Pod koniec ciąży Twój organizm przygotowuje się intensywnie do zbliżającego się rozwiązania. Już na 2–3 tygodnie przed porodem możesz zauważyć, że Twój brzuch opuścił się nieco. Teraz będzie ci lżej oddychać. Możesz jednak odczuwać potrzebę częstszego oddawania moczu i mogą dokuczać Ci zaparcia. Dzieje się tak, ponieważ część przodująca nienarodzonego dziecka (część ciała, która pierwsza przechodzi przez kanał rodny – najczęściej główka) zaczyna ustawiać się w wejściu do miednicy, przygotowując się do porodu.
W tym okresie mogą się pojawić napięcia macicy, a także bolesne skurcze, zwane bólami lub skurczami przepowiadającymi. Nie są to właściwe skurcze porodowe, ale nie jest łatwo je od nich odróżnić. Skurcze przepowiadające zwykle są krótkie i nieregularne, a po kilku godzinach (najczęściej dwóch – trzech) samoistnie ustępują. Jednak najistotniejsze jest, że nie powodują one postępu porodu, tzn. rozwierania szyjki macicy. Można to jedynie potwierdzić badaniem położniczym. Na kilka dni – lub czasem tylko kilka godzin – przed porodem możesz zauważyć na bieliźnie ślad odejścia śluzowego czopu, niekiedy podbarwionego krwiście. Te objawy są zwiastunami zbliżającego się rozwiązania.
Akcja porodowa to zadanie, do którego przygotowywaliście się przez dziewięć miesięcy. Może nie być ono łatwe ani dla Ciebie, ani tym bardziej dla Twojego dziecka. Jednak natura wyposażyła Was we wszystko, aby przeżyć to wydarzenie w jak najbardziej pozytywny sposób. Nawet odczuwanie bolesnych skurczów jest niezbędne, abyś mogła sobie uświadomić, że poród się zaczął i trwa!
Początkowo skurcze macicy nie są zbyt częste i silne. Jeśli skurcze występują regularnie – przynajmniej co dziesięć minut – i utrzymują się przez 1,5–2 godziny, to powinni zbadać Cię lekarz lub położna. Stopniowo częstość i czas trwania skurczów nasilają się. Kobiety doświadczone mieszkające nieopodal szpitala powinny na porodówkę wydać się najpóźniej w momencie, gdy skurcze powtarzają się co 5 minut.
Pęcherz płodowy, który chroni dziecko w czasie życia wewnątrzłonowego, może pęknąć już na początku porodu, ale najczęściej dzieje się to pod koniec pierwszego okresu porodu. Od tego momentu będzie odpływać na zewnątrz płyn owodniowy. Zdarza się, że płyn owodniowy zaczyna odchodzić przed wystąpieniem skurczów macicy. W takiej sytuacji nie zwlekaj z udaniem się do szpitala. Płyn ten chroni Twoje dziecko przed szkodliwymi wpływami środowiska zewnętrznego i gdy zabraknie tej ochrony, mogą rozwinąć się zakażenia i poważne powikłania zagrażające Wam obojgu.
Pamiętaj: z chwilą odpłynięcia płynu owodniowego zgłoś się natychmiast do szpitala.
Tagi: pęcherz, poród, skurcze macicy, wody płodowe
Dodaj komentarz