Strona główna » Ciąża i poród » Ciąża » Zdrowie matki w ciąży » Zespół cieśni nadgarstka u ciężarnych

Zespół cieśni nadgarstka u ciężarnych

zespół cieśni nadgarstka u ciężarnych

Masz opuchnięte nadgarstki? Ręce bolą Cię tak mocno, że trudno jest Ci wykonywać proste prace? Paradoksalnie może być to jeden z licznych skutków ubocznych ciąży.

Statystyki wskazują, że nawet 60% wszystkich ciężarnych doświadcza zespołu cieśni nadgarstka. Nie jest to co prawda problem zagrażający zdrowiu matki lub dziecka, ale może dawać się mocno we znaki. Sprawdź, jak możesz sobie ulżyć w cierpieniu.

Co to jest zespół cieśni nadgarstka?

W każdym nadgarstku znajduje się tzw. tunel zbudowany z drobnych kostek i tkanki łącznej. Stanowi on ochronną otoczkę dla nerwów, naczyń krwionośnych i ścięgien, bez których poruszanie dłonią byłoby niemożliwe. O zespole cieśni nadgarstka mówimy, gdy ów tunel zostanie częściowo zamknięty i uciska na nerw.

Hormony ciążowe zwiększają ryzyko gromadzenia się płynów w tkankach. Tak powstają obrzęki, które mogą właśnie blokować kanał nadgarstka. W rezultacie przyszła mama odczuwa:

  • mrowienie i drętwienie w palcach, całej dłoni lub nadgarstku;
  • ból palców, dłoni i nadgarstka;
  • opuchliznę i zwiększenie temperatury w palcach;
  • słabość uścisku i trudności z zaciśnięciem pięści;
  • niezręczność, problemy z wykonywaniem prac manualnych.

Jak sobie pomóc?

Zaawansowane przypadki zespołu cieśni nadgarstka wymagać mogą operacji. W przebiegu ciąży jest to jednak problem tymczasowy, który po porodzie odchodzi zwykle w zapomnienie. Trzeba więc tylko w jakiś sposób bez frustracji przetrwać kilka bolesnych tygodni. Objawy zaostrzają się bowiem zwykle dopiero w trzecim trymestrze, gdy obrzęki są najbardziej znaczące.

Trzy podstawowe metody łagodzenie dolegliwości to:

  • odpoczynek – wyeliminuj wszystkie czynności manualne, które nie są konieczne. Gdy tylko możesz, pozwól dłoniom odpocząć, układając je na poduszkach tak, aby leżały w pozycji poziomej. Unikaj wszystkich pozycji i prac, które wymagają intensywnego zginania rąk w nadgarstku.
  • podniesienie – sporą ulgę w dolegliwościach może przynieść również układanie dłoni na podwyższeniu, np. podczas oglądania telewizji lub w nocy.
  • okłady lodowe – chłód doskonale łagodzi ból i obrzęki. Wystarczy, że umieścisz mały kompres żelowy w zamrażalniku i w tekstylnej osłonie zaaplikujesz go na 10 minut na nadgarstki. Alternatywnie możesz również spłukiwać dłonie pod zimną wodą lub fundować im naprzemienną kąpiel w misce z zimną i ciepłą wodą.

Czasami pomocne okazują się również uciskowe opaski oraz ortezy na nadgarstki. Noszone na noc, utrzymują one ręce w prawidłowej pozycji i chronią przed przypadkowym wyginaniem stawów. W rzadkich przypadkach wyjątkowego bólu lekarz może też zalecić doustne środki przeciwbólowe lub zastrzyki steroidowe.

Ćwiczenia na zespół cieśni nadgarstka

kobieta w ciąży wykonująca ćwiczenia przy zespole cieśni nadgarstka

Poza odpoczynkiem możesz zadbać o kondycję rąk delikatnymi ćwiczeniami. Warto wykonywać je kilka razy dziennie nie przesadzając z liczbą powtórzeń – nie chcesz nadgarstków zmęczyć, ale raczej je uelastycznić. Co możesz robić?

Przede wszystkim ćwiczenia samych palców. Zaciskaj je w pięść i delikatnie rozprostowuj. Dobre efekty przynosi również łączenie kciuka i palca wskazującego i formowanie z nich kształtu koła. Poza tym możesz położyć przedramię na stole, tak aby nadgarstek wystawał za krawędź, i delikatnie opuszczać dłoń w dół, a następnie unosić do góry.

Jakie są perspektywy?

W ogromnej większości wypadków zespół cieśni nadgarstka ustąpi kilka tygodni po porodzie. Uważaj, aby w tym czasie nie przeciążać rąk nadmiernym noszeniem – o pomoc przy kąpaniu noworodka czy przebieraniu poproś partnera.

Jeśli minął miesiąc, a sytuacja się nie poprawia, odwiedź ortopedę lub fizjoterapeutę, który doradzi, co robić dalej.

 


Bibliografia:

https://www.uhs.nhs.uk/Media/UHS-website-2019/Patientinformation/Pregnancyandbirth/Carpal-tunnel-syndrome-during-pregnancy-703-PIL.pdf

https://www.uhhospitals.org/blog/articles/2022/07/tingling-aching-hands-in-pregnancy-it-could-be-carpal-tunnel-syndrome

https://www.nct.org.uk/pregnancy/worries-and-discomforts/common-discomforts/carpal-tunnel-syndrome-pregnancy

https://www.lancastergeneralhealth.org/health-hub-home/motherhood/your-pregnancy/carpal-tunnel-syndrome-during-pregnancy

 

 

 

 

Tagi:

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Imiona