Strona główna » Ciąża i poród » Ciąża » Zdrowie matki w ciąży » Jak zmienia się śluz w ciąży? Niepokojące objawy

Jak zmienia się śluz w ciąży? Niepokojące objawy

Młoda kobieta dotyka brzucha, ciesząc się ostatnimi miesiącami ciąży, gotowa do porodu

Obserwacja zmian konsystencji wydzieliny w pochwie i stanu szyjki macicy to jeden z kluczowych elementów wyznaczania dni płodnych. Śluz w ciąży nadal jednak pozostaje ważnym zwiastunem zachodzących zmian, więc warto nauczyć się go prawidłowo oceniać.

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że wydzielina w pochwie to rzecz zupełnie normalna, nie tylko dla cyklu miesiączkowego, ale również dla ciąży. Ma prawo się zmieniać, a nie każda zmiana oznacza problemy. Mądrzej jest jednak obserwować swoje własne ciało, bo nikt tak szybko jak Ty nie jest w stanie stwierdzić, że coś jest jednak nie tak.

Prawidłowy śluz w ciąży – jak wygląda?

Wektorowa ilustracja anatomii żeńskiego układu rozrodczego, kolor zielony

Wydzieliny w pochwie w czasie ciąży ma prawo być więcej niż normalnie – odpowiadają za to oczywiście hormony. Jego funkcja jest bardzo istotna, gdyż w pierwszym trymestrze pomaga uformować czop śluzowy chroniący szyjkę macicy, a później utrzymuje pochwę w czystości i nawilżeniu, stwarzając idealne środowisko życia dla bakterii tworzących mikroflorę wewnętrzną. Zwłaszcza w pierwszym trymestrze duża ilość śluzu pomaga „wypłukiwać” drobnoustroje oraz martwe komórki.

Za prawidłowy śluz w ciąży uznajemy wydzielinę, która:

  • Jest biała lub przeźroczysta;
  • Nie ma żadnego wyraźnego zapachu;
  • Jest rzadka lub gęsta.

Tak długo, jak śluz spełnia powyższe kryteria, możesz spać spokojnie, nawet jeśli jest go nagle znacznie więcej.

Niepokojące zmiany śluzu w ciąży

Bywa też tak, że ślady na bieliźnie z dnia na dzień zmieniają się dość drastycznie. Zmiana koloru i zapachu wydzieliny z pochwy jest już potencjalnym symptomem problemów i wymaga konsultacji z lekarzem, zwłaszcza jeśli towarzyszą jej inne objawy.

W szczególność przyszłe mamy stosunkowo często cierpią na drożdżycowe zapalenie pochwy, które objawia się gęstymi, białymi upławami o konsystencji twarożku i nieprzyjemnym drożdżowym zapachu. Dodatkowo kobieta odczuwa często silny świąd lub nawet pieczenie. Infekcja wymaga specjalistycznego leczenia przeciwgrzybicznymi preparatami podawanymi miejscowo do pochwy.

Jeśli śluz staje się zielony lub szary, zazwyczaj wodnisty, o silnym rybnym zapachu, to najczęściej oznaka bakterialnego zapalenia pochwy. I w tym przypadku świąd jest dość częstym objawem towarzyszącym. Terapia antybiotykami jest konieczne, gdyż nieleczona infekcja zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu.

Jak śluz zmienia się tuż przed porodem?

Młoda kobieta w ciąży korzysta z telefonu, sprawdza informacje o ciąży w internecie

 

Przed samym porodem czeka Cię kolejna niespodzianka. Czop śluzowy, który przez tyle miesięcy chronił płód przed patogenami chorobotwórczymi, teraz odchodzi spontanicznie, aby otworzyć dziecku drogą na świat. W rezultacie przyszła mama obserwuje zwiększoną ilość śluzowej wydzieliny zmieszanej z krwią.

Uwaga! Odejście czopa jest bardzo łatwo odróżnić od klasycznego krwawienia. Śluz jest widoczny, wyraźnie zagęszcza wydzielinę i nigdy nie tryska falami, tak jak ma to miejsce przy ciążowych krwawieniach.

Kiedy będziesz rodzić? Na to pytanie nikt nie odpowie Ci ze 100% pewnością. Po odejściu czopa poród może nastąpić za kilka godzin lub dni. Jeśli nie obserwujesz żadnych innych symptomów, po prostu cierpliwie czekaj!

Warto wiedzieć:

  • Podbarwiony krwią śluz w pierwszym lub drugim trymestrze ciąży nie jest zwykle związany z czopem, ale wynika z pęknięcia wrażliwych naczyń przekrwionej szyjki macicy. Jeśli pojawia się po współżyciu seksualnym lub badaniu ginekologicznym i do końca dnia zanika, nie ma powodów do niepokoju.
  • Śluz w ciąży bywa czasem bardzo wodnisty i może rodzić podejrzenie o wycieku wody płodowej. Ostateczny werdykt wyda dopiero lekarz po zbadaniu wydzieliny. Alternatywnie możesz zakupić w aptece domowe testy wykrywające wyciek wody płodowej, niestety dość drogie.

 


Bibliografia:

https://www.nhs.uk/pregnancy/related-conditions/common-symptoms/vaginal-discharge/

https://www.pregnancybirthbaby.org.au/vaginal-discharge-during-pregnancy

https://www.babycenter.com/pregnancy/your-body/vaginal-discharge-during-pregnancy_270

https://www.verywellfamily.com/can-cervical-mucus-tell-you-if-youre-pregnant-1960286

 

Instagram
Tagi: ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Imiona