Strona główna » Przed ciążą » Problemy » Niepłodność » Używki w ciąży: palenie papierosów

Używki w ciąży: palenie papierosów

Znany jest powszechnie fakt, że palenie papierosów obniża płodność u kobiet i mężczyzn. Jeżeli dotychczas paliłaś, powinnaś uświadomić sobie, że jak najwcześniejsze zaprzestanie palenia uchroni Ciebie i Twoje dziecko przed groźnymi truciznami. Dym tytoniowy zawiera bowiem duże ilości tlenku węgla, cyjanków i nikotyny.

Dowiedziono, że palenie tytoniu – szczególnie po I trymestrze – może być przyczyną szeregu groźnych powikłań, takich jak: nieprawidłowe usadowienie łożyska, jego przedwczesne odklejanie się, krwawienia z dróg rodnych, przedwczesne odpływanie płynu owodniowego, poród przedwczesny. Uważa się, że palenie papierosów wpływa niekorzystnie na rozwój wewnątrzmaciczny dziecka. Najczęstszym tego objawem jest jego niska masa urodzeniowa, która może być przyczyną szeregu powikłań, a nawet śmierci. Ponadto u dzieci matek palących częściej występują zaburzenia oddychania po porodzie. Udowodniono także, że zespół nagłej śmierci noworodka, tzw. śmierć łóżeczkowa, częściej dotyczy dzieci, których matki są palaczkami. Częściej występują u nich zahamowania rozwoju intelektualnego i fizycznego oraz trudności adaptacyjne.
Zaobserwowano, że im więcej papierosów ciężarna wypala, tym większe jest ryzyko wystąpienia powikłań. Badania wykazały, że zmniejszenie ilości dostarczanego tlenu i zatrucie tlenkiem węgla jest odpowiedzialne za większość zaburzeń w rozwoju dziecka. Szczególnie dużo powikłań występuje wtedy, gdy ciężarna kontynuuje palenie papierosów po 4 miesiącach ciąży. U kobiet, które zarzuciły palenie w pierwszych miesiącach, ryzyko to jest niewielkie.

Warto więc  potraktować wiadomość, że jesteś w ciąży, jako powód do zerwania z paleniem. Zdrowie Twojego dziecka jest przecież najważniejsze. Jeżeli więc jesteś palaczką, nie odkładaj decyzji o zerwaniu z nałogiem do jutra. Już dzisiaj daj swojemu dziecku szansę dobrego rozwoju.

Nawet zaprzestanie palenia  w ostatnim okresie ciąży sprawi, że poprawi się zaopatrzenie dziecka w tlen i będzie dla niego bardzo korzystne. U części kobiet w pierwszych tygodniach pojawia się niesmak po wypaleniu papierosa. Jeżeli tak jest z Tobą – masz szczęście – decyzję o zaprzestaniu palenia masz podaną jak na dłoni.
Na początku możesz odczuwać niepokój, zdenerwowanie. Może pojawić się kaszel i obfitsze wydzielanie  śluzu z dróg oddechowych, co świadczyć będzie o usuwaniu papierosowych zanieczyszczeń, które gromadziły się w drogach oddechowych.

A oto kilka rad, które mogą Ci pomóc:

 • Ważne jest unikanie sytuacji i miejsc, w których zwykle paliłaś i sprawiało ci to przyjemność. Gdy poczujesz silną chęć zapalenia papierosa, przespaceruj się na świeżym powietrzu lub zjedz coś lekkiego.
 • Pij więcej wody, soków warzywnych i owocowych, ogranicz przejściowo spożywanie mięsa i słodyczy.
 • Warto przechowywać w lodówce kilka przygotowanych do zjedzenia surowych marchewek.

Pamiętaj także, aby unikać zadymionych pomieszczeń. Oddychanie powietrzem pełnym papierosowych wyziewów, czyli tzw. bierne palenie, jest także bardzo szkodliwe dla zdrowia. Dlatego masz prawo, a nawet obowiązek – domagać się od swoich bliskich czy też kolegów z pracy, aby nie palili w pomieszczeniach, w których przebywasz.

Instagram
Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

 • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
 • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
 • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
 • Udział w społeczności Mam na forum
 • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
 • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
 • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
 • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
 • Konkursy z nagrodami
 • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Imiona