Połóg to czas po porodzie, podczas którego dochodzi do regeneracji całego organizmu po ciąży. W czasie ciąży zwiększa się objętość krwi krążącej w organizmie matki, macica jest mocno ukrwiona i znacznie powiększona. Podczas porodu i zaraz po nim następuje wiele zmian hormonalnych, które mogą przyczyniać się do powstawania zakrzepów, szczególnie w kończynach dolnych. Czym jest zakrzepica w połogu, jakie są jej objawy i jak jej uniknąć?
Zakrzepica to stan, podczas którego dochodzi do powstania skrzepliny w żyle. W ciąży i połogu najczęściej występującą jest zakrzepica żył głębokich nóg. Ryzyko rośnie wraz z rozwijającą się ciążą – im ciąża jest starsza tym możliwość wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej jest bardziej prawdopodobne.
Rosnąca macica wraz z płodem wywierają nacisk na żyłę główną dolną i powodują wzrost ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej, a to z kolei prowadzi do wolniejszego przepływu i większego ciśnienia krwi w kończynach dolnych. W ciąży dochodzi również do wzrostu progesteronu, który powoduje zwiększenie pojemności żył. W poprawnie przebiegającej ciąży i połogu ilość czynników mogących wywołać zakrzepicę zmniejsza się, a zwiększa się aktywność czynników krzepnięcia.
Jak wyglądają pierwsze chwile po porodzie? https://niebieskiepudelko.pl/pierwsze-godziny-i-dni-po-porodzie-problemy-kobiet-w-pologu/
Występowanie zakrzepicy żylnej w połogu najczęściej notuje się w ciągu pierwszego tygodnia po porodzie. W większości przypadków ryzyko jej wystąpienia istniało już przed ciążą, a zachodzące zmiany hormonalne i fizyczne doprowadziły do wystąpienia powikłania.
Czynniki ryzyka wystąpienia zakrzepicy żył po porodzie:
Pomimo występowania u ciężarnej czynników ryzyka, wystąpienie incydentów zakrzepowych, zapalenia żył głębokich czy zatorowości nie musi się wydarzyć. Zakrzepica dotyczy około 0,1-0,15% kobiet po porodzie.
Zakrzepica w połogu jest poważnym powikłaniem, które może prowadzić do zatorowości płucnej. Jeśli zakrzep powstały w kończynie oderwie się od żyły i dostanie do płuc – może dojść do śmierci położnicy.
Jakie są objawy zapalenia żył głębokich w połogu?
Ból w nodze: Ból w obrębie uda, łydki lub stopy, który może nasilać się przy chodzeniu lub dotykaniu. Ból jest często lokalizowany w jednym miejscu, zwykle wzdłuż żyły, w której znajduje się zakrzep.
Obrzęk: Jeden z głównych objawów zapalenia żył głębokich. Obwód nogi może się zwiększyć, a stopień obrzęku może różnić się w zależności od miejsca, w którym zakrzep się znajduje.
Zaczerwienienie i ocieplenie skóry: Skóra nad obszarem zakrzepu może stać się zaczerwieniona i cieplejsza niż reszta nogi. To wynika z procesu zapalnego.
Uczucie ciężkości: Kobieta może odczuwać ciężkość w nodze, zwłaszcza po długim siedzeniu lub staniu, co może być związane z upośledzonym przepływem krwi w wyniku zakrzepu.
Zmiany w kolorze skóry: W przypadku zaawansowanego zapalenia żył, skóra nad zakrzepem może przyjąć niebieskawy lub fioletowy odcień.
Mając na uwadze czynniki ryzyka, lekarze po porodach operacyjnych decydują się na przeprowadzenie profilaktyki przeciwzakrzepowej. Jest to podawanie preparatów przeciwkrzepliwych przez cały okres hospitalizacji, a następnie w domu – do 14. dnia po porodzie.
Podobnie w przypadku porodu naturalnego, jeśli kobieta jest w grupie ryzyka, może zostać jej przepisana heparyna lub inna substancja przeciwdziałająca powstawaniu zakrzepów.
Warto również zwrócić uwagę na kilka podstawowych działań, które warto wprowadzić po porodzie:
Ćwiczenia fitness w połogu: https://niebieskiepudelko.pl/cwiczenia-i-fitness-w-okresie-pologu/
Zakrzepica żył głębokich to rzadkie powikłanie występujące w połogu, niemniej jednak należy mieć na uwadze, że występowanie bólu nóg w czasie sześciu tygodni po porodzie należy skonsultować z lekarzem.
Bibliografia:
Forum ginekologii, https://www.forumginekologii.pl/artykul/zylna-choroba-zakrzepowo-zatorowa-w-ciazy-i-pologu
Medycyna Praktyczna, https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/wszystkoozakrzepicy/zakrzepicazylna/54308,zakrzepica-zyl-glebokich-konczyn-dolnych
Dodaj komentarz