Strona główna » Ciąża i poród » Ciąża » Zdrowie matki w ciąży » Krwawienie w ciąży – nie musi oznaczać najgorszego

Krwawienie w ciąży – nie musi oznaczać najgorszego

krwawienie w ciąży

Okres ciąży słusznie kojarzy się z zatrzymaniem menstruacji. Wszelkie krwawienia i brudzenia traktowane są więc jako oznaka problemów. Jak się okazuje, nie zawsze jednak są one jednak powodem do paniki.

W czarnym scenariuszu obfite krwawienie w ciąży jest symptomem poronienia. Nietrudno więc zrozumieć, że wszelkie ślady krwi na bieliźnie są dla przyszłej mamy niepokojące. I faktycznie wszystkie warto skonsultować z lekarzem prowadzącym. W bardzo wielu przypadkach nie stanowią one jednak zagrożenia dla płodu i wcale nie wykluczają pozytywnego zakończenia ciąży.

Jakie mogą być przyczyny krwawienia w ciąży?

Nawet 30% przyszłych mam doświadcza krwawienia w pierwszym trymestrze ciąży. Z badań wynika, że jedno- lub dwudniowe epizody lekkie brudzenia w żaden sposób nie obniżają szans na zdrowe dziecko. Już w tydzień po zapłodnieniu pojawia się na przykład zupełnie naturalne krwawienie implantacyjne, które wynika z zagnieżdżenia się zygoty w błonie śluzowej macicy. Mogą mu towarzyszyć lekkie skurcze, bóle głowy lub krzyża oraz mdłości. Wiele kobiet nieuświadamiających sobie jeszcze odmiennego stanu, traktuje je wręcz jako lżejszą miesiączkę.

Poza tym drobne krwawienia w pierwszym trymestrze bywają często konsekwencją:

  • Stosunku seksualnego lub wewnętrznego badania ginekologicznego – w czasie ciąży szyjka macicy robi się wrażliwsza i bardziej przekrwiona. Pod wpływem nacisku drobne naczynia mogą pękać i prowadzić do krótkotrwałego, żywoczerwonego krwawienia. Zazwyczaj nie jest ono powodem do niepokoju.
  • Polipa – na szyjce macicy pojawiają się czasem zmiany w postaci niezłośliwych polipów. Dotyczą one nawet 2-5% kobiet i mogą powodować krwawienia. Lekarz może je zdiagnozować w czasie rutynowego badania. Polipy można usuwać, ale standardowo z zabiegiem czeka się do okresu po porodzie.
  • Infekcji – wszelkie stany zapalne w obrębie pochwy i układu moczowego mogą skutkować krwawieniem i nie są związane z ciążą. Ich prawidłowe leczenie ma jednak istotny wpływ na zdrowie płodu.
  • Palenia papierosów i wynikających z niego komplikacji zdrowotnych.

Nieco inaczej ustosunkowujemy się do ciężkich krwawień przebiegających ze skurczami i złym samopoczuciem kobiety. Mogą one być oczywiście symptomem poronienia, ale także ciąży pozamacicznej oraz zaśniadu groniastego, czyli choroby wynikającej z zapłodnienia komórki jajowej przez dwa plemniki lub nieprawidłowego zapłodnienia. W tym ostatnim przypadku jajeczko jest puste lub zarodek nie ma szans na przeżycie, więc jest w sposób naturalny wydalany z organizmu.

Krwiak podkosmówkowy – częsta przyczyna krwawienia w ciąży

Nawet 16-25% ciężarnych doświadcza poważniejszego krwawienia w pierwszym trymestrze, które wiąże się z krwiakiem podkosmówkowym. Mowa o sytuacji, w której łożysko lekko odkleja się od ściany macicy. Pewna ilość krwi gromadzi się wówczas między śluzówką macicy a kosmówką otaczającą płód lub pod łożyskiem. Taki krwiak może, ale nie musi, objawiać się lekkim lub silnym krwawieniem – czasami diagnozowany jest dopiero na bazie badania USG.

Ogromna większość krwiaków wchłania się sama i nie stwarza zagrożenia dla dziecka. Monitoring ginekologiczny jest jednak jak najbardziej wskazany. W zależności od umieszczenia i wielkości krwiaka lekarz może zalecić powstrzymywanie się od stosunków seksualnych, a nawet odpoczynek w łóżku do czasu, gdy krwiak ulegnie wchłonięciu.

Tylko w bardzo rzadkich wypadkach krwawienie prowadzi do całkowitego odklejenia się łożyska od ściany macicy i wówczas zagraża powodzeniu ciąży. Jeśli szybko zgłosisz się z krwawieniem do ginekologa i będziesz przestrzegać jego zaleceń, z największym prawdopodobieństwem w zdrowi doczekasz porodu.

Uwaga: Przy krwawieniach w trakcie ciąży wolno stosować tylko podpaski – w żadnym razie tampony czy kubeczki menstruacyjne!

Krwawienia w drugim i trzecim trymestrze

Nieco inaczej medycyna traktuje krwawienia pojawiające się w drugim i trzecim trymestrze. Ryzyko poronienia jest w tym okresie już znacznie niższe, ale krew może być oznaką przedwczesnego rozpoczęcia akcji porodowej. Poza tym krwawienia obserwowane są w przypadku:

  • Stanów zapalnych i zaburzeń funkcjonowania szyjki macicy – zazwyczaj niegroźnych dla bezpieczeństwa płodu;
  • Oderwania się łożyska od ściany macicy;
  • Łożyska przodującego – sytuacji, w której łożysko położone jest zbyt nisko i zasłania szyjkę macicy. Stan ten wymaga obserwacji i zazwyczaj jest podstawą do przeprowadzenia cesarskiego cięcia w uzgodnionym przez lekarza terminie.
  • Naczyń przodujących – czyli zjawiska, w którym część naczyń krwionośnych łożyska zasłania ujście z macicy.

W każdym przypadku krwawienie należy bezwzględnie skonsultować z lekarzem, przy czym w szczególności wskazane jest udanie się do szpitala, jeśli krwawieniu towarzyszy:

  • Wydalanie skrzepów lub tkanki;
  • Silny ból i intensywne skurcze;
  • Silne nudności;
  • Zawroty głowy lub omdlenia;
  • Gorączka i/lub zimnica.

Lekarze za pomocą badania USG, testów krwi oraz badania ginekologicznego są w stanie określić przyczynę krwawienia i zaoferują najlepszą możliwą pomoc. Warto pamiętać, że przy najobfitszym nawet krwawieniu w ciąży zawsze pozostaje spora nadzieja, że ciążę da się utrzymać!

 


Bibliografia:

https://www.healthline.com/health/pregnancy/first-trimester-bleeding#first-trimester-causes

https://www.whattoexpect.com/pregnancy/pregnancy-health/complications/subchorionic-bleeding.aspx

https://www.marchofdimes.org/complications/bleeding-and-spotting-from-the-vagina-during-pregnancy.aspx

https://www.mayoclinic.org/symptoms/bleeding-during-pregnancy/basics/causes/sym-20050636

Tagi: ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Imiona