Na początku związku seks bywa najwyższym wyrazem pożądania i pasją. Później staje się sposobem, jak stać się rodzicem. Niestety, gdy pojawią się dzieci, często schodzi na dalszy plan, ze szkodą dla całej rodziny!
Nikt nie może oczekiwać, że po narodzinach dziecka współżycie seksualne będzie takie jak przedtem. A jednak, mimo upływu czasu, zagojenia ran i coraz lepiej przespawanych nocy, erotyka często nie powraca. W rozmaitych sondażach pary skarżą się na brak czasu, pożądania czy nawet utratę zainteresowania seksem wynikającą z jego coraz gorszej jakości. Jedynym uniwersalnym „winnym” jest w tym przypadku… rzeczywistość.
Dlaczego współżycie seksualne rodziców bywa rozczarowujące?
Każdy związek jest oczywiście inny. Niektóre pary mimo trójki dzieci potrafią podtrzymać pasję i należą się im za to brawa. Wystarczy jednak jednostronna utrata entuzjazmu, aby życie intymne podupadło, albo wręcz legło w gruzach. Jeśli obserwujecie podobne problemy u siebie, warto zacząć od próby zidentyfikowania przyczyn oziębłości. Mogą to być np.:
- Zmiana priorytetów skupiająca całą uwagę na zdrowiu, wychowaniu i samopoczuciu dziecka. Mowa o rodzicach, którzy bez skrupułów zabierają pociechy do łóżka, a cały wolny czas spędzają jako rodzina. I choć trudno ów podejście potępiać, zdecydowanie nie sprzyja ono intymności.
- Zmiana oceny partnera. Przed rodzicielstwem postrzegaliście się nawzajem w kategoriach kochanków, przyjaciół, towarzyszy do zabawy. Teraz musicie razem stawić czoła odpowiedzialności i problemom. Bywa, że oczekiwania zawodzą i jesteście rozczarowani, jakim partner jest rodzicem.
- Proza życia. W miejsce randek, kolacji przy świecach i imprez, pojawiają się wizyty u pediatry, oglądanie bajek czy spacery z wózkiem. Znikają okazje, aby się ładnie ubrać, umalować, użyć perfum. Brak atmosfery i starań o atrakcyjność bywa tymczasem duszący dla libido.
- Zmęczenie. Z chwilą, gdy staniesz się rodzicem, wiecznie się od Ciebie czegoś oczekuje. Wstawania w nocy, noszenia na rękach, biegania za rowerkiem, wożenia na zajęcia, wspólnego tworzenia dekoracji itd. A do tego jest jeszcze praca, dom, czasem też własne hobby. W rezultacie wieczorem padacie skonani do łóżka i nie macie już ochoty na żaden wysiłek.
Co ciekawe, spadek pożądania wśród rodziców deklaruje dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn. Pod względem biologicznym dość łatwo to zrozumieć – ciąża i poród pozostawiają w ciele i psychice ogromne zmiany. Tatusiom, mimo nowych uczuć i przeżyć, wiele z powyższych czynników wydaje się nie przeszkadzać aż tak bardzo. Co nie oznacza wcale, że robią wszystko albo cokolwiek, aby poprawić stan rzeczy.
Czemu nie warto rezygnować z życia seksualnego mimo bycia rodzicem?
Niby owa utrata zainteresowania seksem jest powszechna i łatwa do wytłumaczenia. Nie jest jednak prawdą, że jest to naturalna kolejna rzeczy, z którą należy się pogodzić. Tym bardziej że wiele par potrafi zadbać o współżycie intymne. Ma ono też wiele unikalnych korzyści:
- Pomaga zrelaksować się pod koniec dnia i poczuć się lepiej we własnej skórze;
- Zbliża fizycznie i psychicznie ułatwiając rozwiązywanie konfliktów;
- Daje dzieciom odczuć atmosferę miłości i bezpieczeństwa poprzez proste gesty, które pary współżyjące ze sobą dzielą znacznie częściej;
- Stabilizuje małżeństwo i rodzinę, dając potomstwu lepsze szanse na przyszłość;
- Stwarza możliwość kolejnego poczęcia i poszerzenia rodziny;
- Wspomaga gospodarkę hormonalną, układ krążenia i odporność;
- Sprawia, że czujemy się kochani i potrzebni, co z kolei wspiera zdrowie psychiczne i wiarę w sens życia.
W amerykańskim badaniu przeprowadzonym w 2017 r. wśród tysiąca rodziców obojga płci aż 60% respondentów było nieszczęśliwych z powodu degradacji współżycia seksualnego. Rok wcześniej w prestiżowym periodyku „The Journal of Sexual Medicine” opublikowano natomiast studium, w którym aż 90% rodziców dzieci wieku od 3 miesięcy do 1 roku życia przyznało się do przynajmniej dziesięciu różnych zastrzeżeń dotyczących ich życia seksualnego – od poziomu libido po faktyczną częstotliwość zbliżeń.
Co możecie zrobić, aby wskrzesić romantykę?
W wielu związkach świadomość seksualnego ochłodzenia jest oczywista i napawa poczuciem winy. Mimo żalu nie umiemy jednak często nic zrobić, chętnie zrzucając winę za sytuację na partnera czy partnerkę. Nie tędy oczywiście droga.
Co więc można zrobić, aby powrócić na tory intymności i pożądania? Pomysłów jest co najmniej kilka:
- Równouprawnienie. Z badań wynika, że pary, które po równo dzielą się obowiązkami domowymi, mają po narodzinach dzieci lepsze życie seksualne. Tam, gdzie matka bierze na siebie wszystkie prace w domu, współżycie układa się zdecydowanie najgorzej. Może warto więc pomyśleć o nowej organizacji życia rodzinnego?
- Odrobina dbałości. Nikt nie oczekuje, że z gromadką dzieci w domu będziecie przeprowadzać erotyczne wieczorki z łóżkiem obsypanym płatkami róż. Z sondaży wynika jednak, że samo tylko posprzątanie sypialni znacząco zwiększa prawdopodobieństwo seksu!
- Planowanie. Owszem, spontaniczność jest sexy, ale jeśli nie ma na nią miejsca, seks warto zaplanować. Może teściowa weźmie wnuki? Może tata wróci wcześniej z pracy i zabierze dzieciaki na długi spacer, tak, aby wieczorem dziatwa spała, a mama była wypoczęta? Jest wiele par, które chwali sobie rytuał seksu w piątki czy soboty – nawyki realizuje się najłatwiej!
- Zdrowe zasady. Troskliwe i empatyczne rodzicielstwo jest piękne, ale czasem szkodzi związkom. Dzieciom tymczasem nic się nie stanie, jeśli ustalicie zasady chodzenia spać o regularnej porze czy samodzielnego zasypiania we własnym łóżku.
- Postawcie na jakość, nie ilość. To nie szkodzi, że kochacie się raz na dwa tygodnie czy raz na miesiąc. W życiu każdej pary bywają takie okresy. Spróbujcie jednak przy tych rzadkich okazjach dać z siebie więcej. Pomysłów na grę wstępną czy ciekawe pieszczoty w internecie nie brakuje!
Pamiętajcie, że z czasem dzieci będą coraz bardziej niezależne, a w końcu kiedyś opuszczą dom. To, w jaki sposób dziś zadbacie od swój związek, przełoży się na długie lata wspólnego szczęścia!
Bibliografia:
https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/0891243215626709
https://www.jsm.jsexmed.org/article/S1743-6095(16)30371-X/fulltext
https://www.parents.com/parenting/relationships/sex-and-marriage-after-baby/renewing-your-interest-in-sex/
Tagi:
intymność,
seks,
współżycie,
życie seksualne
Dodaj komentarz