodzeń płodu. Mowa zwłaszcza o leczeniu izotretynoiną, ale także innych retinoidami, antybiotykami z grupy tetracyklin i środkami hormonalnymi. Z drugiej strony, przykre zmiany można wyraźnie zredukować dzięki odpowiedniej pielęgnacji, środkom naturalnym oraz preparatom miejscowym.

W ramach prewencji powinnaś więc przede wszystkim:

  • Dwa razy dziennie myć twarz delikatnym preparatem bez mydła, najlepiej aptecznym żelem pozbawionym substancji zapachowych. Unikaj produktów przeznaczonych dla nastolatków, które mogą być zbyt agresywne.
  • Mokrą twarz osusz delikatnie ręcznikiem papierowym lub czystym i regularnie wymienianym delikatnym ręcznikiem tekstylnym. Nie trzyj, ale raczej subtelnie oklepuj.
  • Nie przesadzaj z make-upem. Podkłady, fluidy i pudry mogą podrażniać cerę i dodatkowo blokować pory nasilając intensywność zmian.
  • Nie stosuj peelingów fizycznie złuszczających komórki naskórka.
  • Jeśli na twarzy pojawi się jakaś zmiana, nie dotykaj jej, nie próbuj wyciskać ani zdrapywać. Nie tylko ryzykujesz blizny, ale możesz przypadkiem roznieść bakterie po całym obliczu.
  • Unikaj noszenia szali zakrywających część twarzy, kominów i długich kołnierzy, oducz się dotykania dłońmi policzków czy czoła. Nie przykładaj też telefonu do policzka.
  • Minimum raz na tydzień zmieniaj poszwę poduszki.
  • Dbaj o bilans wodny i regularnie nawilżaj twarz łagodnym kremem.

Jeśli mimo wszystko trądzik się pojawi i będzie rozwijać, możesz spróbować łagodnymi metodami zwalczać stany zapalne i dezynfekować cerę. Najbezpieczniej jest unikać wszelkich preparatów na receptę, a i te sprzedawane w wolnym obiegu dokładnie analizować. Na ulotce lub opakowaniu powinny znaleźć się informacje mówiące o przeciwwskazaniach.

Na łagodne objawy trądziku pomagają:

  • Przemywanie twarzy naparem z rumianku;
  • Redukcja cukrów prostych w diecie;
  • Przemywanie twarzy tonikiem z octu jabłkowego rozwodnionego w proporcji 1:3;
  • Aplikowanie papki z sody kuchennej i wody na pojedyncze zmiany;
  • Aplikowanie soku z cytryny lub limonki na krosty i pryszcze;
  • Maseczka z miodu pozostawiona na twarzy na ok. 20 minut;
  • Maseczka ze zmiksowanych płatków owsianych oraz ogórka.

Kosmetyki do cery trądzikowej na bazie kwasu salicylowego budzą wiele wątpliwości, dlatego lepiej trzymaj się od nich z daleka. Przy bardziej zaawansowanych zmianach możesz poradzić się dermatologa. Lekarz w uzasadnionych przypadkach może przepisać Ci miejscowe preparaty zawierające kwas azelainowy lub erytromycynę. Za relatywnie bezpieczne uważa się również dostępne bez recepty maści, kremy i lotiony na bazie nadtlenku benozilu (benzoyl peroxide) oraz kwasu glikolowego (glycolic acid) – jedynie 5% substancji aktywnych wchłanianych jest do krwioobiegu, co w przypadku lokalnego stosowania jest ilością bagatelną.

W bardzo drastycznych przypadkach ciężarnym zapisuje się czasem doustną antybiotykoterapię cefadroksylem, który nie miałby powodować wad wrodzonych u płodu. O jego zastosowaniu może zadecydować wyłącznie lekarz. Nie ma również przeciwwskazań do leczenia trądziku u ciężarnych za pomocą lasera czy terapii światłem – prowadzący musi jednak być świadomy Twojego odmiennego stanu.

 


Bibliografia:

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/acne/acne-during-pregnancy-treatments-causes

https://www.aad.org/public/diseases/acne/derm-treat/pregnancy

https://utswmed.org/medblog/pregnancy-acne-maskne/

https://www.whattoexpect.com/pregnancy/whose-body/acne.aspx#treat

Instagram
Tagi:

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki