Większość przyszłych mam jest przekonana, że położna środowiskowa odwiedzi je dopiero po porodzie. Tymczasem prawo do bezpłatnej opieki położnej przysługuje Ci dużo wcześniej – już od 21. tygodnia ciąży.
Bezpłatna opieka położnej środowiskowej podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) przysługuje każdej kobiecie w ciąży już od 21. tygodnia ciąży. Opieka ta polega na spotkaniach edukacyjnych, które mogą odbywać się raz w tygodniu pomiędzy 21. a 31. tygodniem ciąży, a dwa razy w tygodniu powyżej 32. tygodnia ciąży. Oczywiście częstotliwość tych wizyt zależy od Ciebie. Jednak aby móc z nich skorzystać, przed 21. tygodniem ciąży musisz złożyć deklarację wyboru położnej środowiskowej w placówce, która ma podpisaną umowę z NFZ.
Spotkania edukacyjne z położną środowiskową są trochę jak indywidualna szkoła rodzenia. Na zajęciach grupowych wiedza, którą otrzymujemy, jest bardzo ogólna. Jednak każda przyszła mama jest w nieco innej sytuacji, ma inne uwarunkowania, problemy, odczucia czy oczekiwania wobec porodu. Spotkania z położną środowiskową pozwalają podejść do każdej osoby indywidualnie.
Na spotkania edukacyjne możesz przyjść ze swoją listą pytań i wątpliwości dotyczących ciąży, porodu i okresu połogu. Z położną warto porozmawiać o wyborze szpitala do porodu, omówić plan porodu, możliwości łagodzenia bólu porodowego i znieczulenia go, a także jakiekolwiek inne kwestie, które nurtują ciężarną.
Poznaj poród w wodzie: https://niebieskiepudelko.pl/porod-w-wodzie/
Po porodzie w ramach NFZ przysługuje 6 wizyt położnej środowiskowej w domu, z których pierwsza powinna mieć miejsce w ciągu 48 godzin od opuszczenia szpitala przez pacjentkę. W czym może Ci pomóc położna środowiskowa po porodzie?
doradztwo w zakresie karmienia piersią i laktacji,
opieka nad noworodkiem, kąpiel, noszenie, układanie dziecka do snu,
ocena prawidłowego rozwoju noworodka,
edukacja w zakresie szczepień ochronnych,
porady dotyczące odżywiania i dbania o siebie w czasie połogu.
Możesz to zrobić na portalu pacjent.gov.pl. W tym miejscu znajduje się spis wszystkich placówek medycznych posiadających umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Tam można też dokonać zmiany lub wyboru pielęgniarki POZ, położnej POZ oraz lekarza rodzinnego.
Masz już listę położnych środowiskowych w swojej okolicy? Teraz czas podjąć świadomą decyzję i wybrać położną, która najbardziej Ci odpowiada. Dzięki temu masz pewność, że zajmie się Tobą osoba kompetentna i wybrana, a nie przypadkowa położna, którą przydzieli losowo NFZ. Opinie na temat położnych środowiskowych można znaleźć w Internecie. Warto również podpytać znajome mamy o ich polecenia.
Wybrałaś już położną środowiskową? Teraz czas poinformować o tym NFZ, składając deklarację w przychodni lub placówce, w której dana położna pracuje. Zwykle poza deklaracją o wyborze położnej trzeba także złożyć deklarację o wyborze lekarza rodzinnego. Masz prawo do bezpłatnej zmiany lekarza i położnej trzy razy w ciągu roku. Każda kolejna zmiana powyżej tej liczby kosztuje 80 zł.
Kobieta, która ma przygotować Cię do ciąży i porodu, powinna posiadać aktualną wiedzę o laktacji. Warto również zwrócić uwagę, abyście nadawały na tych samych falach. W okresie ciąży warto mieć przy sobie osobę, która dobrze przygotuje Cię do najważniejszej roli w życiu. Po narodzinach dziecka Twoja położna przyjdzie na wizyty patronażowe – zważy i zmierzy maluszka, a w razie potrzeby skoryguje przystawienie do piersi. Przysługuje Ci 6 wizyt patronażowych w ciągu pierwszych dwóch miesięcy życia dziecka.
Pamiętaj, kobieta ma prawo wybrać położną, która kompleksowo się nią zaopiekuje.
Bibliografia:
Pacjent.gov.pl, https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/wyszukiwarki-placowek-medycznych
Pacjent.gov.pl, https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/wybor-lekarza-pielegniarki-poloznej-poz
Tagi: położna, wizyty położnej środowiskowej
Dominika w dniu 1 lutego 2022 14:35
Można sobie dowolnie położna wybrać? Czy musi być Położna środowiskowa?