Niebieskie Pudełko Lifestyle Lifestyle Życie rodzinne Jaki dom będzie przyjazny dla dzieci?

Jaki dom będzie przyjazny dla dzieci?

Urządzenie domu przyjaznego dla dziecka to nie lada wyzwanie. Podejmując się tego zadania rodzice muszą pamiętać, że dom, w którym przebywa musi być dostosowany do jego potrzeb i wymagań, aby był dla niego atrakcyjny , a przede wszystkim bezpieczny. 

Rodzice powinni pamiętać, że cały dom jest przestrzenią dla dziecka, nie należy organizować warunków przestrzennych zapominając o potrzebach i bezpieczeństwie małego członka rodziny. Dwulatek powinien mieć już własny pokój, a jeśli to niemożliwe to przynajmniej własny kąt we wspólnym pokoju. Dobrze jest, gdy rodzice mają sypialnię tuż obok, by dziecko czuło ich bliskość, co za tym idzie – bezpieczeństwo.

Nie należy zapominać, że mały człowiek to wcale nie małe potrzeby. Pokój dziecięcy powinien być możliwie najbardziej wielofunkcyjnym pomieszczeniem.

– Dla małego człowieka musi spełniać rolę sypialni, gabinetu i salonu. Ponadto często musi zamieniać się w salę gimnastyczną czy pracownię plastyczną. Te rozliczne funkcje wymagają dużo miejsca i często przeciwstawnego charakteru aranżacji – podpowiadają specjaliści z Agencji Nieruchomości Bracia Sadurscy w Krakowie.

Dziecko musi mieć wydzielony kącik na sen. Unikajmy stawiania łóżka na środku pokoju lub przy oknie. Sekcja zabawowa również rządzi się swoimi prawami. Potrzebne jest, więc nie tylko miejsce na zabawki, ale i miejsce na zabawę, czyli kilka wolnych metrów kwadratowych na budowle z klocków lub tańce.

Pozostała część domu także może być przyjazna maluchowi. Wystarczy jedynie włożyć odrobinę wysiłku w wyeliminowanie potencjalnie niebezpiecznych miejsc i wprowadzenie tymczasowych udogodnień dla małego człowieka. Przykładowo ostre kanty mebli możemy zabezpieczyć ochraniaczami ze sztucznego tworzywa, które można zdjąć, gdy dziecko podrośnie. Bez szkody dla urody mebli.

W korytarzach, przedsionkach czy schody można użyć materiałów antypoślizgowych. Przykładowo, by dywany i wykładziny nie stały się ślizgawką dla dzieci można je podkleić dwustronną taśmą, specjalnie przeznaczoną do tego celu.

Warto jednak nie zapominać, że choć najlepsze zabezpieczenia nie zastąpią czujnego oka opiekuna, to dzięki mądrym rozwiązaniom architektonicznym to zadanie będzie znacznie ułatwione.

Tagi: ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Udział w Niebieskim Konkursie
  • Darmowe e-booki
  • Darmowe szkolenia online
  • Newsletter z poradami na 34 tygodnie ciąży i 12 miesięcy życia dziecka
  • Oferty i zniżki dopasowane do Ciebie
  • Wymiana doświadczeń na Forum
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Forum

Forum

Pakiety

Pakiety

Placówki