Nie każde małżeństwo podoła próbie czasu i… rodzicielstwa. Jak pomóc dzieciom przetrwać dramatyczny okres rozwodu?
Z Rocznika Demograficznego GUS wynika, że w 2020 było w Polsce ponad 51 tysięcy rozwodów, co oznacza, że na tysiąc nowo zawartych związków małżeńskich, aż 352 skończyło się definitywnym rozstaniem. Aż 20 tysięcy par rocznie rozwodzi przed upływem 10 rocznicy ślubu, a więc w okresie, gdy dzieci są małe. Tylko w 2020 r. 4,5 tysiąca nieletnich w Polsce doświadczyło rozwodu rodziców, z tego prawie 5 tysięcy maluchów w wieku do 3 lat i dalszych 11,5 tysiąca w wieku od 3 do 6 lat.
Mama i Tata to duet, który w pierwszych latach życia jest synonimem bezpieczeństwa i stabilności. Posiadanie obu rodziców razem, pod jednym dachem, to bez wątpienia optimum dla rozwoju psychologicznego i emocjonalnego dziecka. Naukowcy z Albanii przebadali większą grupę nastolatków z rozwiedzionych rodzin w wieku 13-18 lat i uzyskali jednoznaczne odpowiedzi: ogromna większość dzieci wolałaby żyć z obojgiem rodziców, oceniając, że ich życie byłoby piękniejsze i spokojniejsze. Co ciekawe, mimo że w ponad połowie rozbitych domów doszło do pogorszenia warunków życiowych, młodzież nie wspominała nigdy o pieniądzach.
Podczas gdy nastolatki prędzej czy później poradzą sobie jakość ze zmianą, małe dzieci będą znacznie bardziej narażone na psychologiczne konsekwencje, takie jak:
Wiedząc, że dzieci ucierpią, czy nie powinniśmy więc zapomnieć o osobistych problemach i zostać razem dla dobra potomstwa? Większość psychologów zgadza się, że nie jest to optymalne rozwiązanie na dłuższą metę. Różnice prowadzące do rozwodu są zwykle na tyle duże, że utrudniają wspólną egzystencję, a dla dzieci życie w domu pełnym kłótni, złośliwości, inwektyw czy braku szacunku jest jeszcze gorszą opcją niż separacja rodziców. A nie zapominajmy, że winę za rozpad małżeństwa ponoszą również nałogi czy przemoc domowa – to zjawiska, przed którymi najmłodszych należy zdecydowanie chronić! Paradoksalnie, są starsze dzieci, które same widzą, że atmosfera w domu jest milsza, gdy są tylko z jednym rodzicem!
Mimo kolosalnego stresu i strat emocjonalnych spora części dzieci potrafi w końcu zaadaptować się do zmiany – jednym idzie to lepiej, innym gorzej. Bez wątpienia najtrudniejszy jest pierwszy rok, kiedy wszystko jest nowe, a czasem w grę wchodzi i przeprowadzka czy zmiana przedszkola bądź szkoły. Dzieci przechodzą wówczas całą kaskadą emocji – od stresu i niedowierzania, po niepokój i złość. To właśnie w tym okresie trzeba stworzyć im specjalne warunki psychologicznych „buforów”.
Rozwód może być prawdziwym koszmarem dla dorosłych i dzieci, ale może też przebiegać w miarę normalnej, cywilizowanej atmosferze – to zależy oczywiście od rodziców. Bez różnicy na problemy, które doprowadziły do separacji, TRZEBA umieć znaleźć wspólny język dla dobra pociech. W szczególności:
Każda sytuacja jest inna, i każda rodzina musi sama wypracować model egzystencji po rozstaniu. Obserwacje wskazują, że jest kilka aspektów, na które należy zwrócić szczególną uwagę, walcząc o stworzenie dzieciom nowej normalności:
Bibliografia:
„Rocznik Demograficzny 2021” Główny Urząd Statystyczny
https://www.researchgate.net/publication/355831691_Effects_of_Divorce_in_the_Happiness_of_Children
https://www.verywellfamily.com/psychological-effects-of-divorce-on-kids-4140170
https://www.familymeans.org/effects-of-divorce-on-children.html
https://www.healthline.com/health/parenting/effects-of-divorce-on-children#coping
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4240051/
Tagi: rozwód
Dodaj komentarz