Wyrzynanie się pierwszych ząbków to okres męczący dla niemowlęcia i jego rodziców. Biegunka przy ząbkowaniu należy do najbardziej kontrowersyjnych symptomów, a wielu lekarzy wyraża w tym zakresie sprzeczne opinie. Co mówią badania naukowe? Jak pomóc maluszkowi?
Każdy musi przez to przejść, ale niektóre dzieci po prostu budzą się białą perełką w buzi, podczas gdy inne cierpią przez wiele nieprzespanych nocy. Pierwsze objawy ząbkowania mogą pojawić się już po ukończeniu trzeciego miesiąca, choć standardowy wiek największych udręk to zwykle drugie półrocze życia niemowlaka.
Jak rozpoznać ząbkowanie? Symptomy obejmują w szczególności:
W niektórych źródłach pośród objawów ząbkowania znajdziemy również biegunkę. Popularna teoria głosi bowiem, że nadprodukcja śliny powoduje rozluźnienie stolców. W rzeczywistości związek między wyrzynaniem zębów a biegunką nigdy nie został jednak potwierdzony naukowo, a wielu pediatrów mu wręcz otwarcie przeczy. Nie oznacza to jednak, że Twoje dziecko nie może mieć biegunki przy ząbkowaniu – pytanie co jest jej rzeczywistą przyczyną?
Sprawdź, jak ulżyć ząbkującemu dziecku: https://niebieskiepudelko.pl/5-sposobow-jak-ulzyc-zabkujacemu-dziecku/
Według Amerykańskiej Akademii Pediatrów ząbkowanie nie powoduje biegunki. Fakt, że wiele matek chętnie asocjuje oba zjawiska, może wynikać z różnych okoliczności. Po pierwsze, we wczesnym okresie niemowlęcym kupki są zazwyczaj bardzo luźne i obfite. Później, ok. 6 miesiąca życia zaczynamy wprowadzać do diety dziecka pokarmy stałe, a reakcje ze strony układu pokarmowego bywają różne – zmienia się częstotliwość, kolor i konsystencja stolców. Niektóre produkty mają prawo wywoływać biegunkę u dziecka, która nie ma nic wspólnego z objawami ząbkowania.
Kolejny problem wynika z faktu, że ok. 6 miesiąca życia niemowlę traci przeciwciała przekazane mu przez matkę. Jego odporność w tym okresie jest dość słaba i rozwój infekcji jest bardzo prawdopodobny – wystarczy nie umyć rąk czy nie zauważyć, jak maluszek wkłada do buzi przedmiot niekoniecznie czysty. A ząbkowanie sprzyja wkładaniu rzeczy do buzi w celu masowania obolałych dziąseł!
Biegunka przy ząbkowaniu może być więc wywołana:
Nie ma więc żadnego powodu, aby myśleć, że luźna kupka u niemowlęcia jest wynikiem ząbkowania, nawet jeśli występują równocześnie. Standardowe postępowanie przy biegunce u niemowlęcia obejmuje częstszą zmianę pieluszek, podawanie zwiększonych ilości płynów (najlepiej mleka z piersi) oraz zapewnienie dziecku fizycznego i psychicznego komfortu (jak najwięcej tulenia!).
Z doktorem należy bezwzględnie skontaktować się, jeśli:
Na karb ząbkowania nie można też zrzucić zielonych kup u niemowlęcia. Jeśli mają one normalną konsystencję, najpewniej spowodowane są którymś ze składników diety. W przypadku, że dziecko dobrze się czuje, anomalię taką można zignorować, zwłaszcza jeśli jest ewenementem.
Zielona biegunka może już być oznaką wirusowej lub bakteryjnej infekcji, zwłaszcza jeśli kolor jest dość jasny, a dziecko jest rozdrażnione i/lub ma gorączkę lub inne niepokojące objawy. Te ostatnie mogą być oczywiście związane z ząbkowaniem i stąd całe zamieszanie – niemowlęta niestety diagnozuje się dość trudno ze względu na bardzo niespecyficzne symptomy i utrudnioną komunikację.
W większości przypadków nawet zielona biegunka nie jest powodem do paniki, tym bardziej że przyczyny mogą być tak błahe jak mleko modyfikowane wzbogacane żelazem. W dalszym ciągu obowiązują więc powyższe zalecenia dotyczące sytuacji, w których należy szukać pomocy lekarskiej. Długotrwała zielona biegunka bez oznak infekcji najczęściej oznacza alergię pokarmową i wówczas również racjonalne jest przedyskutowanie sprawy z pediatrą.
Bibliografia:
BBC, https://www.bbc.co.uk/tiny-happy-people/articles/z7mq3qt
Healthline, https://www.healthline.com/health/baby/teething-diarrhea
Norton Children’s, https://nortonchildrens.com/news/can-teething-cause-diarrhea/
West J Med; https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC1071026/
Tagi: biegunka, biegunka przy ząbkowaniu, ząbkowanie
Dodaj komentarz