Strona główna » Przed ciążą » Przygotowania do zajścia w ciążę » Czy jesteś gotowa » Owulacja – czym jest i jakie są jej objawy?

Owulacja – czym jest i jakie są jej objawy?

Kobieta zaznaczająca dzień owulacji w kalendarzu

Owulacja (inaczej jajeczkowanie) dla większości kobiet ma tylko jedno znaczenie – prowadzi do miesiączki. Osoby planujące zajście w ciążę lub stosujące naturalne metody jej zapobiegania, śledzą ją jednak z wyjątkowym namaszczeniem. Kiedy owulacja występuje, jak rozpoznać, że komórka jajowa została uwolniona, a cykl miesiączkowy chyli się ku końcowi?

Co to jest owulacja? Cykl menstruacyjny

Owulacja to proces, w ramach którego z jajników kobiety uwalniana jest dojrzała komórka jajowa. Każda dziewczynka przychodzi na świat z jajnikami pełnymi pęcherzyków, które w okresie pokwitania zaczynają spontanicznie dojrzewać i są pojedynczo uwalniane do jajowodów z jajnika, z którego miała wystąpić owulacja (w wyjątkowych przypadkach zostaje uwolnione więcej niż jedno jajeczko – patrz bliźnięta dwujajowe).

Procesem owulacji zawiadują oczywiście hormony. Najpierw część mózgu zwana podwzgórzem zaczyna uwalniać gonadoliberynę (GnRH), która oddziałuje na przysadkę mózgową i skłania ją do produkcji dwóch kluczowych hormonów: luteinizującego (LH) oraz folikulotropowego (FSH).

To właśnie FSH w określonej fazie cyklu zaczyna wpływać na pęcherzyki w jednym z jajników (naprzemiennie co drugi miesiąc), skłaniając je do dojrzewania podczas cyklu menstruacyjnego. W rezultacie z jednego z nich rozwija się dojrzała komórka jajowa gotowa na spotkanie z plemnikiem. Następnie dochodzi do wzrostu hormonu LH, który wyrzuca jajeczko do jajowodów –  w dzień owulacji jest największa szansa na zapłodnienie. W tym właśnie momencie zaczyna się wzrost wydzielania progesteronu, czyli hormonu, który przygotowuje ciało na ciążę, a któremu zawdzięczasz nieprzyjemne objawy PMS.

Aplikacja mobilna do monitorowania owulacji

Kiedy występuje owulacja? Termin owulacji

U kobiety, która ma idealnie regularne cykle trwające 28 dni, z największym prawdopodobieństwem owulacja następuje w 14 dniu cyklu. Niestety czas owulacji jest zmienny – może na niego wpłynąć nawet choroba czy stres. Dokładne oznaczenie terminu owulacji jest możliwe za pomocą monitoringu USG lub dokładnych obserwacji swojego ciała (śluz, temperatura ciała, testy owulacyjne).

Pomocne w określenie czasu owulacji może okazać się śledzenie długości cyklu, zwrócenie uwagi na wystąpienie bólu owulacyjnego czy sprawdzanie objawów dni płodnych.


Dowiedz się, kiedy zrobić test ciążowy i czy jest wiarygodny?: https://niebieskiepudelko.pl/test-ciazowy/


Jak rozpoznać objawy owulacji? Ile trwa owulacja?

U każdej kobiety owulacja może wystąpić w różnych dniach cyklu. Statystycznie czas ten wypada między czternastym a siedemnastym dniem po miesiączce. Jednak zdarzają się kobiety, u których owulacja wystąpi nawet w 60 dniu od rozpoczęcia krwawienia (PCOS).

Warto więc obserwować dni przed owulacją i spróbować wyłapać moment owulacji, ponieważ trwa on wyłącznie 24 godziny. Oto charakterystyczne objawy, choć nie u każdej kobiety one wystąpią:

  • zmiany w śluzie z szyjki macicy, który z białego, suchego i gęstego staje się nagle śliski i przejrzysty, niczym białko surowego jajka;
  • wzrost temperatury ciała o 0,5-1°C mierzonej o codziennie świcie przed wstaniem z łóżka i niezwiązany z infekcją lub przegrzaniem;
  • lekki ból w podbrzuszu często połączony ze wzdęciem;
  • tkliwość i obrzęk piersi;
  • zwiększenie libido;
  • zmiany nastroju i apetytu;
  • pozytywne testy owulacyjne.

Jedna z najbardziej wiarygodną metodą określania terminu owulacji są specjalne testy owulacyjne, wykrywające nagły wzrost hormonu luteinizującego (LH). Wykonuje się je w domu na bazie moczu, analogicznie do testów ciążowych. Nieco droższą alternatywą są monitory płodności, do zakupienia w aptece. Pomagają zrozumieć organizm kobiety poprzez śledzenie jej temperatury oraz śluzu, określając na tej podstawie szanse na zajście w ciążę oraz pęknięcie pęcherzyka Graafa.

Kobieta monitorująca swój cykl w kalendarzu

Czy w każdym cyklu doszło do owulacji?

Niestety, owulacja bywa nieregularna, a czasami wręcz w ogóle się nie pojawia. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, np. zespół policystycznych jajników czy niewydolność tarczycy. W przypadku problemów z zajściem w ciążę i trudnościach w identyfikacji, czy w drogach rodnych kobiety doszło do jajeczkowania. Również kiedy owulacja trwa i może dojść do zapłodnienia, warto zgłosić się do lekarza ginekologa i omówić problem. Czasami prosta terapia farmakologiczna jest w stanie przywrócić owulację, a komórka jajowa zostaje uwolniona i staje się gotowa do zapłodnienia.

Bibliografia

Szpital żelazna: https://www.szpitalzelazna.pl/blog/starania-o-ciaze/wszystko-co-powinnas-wiedziec-o-owulacji

InviMed: https://www.invimed.pl/blog/owulacja-i-komorka-jajowa-7-zadziwiajacych-faktow

Tagi:

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Imiona