Radość bliskiego finiszu pomaga Ci teraz łatwiej znosić uciążliwości ciąży. A jest ich niemało – od bólów i zadyszki po nieprzyjemne infekcje.
Stale powiększająca się macica uciska obecnie wszystkie narządy wewnętrzne. Odczuwają to także Twoje płuca, które są ściśnięte przez macicę, nie mogą w pełni się rozszerzać. Skrócenie oddechu jest nieprzyjemne tylko dla Ciebie i w najmniejszym stopniu nie zagraża dziecku. Ono cały czas otrzymuje dzięki łożysku tyle tlenu, ile potrzeba. Nacisk na pęcherz, który zwiększa się jeszcze, gdy dziecko obróci się głową w dół, również jest tylko dyskomfortem, choć może utrudniać nocny wypoczynek. Nie ograniczaj jednak z tego powodu picia, bowiem odwodnienie sprzyjać możemy przedwczesnemu kurczeniu się macicy!
Dla pocieszenia dodajmy, że już za 1-2 tygodnie, brzuch opadnie w dół i przynajmniej płucom zrobi się znacznie lżej! Może to również oznaczać ulgę od zgagi!
Higiena pozostaje najskuteczniejszą bronią przeciwko infekcjom. Oznacza to konieczność codziennego podmywania się (od przodu do tyłu) za pomocą specjalnych, łagodnych preparatów do higieny intymnej, idealnie przeznaczonych dla ciężarnych. Nie chcesz na miesiąc przed porodem dopuścić do żadnych stanów zapalnych! Jeśli pocisz się bardziej niż zwykle, myj się częściej i starannie wycieraj dokładnie wszelkie zagięcia (łokcie, pachwiny, pachy, pępek), aby uchronić się przed grzybicą i podrażnieniami skóry. Niestety, w stanie błogosławionym wszystko „czepia” się kobiety znacznie łatwiej.
Sprawdź, jak radzić sobie z infekcjami pochwy w ciąży: https://niebieskiepudelko.pl/infekcje-pochwy-w-ciazy/
Masz poczucie, że ciągle się o coś obijasz lub wchodzisz w drzwi? Rzeczy lecą Ci z rąk, zakopujesz o stół i nie możesz dać sobie rady z pakowaniem w sklepie? To zupełnie normalne. Niezdarność na miesiąc przed zakończeniem ciąży wynika nie tylko ze znacznego przyrostu wagi ciała, ale także zmiany ośrodka ciężkości oraz ogólnego rozluźnienia ścięgien wskutek działania relaksyny. Poza tym wiele ciężarnych ma problem z zespołem cieśni nadgarstka, co znacząco utrudnia manewrowanie przedmiotami.
W zachowaniu równowagi i ogólnej koordynacji ciała nie pomagają obrzęki kończyn oraz zaburzenia widzenia. Nie miej więc do siebie pretensji! Aby zapobiec nieprzyjemnym i niebezpieczny wypadkom noś wygodne obuwie na płaskiej podeszwie i w miarę możliwości przytrzymuj się poręczy.
Tagi: 35 tydzień ciąży, trzydziesty piąty tydzień ciąży
Dodaj komentarz