Z niecierpliwością wyczekujesz na radosną wiadomość o poczęciu? Przyglądasz się bacznie swemu ciału, poszukując pierwszych zwiastunów? Fałszywe objawy ciąży mogą zwieźć Cię na manowce…
Niestety, człowiek ma wybitną zdolność do wyszukiwania oznak, które chce widzieć, i pomijania tych, które z założenia odrzuca. Z tego powodu zdarza się, że kobiety długie tygodnie nie wiedzą, że są w ciąży, gdyż zrzucają swoje dolegliwości na karb różnych problemów. Z drugiej strony, przyszłe mamy desperacko walczące o dwie kreski na teście ciążowym, mają skłonność do doszukiwania się pierwszych objawów ciąży zbyt nadgorliwie.
Dla porządku i spokoju przypominamy więc: ciążę najlepiej jest diagnozować testem wykonanym 1 dzień po terminie spodziewanej miesiączki, która nie nadeszła. Wcześniejsze doszukiwanie się symptomów nie jest wskazane, bo może wieść do niepotrzebnych rozczarowań i żalów.
Uzbrój się więc w cierpliwość i pamiętaj, że wiele „typowych” oznak ciąży może tak naprawdę być związane z rozmaitymi problemami zdrowotnymi.
W popularnym mniemaniu kobieta, która odczuwa rano mdłości lub doświadcza nagłych wymiotów, musi być ciężarna. I choć rzeczywiście nudności są jednym z typowych objawów wczesnej ciąży, tak naprawdę mogą się wiązać z całym szeregiem innych czynników. Niestrawność żołądkowa oraz infekcja układu pokarmowego (nawet bez biegunki czy wymiotów) to bardzo częste przyczyny. Poza tym wiele kobiet doświadcza mdłości w związku z przyjmowaniem antykoncepcji hormonalnej, bólami głowy, a nawet zwykłymi zmianami hormonalnymi w ciągu cyklu miesiączkowego.
Nabrzmiałe, obolałe piersi również mogą kojarzyć się z ciążą. Warto jednak uświadomić sobie, że jest to również podstawowy objaw zbliżającej się miesiączki związany ze wzrostem poziomu progesteronu pod koniec cyklu. A okres zawsze może się opóźnić z wielu różnych powodów – na podstawie samych tylko piersi w żadnym razie nie można więc potwierdzić ciąży.
Podobnie jak w przypadku obrzęku piersi, bóle i skurcze podbrzusza to typowe oznaki zbliżającej się menstruacji. Mogą być silniejsze, jeśli z jakiegoś powodu doszło do wydłużenia cyklu i miesiączka się spóźnia – jest bardzo możliwe, że będzie obfitsza. Warto mieć też świadomość, że duży procent ciąż kończy się w pierwszych tygodniach z powodu aberracji chromosomalnych uniemożliwiających wykształcenie się zdrowego płodu – to naturalna selekcja, której nie jesteśmy w stanie zapobiec. Bóle podbrzusza mogą więc oznaczać również wczesne poronienie. Szacuje się, że przeszła je choć raz znacząca większość kobiet, nawet o tym nie wiedząc!
Pierwszy trymestr ciąży słynie ze złego samopoczucia i skrajnego zmęczenia. i ten symptom jest jednak zbyt uniwersalny, aby traktować go jako objaw ciąży. Zmęczenie jest jednym z najczęstszych stanów fizjologicznych i pojawia się często w wyniku przepracowania, stresu, zbyt małej ilości snu, niewłaściwej diety, niedoborów odżywczych, a także zaburzeń hormonalnych, np. tarczycy. Jeśli obserwujesz u siebie ciągłe zmęczenie, które utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie, skontaktuj się lekarzem i poproś o wykonanie podstawowych badań krwi!
Kolejną słynną przypadłością wczesnej ciąży są częste wycieczki do toalety. Faktycznie zmiany hormonalne w pierwszym trymestrze i szybkie powiększanie się macicy mogą zwiększyć potrzebę oddawania moczu. Warto mieć na względzie, że wiele ciężarnych wcale tego symptomu jednak nie doświadcza.
Jeśli potrzebujesz częściej siusiać, a dodatkowo odczuwasz dyskomfort podczas odczuwania moczu, to najpewniej objaw infekcji dróg moczowych – bardzo częstej u kobiet aktywnych seksualnie. Zwiększone parcie na mocz może również towarzyszyć stanom zapalnymi pochwy. w obu sytuacjach warto zgłosić się do lekarza! Nieleczone infekcje uro-ginekologiczne zmniejszają Twoje szanse na zajście w ciążę!
Przeczytaj, od czego mogą zależeć Twoje szanse na zajście w ciążę: https://niebieskiepudelko.pl/od-czego-zaleza-twoje-szanse-na-zajscie-w-ciaze/
Wreszcie, pamiętaj też, że w bardzo rzadkich wypadkach nawet pozytywny wynik testu ciążowego może okazać się fałszywy. Z ogłaszaniem nowiny o dziecku poczekaj więc raczej do badania krwi i pierwszej prenatalnej wizyty u ginekologa.
Tagi: objawy, objawy ciąży
Dodaj komentarz