Strona główna » Ciąża i poród » Poród » Co musisz wiedzieć o porodzie » Domy narodzin – czym są? Jak działają?

Domy narodzin – czym są? Jak działają?

poród w domu narodzin

Zastanawiasz się czy rodzić w szpitalu czy w domu? Dom narodzin może być dla Ciebie optymalną opcją.

Poród w szpitalu jest wciąż najczęściej wybieraną formą rodzenia, za którą przemawia bardzo wiele argumentów, przede wszystkim związanych ze specjalistyczną opieką nad matką i noworodkiem. W przypadku komplikacji, których nigdy nie da się wykluczyć, obecność doświadczonego personelu oraz dostęp do zaawansowanej medycznej technologii decydują często o życiu i śmierci. Z drugiej strony, samo środowisko szpitalne bywa stresujące i zniechęcające, a opowieści o złym traktowaniu czy niesprzyjających warunkach wciąż jeszcze terroryzują mamy w ciąży.

Poród domowy? Niekoniecznie

Niechęć do porodu w szpitalu skłania ku decyzji o porodzie w warunkach domowych. Oferuje on pełen komfort, możliwość relaksu i towarzystwo najbliższych, ale stwarza poważne zagrożenie, jeśli coś pójdzie nie tak.

Rozwiązaniem kompromisowym są domy narodzin, które zaczęły powstawać w latach 70-tych w Stanach Zjednoczonych, a w kolejnych dekadach także w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, Australii czy Kanadzie. Wiele z nich było inicjatywą specjalistycznych szpitali, które tworzyły przyjazną ciężarnym infrastrukturę, oferując medyczne wsparcie w razie potrzeby. Co do zasady dom narodzin znajduje się albo na terenie szpitala, albo w umożliwiającej szybki transport odległości od niego.

Jak wygląda poród w domu narodzin?

Dom narodzin nie jest ani rodzinnym domem, ani szpitalem. To placówka stworzona z myślą o przyjaznej atmosferze i domowych warunkach, ale obejmująca sale porodowe z całym wymaganym wyposażeniem – od szerokich łóżek i prywatnych łazienek po piłki, drabinki, itd. Nie ma tutaj personelu w białych kitlach, obowiązkowych koszul szpitalnych, aromatu dezynfekcji czy ostrego oświetlenia. Mama w ciąży może zażyczyć sobie wybranej muzyki, natężenia światła, kąpieli czy relaksującego prysznica. Ma też dużą swobodę w doborze sprzyjających pozycji, przyjmowania napojów i pokarmów. Cały czas towarzyszy jej jednak położona, która monitoruje przebieg akcji porodowej. Lekarz nie jest obecny, ale pozostaje do dyspozycji w razie potrzeby.  Poza tym w pokoju mogą być również bliscy, nawet cała rodzina!

Poród nie przebiega wedle schematów szpitalnych i pozostawia ciężarnej prawo do decydowania. Nie prowadzi się ciągłego pomiaru KTG, nie ponagla kobiety do przyjmowania określonej pozycji czy parcia przy porodzie. Zamiast porodu ze znieczuleniem  oferowane są alternatywne metody łagodzenia bólu, np. poprzez relaksację czy kąpiel.

Po porodzie w domu narodzin noworodek jest natychmiast przystawiany mamie do piersi i pozostaje z nią do momentu opuszczenia placówki. Powrót do rodzinnego domu następuje zazwyczaj w przeciągu 24 godzin.

mama trzymająca w rękach swoje nowonarodzone dziecko

Korzyści związane z domem narodzin

Z analizy przeprowadzonej w 2012 r. wynika, że w domach narodzin częściej rodzi się siłami natury, a matki dłużej karmią swoje dzieci piersią. Rzadziej pojawia się też interwencja medyczna, typu nacięcie krocza, co ma pozytywny wpływ na zdrowie kobiety. Wedle niemieckich danych z 2003 r. publikowanych przez Fundację Rodzić po Ludzku porody w domach narodzin jedynie w 13% kończyły się przewozem do szpitala, głównie z powodu zatrzymania akcji porodowej. Aż 91% noworodków było w stanie dobrym i bardzo dobrym, za nawet 95% mam nie doświadczyło żadnych problemów zdrowotnych.

Z drugiej strony, w krajach gdzie domy narodzin funkcjonują już od lat, obserwuje się wyraźne zmniejszenie częstotliwości incydentów związanych z porodami domowymi.

Uwaga: Nie każda kobieta może wybrać Dom Narodzin – przyjęcie poprzedzone jest kwalifikacją, która wyklucza najważniejsze czynniki ryzyka. W przypadku spodziewanych komplikacji poród powinien zawsze odbywać się w szpitalu!

Domy narodzin w Polsce

Mimo, że nie są jeszcze częstym wyborem ciężarnych, domy narodzin systematycznie rozwijają się także w Polsce. Pierwszy z nich, powstał w 2010 r. w Warszawie, przy Szpitalu św. Zofii i ma na swoim koncie już tysiące zdrowych noworodków. Od 2013 r. działa także przyszpitalny dom narodzin przy Szpitalu im. Ludwika Rydygiera w Krakowie. Podobny zakres usług oferuje także Centrum Porodów Naturalnych Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny w Warszawie. Niestety, jak na razie jest to raczej przywilej większych miast.

Domy narodzin oferują one nie tylko przyjazne i profesjonalne środowisko do samego porodu, ale także wsparcie w okresie ciąży, łącznie z przygotowaniem do porodu. Co poniektóre placówki przyszpitalne mają już podpisane umowy z NFZ i oferują darmową opiekę!

 

 

 

 

Instagram
Tagi:

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Imiona