Strona główna » Ciąża i poród » Poród » Co musisz wiedzieć o porodzie » Poród zabiegowy (cesarskie cięcie, zabieg kleszczowy lub próżniociąg położniczy)

Poród zabiegowy (cesarskie cięcie, zabieg kleszczowy lub próżniociąg położniczy)

poród zabiegowy

Nie zawsze poród przebiega tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Zamiast martwić się, powinniśmy być jednak szczęśliwi, że medycyna osiągnęła taki poziom rozwoju!

W niektórych przypadkach z góry wiadomo, że poród siłami natury będzie niemożliwy lub obarczony dużym ryzykiem uszkodzenia albo śmierci dziecka. Wtedy podejmuje się decyzję o wykonaniu zabiegu  odpowiednio wcześniej. W takiej sytuacji ciężarna może wyjaśnić swe wątpliwości z lekarzem i psychicznie przygotować się do zabiegu. Jednak w większości przypadków konieczność interwencji położniczej zachodzi dość spontanicznie, w czasie rozpoczętej już akcji porodowej, gdy lekarz oceni, że istnieje poważne ryzyko dla zdrowia lub życia matki lub dziecka.

Cesarskie cięcie

Kiedy? Medycznie uzasadnione wskazania do cesarskiego cięcia obejmują przede wszystkim akcję porodową, która zatrzymała się na pierwszym etapie i nie rozwija się dalej; zaburzenia tętna dziecka, abnormalną pozycję w macicy, ciążę mnogą oraz problemy z łożyskiem. Ponadto „cesarkę” wykonuje się również, gdy dojdzie do wypadnięcia pępowiny, kanał rodny jest niedrożny (np. z powodu włókniaka) lub matka cierpi na schorzenia związane z sercem, mózgiem czy siatkówkami oka. Czasem poprzedni poród przez cesarskie cięcie może pociągać za sobą konieczność przeprowadzenia drugiego w ten sam sposób.

Na czym polega? Cesarskie cięcie przeprowadza się pod znieczuleniem ogólnym, podpajęczynówkowym lub zewnątrzoponowym. Lekarz nacina powłoki brzuszne i wydobywa dziecko bezpośrednio z macicy. Po zakończeniu procedury matce zakłada się szwy wewnętrze (rozpuszczalne) oraz zewnętrzne, zdejmowane ok. 10 dni po porodzie.

Jakie są zagrożenia? Zabieg cesarskiego cięcia przeprowadzany jest dziś tak często, że ryzyko komplikacji jest bardzo niskie. Tym niemniej należy się liczyć z możliwością urazów dziecka oraz zaburzeń oddychania, które powinny ustąpić same po kilku dniach. Większym zagrożeniem jest cesarskie cięcie dla kobiety – zdarzają się przypadki infekcji, krwotoków, reakcji na znieczulenie, zakrzepów, a jednocześnie powstaje nieznaczne ryzyko dla dalszych ciąż. Z porodem przez cesarskie cięcie wiążą się ponadto skutki uboczne w postaci dolegliwości bólowych.

Próżniociąg położniczy

Kiedy? Jeśli dziecko nie może przyjść na świat siłami natury, poród jest zbyt długi, a na cesarskie cięcie jest już za późno. Szczególne wskazania obejmują ryzyko niedotlenienia płodu, zbyt długie i silne skurcze, choroby i wyczerpanie ciężarnej, a także rodzenie drugiego bliźniaka.

Na czym polega? Specjalne urządzenie wyposażone jest w przyssawkę, którą aplikuje się na widoczną w kanale rodnym główkę dziecka. Za pomocą podłączonej do niej pompy wytwarza się podciśnienie, które fizycznie „wyciąga” dziecko na świat. Pacjentce podaje się znieczulenie zewnątrzoponowe lub miejscowe, a krocze zostaje odpowiednio nacięte. Lekarz operujący próżniociągiem wykorzystuje systematyczne skurcze, synchronizując z nimi działanie urządzenia. Po wyciągnięciu dziecka przyssawka jest delikatnie zdejmowana, a dalsza część porodu przebiega standardowo.

Jakie są zagrożenia? Wbrew pozorom próżniociąg położniczy jest urządzeniem bardzo pomocnym i bezpiecznym. Czasami na ciele dziecka obserwuje się krwiaki lub otarcia, które goją się bez następstw; rzadziej dochodzi do krwawienia wewnątrzczaszkowego, podsiatkówkowego lub porażenia nerwów twarzy. Ryzyko komplikacji szacowane jest na poziomie 5%.

Zabieg kleszczowy

Kiedy? Kleszcze wykorzystuje się w drugiej fazie porodu, który przedłuża się, grożąc zdrowiu dziecka. Szczególnym wskazaniem jest nieprawidłowa pozycja noworodka, która uniemożliwia użycie próżniociągu.

Na czym polega? Poród kleszczowy przeprowadza się przy pełnym rozwarciu szyjki macicy i przebiciu/pęknięciu pęcherza owodniowego. Ciężarna musi opróżnić pęcherz, a następnie aplikuje się jej znieczulenie. Pomiędzy skurczami lekarz umieszcza kleszcze w kanale rodnym i próbuje kierować za ich pomocą dziecko „do wyjścia”. Zwykle po urodzeniu główki, reszta ciała rodzona jest naturalnie przez parcie.

Jakie są zagrożenia? Ryzyko związane z użyciem kleszczy zależy od stopnia doświadczenia lekarza. Wprawieni położnicy robią z nich doskonały użytek! Tym niemniej można si spodziewać krwiaków na ciele noworodka i tymczasowej opuchlizny, a bardzo rzadko również uszkodzeń nerwów oraz krwawienia wewnątrzczaszkowego.

O czym warto pamiętać

Niektóre z kobiet są przekonane, że poród zabiegowy pozbawi je szansy przeżycia czegoś pięknego, wyjątkowego, sprawdzenia się. Warto jednak uwiadomić sobie, że sposób, w jaki dziecko przyszło na świat, nie wpływa na więź, która zaczyna rozwijać się już na początku ciąży, trwa i umacnia się po porodzie, by rosnąć i dojrzewać z każdym dniem ich wspólnego życia. Fakt przebycia zabiegu operacyjnego nie jest żadną przeszkodą w rozwoju miłości macierzyńskiej, zwłaszcza że zabieg taki ratuje życie lub zdrowie dziecka!

Instagram
Tagi: , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Imiona