Odpowiadamy na trudne pytania, z którymi borykają się kobiety na całym na świecie – seks w czasie menstruacji jest bowiem wciąż społecznym tabu, które utrudnia zdobywanie rzetelnej wiedzy na temat płodności. A ta ostatnia jest przecież kluczowa, aby odpowiedzialnie planować poszerzanie rodziny.
Zacznijmy od kluczowej kwestii, czyli samego współżycia podczas okresu. Dla wielu osób to wizja kontrowersyjna lub wręcz wykraczająca poza osobistą strefę komfortu i to stanowisko należy uszanować. Z drugiej strony jednak, z punktu medycznego nie ma żadnych przeciwwskazań dla seksu w czasie menstruacji, więc decyzję o nim warto pozostawić w gestii zainteresowanych.
Niektóre źródła dodają, że seks podczas okresu jest doskonałym sposobem, aby ulżyć kobiecie w nieprzyjemnych skurczach podbrzuszach oraz bólach głowy. Sugeruje się nawet, że współżycie skraca czas trwania menstruacji!
Trzeba jednak podkreślić, że ponieważ miesiączka wiąże się z aktywnym złuszczaniem błony śluzowej macicy, ryzyko zakażenia się w tym czasie chorobą przenoszoną drogą płciową drastycznie wzrasta – patogenom jest znacznie łatwiej przeniknąć do krwioobiegu. Stąd też zalecenie, aby współżyć z wykorzystaniem ochrony w postaci prezerwatyw.
Ostatnie, „lekkie” dni menstruacji zachęcają do współżycia większą ilość par. Dodatkowym argumentem „za” jest poczucie bezpieczeństwa – według klasycznego kalendarza dni płodnych miesiączka nie stwarza bowiem okazji do zajścia w ciążę. W rzeczywistości jednak szanse na poczęcie, choć są minimalne, istnieją i wynikać mogą z następujących scenariuszy:
Reasumując, z medycznego punktu widzenia w ciągu całego cyklu miesiączkowego nie ma ani jednego dnia, który gwarantowałby absolutną niemożność zajścia w ciążę. Im bardziej nieregularne cykle, tym ryzyko aberracji jest większe.
Wyjątkiem od powyższego jest krwawienie obserwowane w programowych przerwach między przyjmowaniem poszczególnych opakowań antykoncepcji hormonalnej. Jeśli w 100% przestrzegasz zaleceń dotyczących dawkowania, nawet w ciągu 7 dni okresu z odstawienia, jesteś chroniona przed ciążą!
Kluczem do odpowiedzi na pytanie, czy można zajść w ciążę podczas okresu, jest uświadomienie sobie, że początkiem cyklu jest zawsze pierwszy dzień miesiączki. Bez względu na to, jak długo trwa samo krwawienie, od tego właśnie dnia liczy się wszystkie kolejne fazy. Jeśli cykl jest wyjątkowo krótki – a niektóre kobiety miewają cykle o długości 22-25 dni, owulacja może przypadać nawet na 8 dzień cyklu, co oznacza, że dni płodne po okresie zaczynają się już nawet 3-4 dnia, a więc jeszcze podczas trwania menstruacji.
Pamiętaj:
Zaszłaś w nieplanowaną ciążę? Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem: https://niebieskiepudelko.pl/nieplanowana-ciaza/
Tagi: dni płodne, miesiączka, współżycie
Dodaj komentarz