Masz opuchnięte nadgarstki? Ręce bolą Cię tak mocno, że trudno jest Ci wykonywać proste prace? Paradoksalnie może być to jeden z licznych skutków ubocznych ciąży.
Statystyki wskazują, że nawet 60% wszystkich ciężarnych doświadcza zespołu cieśni nadgarstka. Nie jest to co prawda problem zagrażający zdrowiu matki lub dziecka, ale może dawać się mocno we znaki. Sprawdź, jak możesz sobie ulżyć w cierpieniu.
W każdym nadgarstku znajduje się tzw. tunel zbudowany z drobnych kostek i tkanki łącznej. Stanowi on ochronną otoczkę dla nerwów, naczyń krwionośnych i ścięgien, bez których poruszanie dłonią byłoby niemożliwe. O zespole cieśni nadgarstka mówimy, gdy ów tunel zostanie częściowo zamknięty i uciska na nerw.
Hormony ciążowe zwiększają ryzyko gromadzenia się płynów w tkankach. Tak powstają obrzęki, które mogą właśnie blokować kanał nadgarstka. W rezultacie przyszła mama odczuwa:
Zaawansowane przypadki zespołu cieśni nadgarstka wymagać mogą operacji. W przebiegu ciąży jest to jednak problem tymczasowy, który po porodzie odchodzi zwykle w zapomnienie. Trzeba więc tylko w jakiś sposób bez frustracji przetrwać kilka bolesnych tygodni. Objawy zaostrzają się bowiem zwykle dopiero w trzecim trymestrze, gdy obrzęki są najbardziej znaczące.
Trzy podstawowe metody łagodzenie dolegliwości to:
Czasami pomocne okazują się również uciskowe opaski oraz ortezy na nadgarstki. Noszone na noc, utrzymują one ręce w prawidłowej pozycji i chronią przed przypadkowym wyginaniem stawów. W rzadkich przypadkach wyjątkowego bólu lekarz może też zalecić doustne środki przeciwbólowe lub zastrzyki steroidowe.
Poza odpoczynkiem możesz zadbać o kondycję rąk delikatnymi ćwiczeniami. Warto wykonywać je kilka razy dziennie nie przesadzając z liczbą powtórzeń – nie chcesz nadgarstków zmęczyć, ale raczej je uelastycznić. Co możesz robić?
Przede wszystkim ćwiczenia samych palców. Zaciskaj je w pięść i delikatnie rozprostowuj. Dobre efekty przynosi również łączenie kciuka i palca wskazującego i formowanie z nich kształtu koła. Poza tym możesz położyć przedramię na stole, tak aby nadgarstek wystawał za krawędź, i delikatnie opuszczać dłoń w dół, a następnie unosić do góry.
W ogromnej większości wypadków zespół cieśni nadgarstka ustąpi kilka tygodni po porodzie. Uważaj, aby w tym czasie nie przeciążać rąk nadmiernym noszeniem – o pomoc przy kąpaniu noworodka czy przebieraniu poproś partnera.
Jeśli minął miesiąc, a sytuacja się nie poprawia, odwiedź ortopedę lub fizjoterapeutę, który doradzi, co robić dalej.
Bibliografia:
Tagi: dłonie
Dodaj komentarz