Strona główna » Ciąża i poród » Poród » Co musisz wiedzieć o porodzie » Poród zabiegowy – próżnociąg, kleszcze

Poród zabiegowy – próżnociąg, kleszcze

Poród zabiegowy

Nie zawsze poród przebiega tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Na szczęście medycyna osiągnęła wysoki poziom rozwoju, że lekarze i położnicy są w stanie wychwycić nawet najmniejsze problemy.

Poród zabiegowy to poród siłami natury, do którego zakończenia użyto specjalnych instrumentów medycznych. Używa się ich kiedy spada tętno, zablokuje się główka w kanale rodnym lub zbyt długo trwa druga faza porodu. Wówczas, aby zapobiegać poważnym w skutkach powikłaniom (niedotlenienie, uszkodzenie macicy), lekarze mogą zdecydować o użyciu kleszczy lub próżnociągu położniczego.

Próżnociąg położniczy

Jeśli dziecko nie może przyjść na świat siłami natury, druga faza porodu jest zbyt długa, widoczna jest główka, ale do narodzin potrzebne są jeszcze wielokrotne skurcze parte.  Szczególne wskazania obejmują ryzyko niedotlenienia płodu, zbyt długie i silne skurcze, choroby i wyczerpanie ciężarnej, a także rodzenie drugiego bliźniaka.

Specjalne urządzenie wyposażone jest w przyssawkę, którą aplikuje się na widoczną w kanale rodnym główkę dziecka. Za pomocą podłączonej do niej pompy wytwarza się podciśnienie, które fizycznie „wyciąga” dziecko na świat. Pacjentce podaje się znieczulenie zewnątrzoponowe lub miejscowe, a krocze zostaje odpowiednio nacięte. Lekarz operujący próżniociągiem wykorzystuje systematyczne skurcze, synchronizując z nimi działanie urządzenia. Po wyciągnięciu dziecka przyssawka jest delikatnie zdejmowana, a dalsza część porodu przebiega standardowo.

Na szczęście, wbrew pozorom próżniociąg położniczy jest urządzeniem bardzo pomocnym i bezpiecznym. Czasami na ciele dziecka obserwuje się krwiaki lub otarcia, które goją się bez następstw; rzadziej dochodzi do krwawienia wewnątrzczaszkowego, podsiatkówkowego lub porażenia nerwów twarzy.

 

Poród zabiegowy przez kleszcze lub próżnociąg

Zabieg kleszczowy

Kleszcze wykorzystuje się w drugiej fazie porodu, który przedłuża się, grożąc zdrowiu dziecka. Szczególnym wskazaniem jest nieprawidłowa pozycja noworodka, która uniemożliwia użycie próżniociągu.

Poród kleszczowy przeprowadza się przy pełnym rozwarciu szyjki macicy i przebiciu/pęknięciu pęcherza owodniowego. Ciężarna musi opróżnić pęcherz, a następnie aplikuje się jej znieczulenie. Pomiędzy skurczami lekarz umieszcza kleszcze w kanale rodnym i próbuje kierować za ich pomocą dziecko „do wyjścia”. Zwykle po urodzeniu główki, reszta ciała rodzona jest naturalnie przez parcie.

Ryzyko związane z użyciem kleszczy zależy od stopnia doświadczenia lekarza. Wprawieni położnicy robią z nich doskonały użytek! Tym niemniej można spodziewać się krwiaków na ciele noworodka i tymczasowej opuchlizny. Bardzo rzadko również uszkodzeń nerwów oraz krwawienia wewnątrzczaszkowego.


Przeczytaj także o porodzie chirurgicznym, czyli cesarskim cięciu: https://niebieskiepudelko.pl/cesarskie-ciecie/


Pamiętaj o tym przyszła mamo!

Niektóre z kobiet są przekonane, że poród zabiegowy pozbawi je szansy przeżycia czegoś pięknego, wyjątkowego. Warto jednak uwiadomić sobie, że sposób, w jaki dziecko przyszło na świat, nie wpływa na więź, która zaczyna rozwijać się już na początku ciąży, trwa i umacnia się po porodzie, by rosnąć i dojrzewać z każdym dniem ich wspólnego życia. Fakt przebycia zabiegu operacyjnego nie jest żadną przeszkodą w rozwoju miłości macierzyńskiej, zwłaszcza jeśli zabieg taki ratuje życie lub zdrowie dziecka i mamy!

Bibliografia:

Polski Bank Komórek Macierzystych, https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/porod-zabiegowy-kiedy-jest-konieczny

Po dyplomie, https://podyplomie.pl/ginekologia/23796,porod-zabiegowy

Szpital Madalińskiego, https://szpitalmadalinskiego.pl/pl/dla-pacjenta/przygotowanie-do-zabiegow/oddzial-poloznictwa

Tagi: ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Imiona