Strona główna » Lifestyle » Lifestyle » Prawo, praca i zasiłki » Powrót do pracy z urlopu rodzicielskiego

Powrót do pracy z urlopu rodzicielskiego

Wiele kobiet z niecierpliwością oczekuje wznowienia życia zawodowego. Czas spędzony w domu z niemowlęciem ma niewątpliwie swoje uroki, ale może również wyczerpywać psychicznie. Jak podołać zmianie i czego oczekiwać po powrocie do pracy?

Jeśli sama lub z mężem wykorzystałaś przysługujący Wam urlop rodzicielski, to nie musisz już martwić się o karmienie piersią – dziecko ma już szeroką dietę, a jeśli wciąż chętnie sięga po pierś, możecie zawsze znaleźć czas na karmienie wieczorem lub rano. Bobas nie jest też całkiem bezbronny i dobrze poradzi sobie w towarzystwie babci, niani czy opiekunek ze żłobka. Jeśli dodatkowo korzystałaś z urlopu wychowawczego, maluszek otrzymał od Ciebie wszystko, co najlepsze i na pewno z ochotą rozszerzy swoje horyzonty. Co to jednak oznacza dla Ciebie?

Luka w życiorysie

Im dłużej byłaś z dzieckiem w domu, tym lepiej dla niego, ale niekoniecznie dla Twojej kariery. Prawo zabrania co prawda zwalniania matek na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim, więc jeśli pracowałaś przed porodem na umowę o pracę, masz zagwarantowany bezpieczny powrót. Nawet jeśli doszło do reorganizacji w firmie, pracodawca jest zobowiązany do zaoferowania Ci stanowiska o tym samym poziomie płacy.

Brzmi to wszystko pięknie, ale rzeczywistość nie zawsze jest różowa. De facto kończy się bowiem okres ochronny i jak tylko znajdziesz się z powrotem na etacie, możesz otrzymać tzw. wypowiedzenie zmieniające, które zmienia zakres Twoich obowiązków i poziom zarobków. Nie musisz go przyjąć, ale dalszy postęp „negocjacji” może odbywać się już przed sądem. A na to młoda mama nie zawsze ma siłę i nerwy.

Możliwość utraty pracy lub części płacy to nie jedyne zagrożenie. Jeśli nie było Cię 1-2 lata, to musisz liczyć się ze zmianami personalnymi, organizacyjnymi, technologicznymi. Może się okazać, że jesteś w tyle, albo nie znasz nowego zespołu. Twoje projekty czy klienci, a może nawet i biurko, są już najprawdopodobniej w cudzych rękach. Powrót do pracy po urlopie rodzicielskim bywa więc sporym stresem.

Aby go zminimalizować:

 • Utrzymuj aktywny kontakt z pracodawcą i współpracownikami już w czasie urlopu rodzicielskiego. Kodeks pracy przewiduje, że możesz łączyć opiekę nad dzieckiem z wykonywaniem pewnych prac – może warto już zawczasu wdrożyć się do funkcjonowania firmy?
 • Zapytaj, jeśli nie będziesz potrzebowała dodatkowych szkoleń po powrocie do pracy. Niektóre możesz zrealizować jeszcze w domu, w trybie on-line.
 • Porozmawiaj z innymi mamami w Twoim zakładzie pracy lub innym. Spytaj, jak radziły sobie po powrocie, poproś o dobre rady.
 • Przemyśl moment powrotu do pracy, tak żeby pogodzić opiekę nad maluszkiem z aktualnymi potrzebami firmy.
 • Nie wracaj w pozycji roszczeniowej, ale nie daj się również szykanować. Staraj się asertywnie i bez emocji rozmawiać z przełożonymi, wykazując inicjatywę i chęć dalszego doskonalenia.
 • Porozmawiaj o możliwości elastycznego czasu pracy – skróconych godzin lub opcji home office.
 • Popracuj nad swoim samopoczuciem – odwiedź fryzjera, odśwież garderobę, dodaj sobie animuszu przed powrotem do kolektywu.

Powrót do pracy – praktyczne rady domowe

Może się oczywiście okazać, że podjęcie obowiązków zawodowych będzie łatwe i przyjemne, a Ty znów poczujesz się jak ryba w wodzie. Jako mama i żona będziesz jednak odczuwała presję, a może nawet poczucie winy w związku z opuszczeniem swego dotychczasowego „posterunku”. Sytuacji nie ułatwia fakt, że małe dzieci oddane do żłobka lub przedszkola potrafią chorować przez 3 tygodnie w miesiącu!

Jak sobie poradzić?

 • Zaangażuj członków rodziny – męża, babcie i dziadków – do pomocy. Ustalcie racjonalny grafik odwożenia i przywożenia dziecka, opieki w czasie choroby, spacerów, zajęć dodatkowych, itd.
 • Nie marnuj czasu – nie musisz prasować wszystkich ubrań ani wycierać podłóg dwa razy w tygodniu. Bycie mamą malucha i chodzenie do pracy to priorytety, w innych kwestiach możesz sobie pofolgować.
 • Przemyśl kwestię gotowania, która bywa przysłowiowym gwoździem do trumny. Może uda Ci znaleźć zdrowy i smaczny catering, które pokryje część gastronomicznych potrzeb rodziny? Może nauczysz się gotować większe ilości w weekendy i mrozić lub wekować porcje na tydzień? A może skorzystasz z pomocy babci?

Czy na pewno chcesz wracać do TEJ pracy?

Dla wielu kobiet macierzyństwo jest okresem przewartościowania priorytetów i zadumy nad swoją przyszłością. Może nie chcesz wracać do tej samej stresujących obowiązków albo wolisz pracę, która da Ci więcej swobody jako mamie? Internet pełen jest historii kobiet, które postawiły na zmianę, przekwalifikowały się albo nawet założyły własną działalność gospodarczą.

Jeśli czujesz, że faktycznie pora na nowy rozdział zawodowy, przygotuj się do zmiany. Jeszcze będąc w domu z dzieckiem, możesz skorzystać z opiekunki czy dziadków i poświęcić trochę czasu na szukanie nowej pracy czy samodoskonalenie. Zasadne może być doszlifowanie języka obcego, zrobienie specjalistycznego kursu czy przygotowanie biznes planu.

Bezrobotne matki mogą liczyć na dofinansowanie rozpoczęcia działalności gospodarczej przez Urząd Pracy. Ponadto wsparcie możesz otrzymać z banku w postaci pożyczki, z dotacji unijnych lub funduszy wspierających startupy. Doskonałym źródłem informacji jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (https://www.parp.gov.pl/) oraz Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju (https://pfr.pl/).

Kariera po odchowaniu dziecka może dopiero nabrać kolorów!

 

Instagram
Tagi: , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

 • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
 • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
 • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
 • Udział w społeczności Mam na forum
 • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
 • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
 • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
 • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
 • Konkursy z nagrodami
 • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki