W okresie ciąży i połogu istnieje większe ryzyko wystąpienia choroby zakrzepowej. Ujawnieniu się choroby sprzyja wzmożona krzepliwość krwi, niedokrwistość poporodowa, zaburzenia krzepnięcia krwi, nadmiar fibrynogenu we krwi, żylaki kończyn dolnych, zastój żylny u leżących położnic.
Czynnikami usposabiającymi do zakrzepicy są:
W występującym powierzchownym zapaleniu żył obserwuje się ból, zaczerwienienie i zgrubienie żyły (żylaków). Zakrzep żylny może tworzyć się bezobjawowo, może być również podwyższona temperatura. W warunkach domowych możesz wykonać badanie – dodatni objaw Homansa – przy grzbietowym zgięciu stopy pojawia się silny ból goleni. Zaleca się jak najczęściej układać nogi wysoko.
Objawem zapalenia żył głębokich jest wysoka temperatura, obrzęk kończyny z błyszczącą skórą, różnica w obwodzie w porównaniu z kończyną zdrową, przyspieszenie tętna oraz duża bolesność wzdłuż przebiegu żył.
Leczenie polega na podaniu leków przeciwkrzepliwych, przeciwzapalnych, przeciwbólowych. W tym czasie musisz być unieruchomiona z chorą kończyną uniesioną do góry.
Bardzo poważne zagrożenie życia stanowi wystąpienie objawów zakrzepowego zapalenia żył miednicy mniejszej. Po cięciu cesarskim może wystąpić od 2. do 4. dnia po operacji, a po porodzie drogami natury – fizjologicznym, później. Objawy są gwałtowne: podwyższona temperatura, silny ból występujący w podbrzuszu, nudności, wymioty, trudności w oddawaniu moczu i stolca. Każde rozpoznane zakrzepowe zapalenie żył jest poważnym powikłaniem, istnieje zagrożenie dla życia. Zapobieganie polega na wczesnym uruchamianiu położnicy.
Należy otoczyć Cię opieką, podawać odpowiednią ilość płynów, stosować się do zaleceń lekarskich przy podawaniu przepisanych leków, a w domu stosować okłady na chore miejsca. Ćwiczenia oddechowe i częsta zmiana pozycji w łóżku zapobiegną dalszym powikłaniom. Rozmowa i dodawanie otuchy jest ważnym elementem postępowania.
Dodaj komentarz