Ekologia jest modnym tematem i coraz więcej ludzi robi co może w zakresie ochrony środowiska. Czego sobie jednak wciąż nie uświadamiamy, to zakres, w jaki zanieczyszczenie powietrza może wpływać na maluchy.
Brudne powietrze nie sprzyja ani ludziom, ani zwierzętom czy roślinom. Małe dzieci narażone są jednak w sposób szczególny, ponieważ ich system oddechowy i odporność nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Amerykańskie Stowarzyszenie Płuc podaje, że w momencie narodzin maluszek posiada zaledwie 20% pęcherzyków płucnych! Niedostatki immunologiczne sprawiają, że dzieci znacznie częściej niż dorośli cierpią na infekcje dróg oddechowych – te choroby też czynią młode pokolenie podatniejszym na szkodliwy wpływ toksycznego powietrza.
Największym zagrożeniem dla zdrowia jest pył zawieszony, który emitowany jest w czasie spalania paliw. Elektrownie opalane węglem, klasyczna niska emisja z domów jednorodzinnych, ale także transport drogowy to główni winni. Niestety, toksycznych związków w atmosferze wokół nas jest więcej – do najbardziej szkodliwych należą tlenki azotu, tlenek węgla, policykliczne węglowodory aromatyczne, dwutlenek siarki, a także rozproszone w powietrzu metale ciężkie, takie jak ołów czy rtęć. Za ich obecność w atmosferze odpowiada przede wszystkim tradycyjna energetyka oraz przemysł.
Warto wiedzieć, że nie bez znaczenia jest również jakość powietrza w domu. Negatywny wpływ na nią ma nie tylko palenie papierosów przez dorosłych, ale także toksyczne związki wietrzejące z mebli i tworzyw sztucznych, pleśń rozwijająca się w wilgotnych miejscach, surowce spalane w celu ogrzewania, a nawet chemikalia stosowane do czyszczenia. Paradoksalnie, w domu dzieci bywają czasem bardziej zagrożone niż na zewnątrz!
Niestety, stan środowiska negatywnie wpływa na nawet na nienarodzone jeszcze dzieci! Istnieje wiele badań dowodzących toksycznego wpływu zanieczyszczonego powietrza, które wdycha ciężarna, na płód rozwijający się w jej łonie. Według badaczy z Kalifornii wysokie stężenie zanieczyszczeń zwiększa na przykład ryzyko przedwczesnego porodu. Ubocznym skutkiem wdychania toksyn przez przyszłą mamę może być również niska waga urodzeniowa maluszka.
Ekspozycja na toksyczne związki w powietrzu przed i po urodzeniu może również negatywnie wpływać na rozwój neurologiczny. W szczególności w strefach wyższego zanieczyszczenia powietrza obserwuje się średnio niższe wyniki z testów kognitywnych, a nawet częstsze występowanie autyzmu oraz zespołu nadpobudliwości psychoruchowej.
Wpływ zanieczyszczonego powietrza na płuca rozwijającego się dziecka porównywany bywa do zgubnych efektów ekspozycji na dym papierosowy. Amerykańskie studia sugerują, że życie w „brudnych” miastach i w pobliżu terenów przemysłowych może wręcz ograniczyć rozwój pojemności płuc u małolatów! Wysoki poziom ozonu, zaliczanego do szkodliwych gazów cieplarnianych, asocjowany jest z kolei z wyższą częstotliwością infekcji dróg oddechowych. Szczególnie groźny jest ozon dla małych astmatyków, u których znacznie redukuje wydolność płuc.
Ponadto z różnych studiów przeprowadzonych na przestrzeni lat i cytowanych przez Światową Organizację Zdrowia wynika, że zanieczyszczenie powietrza może przyczyniać się do:
Uwaga: Według danych Światowej Organizacji Zdrowia w 2016 r. zanieczyszczenie powietrza w skali globalnej spowodowało 4.2 miliona przedwczesnych zgonów, z czego 300 tysięcy stanowiły dzieci do lat 5!
Najlepiej byłoby oczywiście w globalny sposób zadbać o zdrowsze powietrze. Wszystkie wysiłki zmierzające do ograniczenia spalania węgla czy użytkowania samochodów osobowych to inwestycja w zdrowie młodego pokolenia. Liczne studia z różnych zakątków świata jasno potwierdzają, że tam, gdzie udało się już zmniejszyć liczbę dni z przekroczonymi normami zanieczyszczeń, stan zdrowia najmłodszych wyraźnie się poprawia!
Naturalnie, ogólna poprawa jakości powietrza to zadanie na wiele lat. Póki co, aby zminimalizować, ryzyko możesz jednak:
Ponadto, jeśli planujesz zmianę miejsca zamieszkania, weź pod uwagę dane dotyczące lokalnego zanieczyszczenia środowiska. Generalnie, obszary położone na wzgórzach są mniej narażone niż te osiedla w dolinach. Zasadne jest też rozważenie przeprowadzki z dala od centrum miasta – dojazdy bywają oczywiście męczące, ale jakość życia rodzinnego na wsi czy przedmieściach może być znacznie lepsza!
Bibliografia:
https://www.lung.org/clean-air/outdoors/who-is-at-risk/children-and-air-pollution
https://www.blf.org.uk/support-for-you/risks-to-childrens-lungs/air-pollution
https://bmjpaedsopen.bmj.com/content/5/1/e000706
Tagi: zanieczyszenie powietrza, zdrowie dziecka
Dodaj komentarz