Strona główna » Lifestyle » Lifestyle » Prawo, praca i zasiłki » Dokumenty dla dziecka – jakich będziesz potrzebować?

Dokumenty dla dziecka – jakich będziesz potrzebować?

dokumenty dla dziecka

Każdy człowiek od urodzenia staje się członkiem społeczeństwa i podlega tym samym jego prawom. Nawet niemowlęta więc są zobowiązane do posiadania określonych dokumentów. Sprawdź jak i kiedy się o nie ubiegać!

Wychodząc ze szpitala położniczego, powinnaś otrzymać od personelu kartę informacyjną, zawierającą opis pobytu, przebiegu porodu, wykonanych badań, podanych leków, zaleceń, itd. Jednocześnie dostaniesz oficjalne zaświadczenie o porodzie, które potrzebne Ci będzie do ubiegania się o urlop macierzyński. Powinnaś też otrzymać informację o konieczności rejestracji noworodka w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Akt urodzenia

Pierwszy i najważniejszym dokumentem każdego małego Polaka jest akt urodzenia wydawany właśnie przez Urząd Stanu Cywilnego. Według obowiązujących przepisów macie 21 dni od otrzymania szpitalnej karty urodzenia, aby zgłosić dziecko w USC. Można zrobić to osobiście, ale o wiele łatwiej jest dokonać zgłoszenia przez Internet, co umożliwia portal rządowy www.GOV.pl.

Czego będziesz potrzebować? Smartfona lub komputera z dostępem do internetu oraz profilu zaufanego, który można łatwo założyć on-line, np. za pośrednictwem swojego banku internetowego. Ten ostatni warto założyć już choćby z racji ubiegania się o 500+ lub realizacji e-recept dla dziecka.

W ramach zgłoszenia urodzenia dziecka w zaufanym profilu Mój GOV musimy sprawdzić/uzupełnić swoje dane osobiste oraz dane drugiego rodzica – zgłoszenia może dokonać matka lub ojciec, jest to bez znaczenia. W dalszym kroku musisz wypełnić dane dziecka w tym jego imię. Jeśli nie jesteście wciąż zdecydowani, skorzystajcie z wyszukiwarki imion Niebieskie Pudełko, gdzie znajdziecie imiona dla chłopców i imiona dla dziewczynek, zarówno te popularne, jak i oryginalne.  Musisz również podać adres zameldowania dziecka, gdyż zgłoszenie to będzie równoznaczne z meldunkiem.  Pozostaje tylko wybrać sposób odbioru dokumentów oraz podpisać się za pomocą profilu zaufanego.

W rezultacie otrzymasz odpis aktu urodzenia (oryginał przechowywany jest w USC) w formie papierowej lub elektronicznej. Jednocześnie w przeciągu miesiąca niemowlę otrzyma PESEL, którym będzie się legitymować do końca życia.

Dowód osobisty

Małe dziecko może również mieć swój dowód osobisty. Nie jest to konieczne do 18 roku życia, ale bezwzględnie wymagane, jeżeli zamierzacie przekroczyć granicę kraju. Dowód osobisty jest ważnym dokumentem podróżniczym uprawniającym do wjazdu na teren jednego z krajów UE należących do strefy Schengen.

Jeśli maluch ma mniej niż 5 lat, otrzyma dowód na okres 5 lat, jeśli jest starszy, wydany mu będzie dowód z ważnością na 10 lat. Wniosek składa jeden z rodziców lub opiekun prawny w stosownym urzędzie gminy, lub przez Internet za pośrednictwem profilu zaufanego i platformy ePUAP. Podczas wizyty w urzędzie dzieci powyżej 5 lat muszą towarzyszyć rodzicom.

Usługa jest bezpłatna, ale rodzic oprócz stosownego wniosku (do pobrania w internecie) musi również przedłożyć zdjęcie dziecka wykonane według oficjalnych zaleceń dotyczących fotografii do dowodu, swój dowód osobisty lub paszport, dotychczasowy dowód lub paszport dziecka (jeśli go posiada), a także dokument potwierdzający sprawowanie opieki, jeśli wnioskującym jest opiekun.

Dowód odbiera się osobiście w terminie do 30 dni od złożenia wniosku, przy czym dzieci starsze niż 5 lat powinny być obecne przy wydaniu dokumentu.

Paszport

Dokumentem podróżniczym jeszcze wyższej rangi jest paszport – będzie nam on potrzebny, jeśli zamierzamy przekraczać z małym dzieckiem granice Unii Europejskiej. Wniosek składa się tym razem w jednym z punktów paszportowych obecnych na terenie całego kraju (listą dysponują m.in. urzędy wojewódzkie). W odróżnieniu od dowodu wniosek składają OBOJE rodzice (za wyjątkiem szczególnych sytuacji), a jeśli dziecko ma więcej niż 5 lat, musi być również obecne. Dzieciom powyżej 12 lat odbiera się nawet odciski palców.

Sam wniosek otrzymasz w punkcie paszportowym i wypełnisz go na miejscu, podpisując osobiście przed urzędnikiem. Ponadto, zobowiązany jesteś złożyć kolorowe zdjęcie wykonane według oficjalnych zaleceń, ważny paszport lud dowód dziecka (jeśli go posiada) oraz potwierdzenie złożenia opłaty (standardowo 60 zł, 15 zł, jeśli posiadasz Kartę Dużej Rodziny).

Okres czekania również wynosi ok. 30 dni, a paszport może być odebrany przez jednego rodzica. Dokument ma okres ważności na 5 lat. Jeśli potrzebujesz paszportu szybciej, możesz tym samym sposobem wnioskować o paszport tymczasowy wydawany na okres 12 miesięcy  – wówczas dokument zostanie wydany w okresie do 14 dni o daty złożenia wniosku.

Tagi: ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Będę Mamą Skarb Malucha Ja i moje maleństwo

Placówki