Właściwe odżywianie się kobiety w ciąży, a także przed zajściem w ciążę jest niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Ma również znaczenie dla jej zdrowia i samopoczucia.
Na wstępie chcemy, abyś uświadomiła sobie, że w ciąży przybędziesz na wadze i że jest to
zjawisko prawidłowe, a wręcz konieczne. Przyrost masy ciała nie powinien być zbyt duży i zależy od tego, ile wcześniej ważyłaś. Normalnie masa ciała wzrasta o około 20%. Zbyt mały albo zbyt duży przyrost wagi mogą świadczyć o nieprawidłowym przebiegu ciąży. Dlatego lekarz podczas każdej wizyty będzie Cię ważył. Wiele kobiet niepotrzebnie martwi się przyrostem wagi. Nie obawiaj się utraty figury. Po porodzie z łatwością odzyskasz dawną sylwetkę, jeśli tylko nie utyłaś nadmiernie. To naturalne zjawisko ma swoje przyczyny związane z fizjologią ciąży. Są one następujące:
Już w momencie porodu i zaraz po nim zrzucisz większość kilogramów, które przybyły Ci w ciąży. Te pozostałe – to przyrost tkanki tłuszczowej. Ale i tym nie musisz się martwić. Jest to zapas niezbędny do wytworzenia odpowiedniej ilości pokarmu. Jeśli będziesz karmiła swoje dziecko piersią, to bardzo szybko utracisz te dodatkowe kilogramy, a Twoje dziecko nie będzie narzekało na brak pożywienia.
Tagi: dieta, FIZJOLOGICZNY PRZYROST WAGI, gestoza, gruczoły mleczne, karmienie piersią, łożysko, macica, masa noworodka w momencie porodu, niedożywienie, płyn owodniowy, powiększenie piersi, przejadanie się, utrata figury po ciąży, waga nororodka w momencie porodu, waga w ciąży, wzrost masy ciała w ciąży, wzrost wagi ciała w ciąży, zatrucie ciążowe
Dodaj komentarz