Kolka u małych dzieci przypadłość zgoła legendarna i niewątpliwe źródło stresu nawet dla przyszłej mamy. Na szczęście, nie każde niemowlę na nią cierpi i nie zawsze sytuacja musi przerosnąć rodziców.
Z szacunków wynika, że nawet co czwarte niemowlę przed ukończeniem trzeciego miesiąca życia doznaje ataków kolki, określanej zwykle jako jelitową. To uśrednione dane z wielu różnych źródeł, ale w najbardziej pesymistycznych scenariuszach na kolkę cierpi nawet ponad 70 dzieci. A wraz z nimi i rodziców!
Laik powiedziałby, że dziecko boli brzuszek, więc krzyczy. W medycznych realiach definicja kolki niemowlęcej zmieniała się już jednak kilkakrotnie. To obecnie obowiązująca, określona IV Kryteriami Rzymskimi z 2017 r. stanowi, że o kolce mówimy, gdy:
Mimo postępu medycyny na to pytanie odpowiedzieć nie potrafimy. Kolka niemowlęca nie ma jednej wyraźnej przyczyny i nie wiadomo które dziecko będzie na nią cierpieć, a które nie. Za możliwe powody wskazuje się m.in.:
Z drugiej strony, pod symptomy kolki mogą podszywać się inne problemy, takie jak infekcja, choroba refluksowa, nadwrażliwość na składniki mleka modyfikowanego, a nawet naturalnego pokarmu; schorzenia układu nerwowego, różnego typu urazy, a nawet zaburzone tętno bicia serca. Stąd tak ważne jest, aby przeprowadzić prawidłową diagnostykę, zwłaszcza jeśli pojawiają się inne, niezwiązane z kolką objawy.
Metod, które przynoszą ulgę jednym niemowlętom, czasem nie pomagając wcale innym, jest naprawdę sporo. Warto więc na pewno systematycznie wypróbowywać jedną po drugiej:
Zdecydowanie nie poleca się jednak „starych” sposobów na kolki, takich jak podawanie niemowlętom herbatek ziołowych, ryżowego kleiku czy innych niż simeticon leków.
Wspomniane wyżej metody mogą przynieść niemowlętom sporą, częściową ulgę, albo… żadną. W każdym z tych scenariuszy jedynym pewnym lekarstwem jest czas. Bo choć są momenty, gdy trudno w to uwierzyć, kolka naprawdę mija wraz z wiekiem. U większości dzieci ustają już w czwartym miesiącu życia, czasem trwają jeszcze miesiąc dłużej. Jeśli półroczny malec wciąż jednak płacze w „schemacie kolkowym”, przyczyny należy szukać gdzie indziej!
Tagi: kolka niemowlęca
Dodaj komentarz