Noworodki i niemowlęta do długiego i nieprzerywanego snu potrzebują poczucia bezpieczeństwa, które daje im ograniczona przestrzeń. Małe dzieci chcą mieć również dostęp do swoich rączek, dzięki którym mogą się uspokoić, np. pocierając policzki lub ssąc paluszka. Sprawdź, czym warto się kierować, wybierając śpiworek do wózka dla dziecka.
Okres życia dziecka od narodzin do ok. 3. miesiąca życia często określa się mianem „czwartego trymestru ciąży”. Wszystko dlatego, że dziecko nadal potrzebuje wtedy środowiska zbliżonego do łona matki, czyli ograniczonej przestrzeni, dostępu do rączek i możliwości spania z nimi w pozycji uniesionej.
Śpiworek dla dziecka do wózka w pierwszych trzech miesiącach życia może więc być tzw. otulaczem. Warto jednak zwrócić uwagę, aby był wykonany z naturalnych materiałów, takich jak bawełna czy bambus oraz zupełnie nie blokował ruchów dziecka.
Dobrze jest również, dostosować otulasz do pory roku – te letnie będą naturalnie cieńsze od tych dedykowanych dla miesięcy zimowych.
Dowiedz się także, jak wybrać wózek dziecięcy: https://niebieskiepudelko.pl/jak-wybrac-wozek-dzieciecy/
Około 2-4 miesiąca Twój maluszek zacznie się obracać. To moment, kiedy przestajemy otulać dziecko do snu. Należy wtedy zamienić otulacz na śpiworek. Śpiworek niemowlęcy, który powinien sprawdzić się najlepiej, będzie bez nogawek z większą przestrzenią na nóżki. Tak zwany typu bag.
Warto zwrócić uwagę na aktualny rozmiar ubrań, jakie nosi dziecko. Na tej podstawie będzie możliwe, dobranie odpowiedniego śpiworka, który najlepszy komfort zapewni, gdy będzie dopasowany pod aktualny wzrost i wiek dziecka.
Gdy dziecko skończy sześć miesięcy i przestaje mieścić się w śpiworku – warto pomyśleć o zakupie śpiworka z nogawkami. Dziecko potrzebuje coraz więcej komfortu, staje się coraz bardziej mobilne i wymagające swobody ruchu. Śpiworek z nogawkami nie tylko zapewnia ciepło, ale pozwala na swobodne czworakowanie czy pełzanie w pełnej gotowości do snu.
Pierwsze miesiące życia, dziecko spędza raczej pasywnie, ze względu na ograniczoną jeszcze motorykę. Jego tkanka tłuszczowa rozwija się w pełni dopiero ok. 6-12 miesiąca, więc potrzeba dobrej izolacji, która będzie chroniła przed zimnem.
Świeże i chłodne powietrze potrafi zdziałać cuda dla apetytu, spokojnego snu, a przede wszystkim zdrowia dróg oddechowych. Maluszki spędzają jednak cały czas spaceru nieruchomo, co stwarza poważne ryzyko wyziębienia organizmu – aby mu zapobiec, trzeba pomyśleć o odpowiedniej ochronie przed zimnem. Pediatrzy zalecają, aby ubierać niemowlęta „na cebulkę”, wykorzystując lekkie i oddychające ubranka; zewnętrzną warstwę ochronną stanowić jednak powinien dobrany do warunków pogodowych śpiworek lub kocyk.
Śpiworki do wózków to opcja szczególnie chętnie wybierana przez rodziców dzięki łatwości w obsłudze, a przede wszystkim termicznej efektywności. Ciepły kokon otula szczelnie nóżki i rączki, uniemożliwiając spontaniczne odkrywanie się w trakcie spaceru. Warto zwrócić uwagę na wypełnienie oraz materiały, z których został wykonany. Dobrze jest, aby materiał był wodoodporny, utrzymujący ciepło, a jednocześnie oddychający.
Dodaj komentarz