Mimo że to estrogen jako pierwszy przychodzi na myśl w związku z kobiecymi hormonami, cykl miesiączkowy tak naprawdę rządzony jest przez duet: jego drugim i niezbędnym elementem jest progesteron. Normy tego hormonu pomagają lekarzom diagnozować problemy z płodnością i inne kobiece schorzenia.
Progesteron u obu płci produkowany jest korę nadnercza. Ponieważ jednak kobiety potrzebują go znacznie więcej, główną odpowiedzialność za produkcję przejmuje u nich ciałko żółte rozwijające co miesiąc z pękniętego pęcherzyka jajowego. Nie powinno być więc niespodzianką, że poziom progesteronu zaczyna rosnąć od momentu owulacji, czyli uwolnienia komórki jajowej.
To właśnie w drugiej połowie cyklu kobiety odczuwają też najdobitniej typowo progesteronowe symptomy, czyli obrzmienie i tkliwość piersi, drażliwość, wzdęcia czy obrzęki. W zależności od wzajemnej relacji estrogenu i progesteronu – normy są dość szerokie, a każda kobieta ma nieco inne uwarunkowania – wpływ progesteronu w drugiej fazie cyklu może być mniej lub bardziej zauważalny.
W ciągu życia kobiety progesteron spełnia bardzo wiele różnych i ważnych funkcji. W okresie dojrzewania odpowiada za rozwój piersi, a później w trakcie cyklu miesiączkowego zmienia ich wygląd, powodując charakterystyczne pęcznienie.
Od momentu, gdy kobieta zacznie menstruować, progesteron co miesiąc próbuje przygotować ciało na ewentualną ciążę. W szczególności oznacza to pogrubianie śluzówki macicy, tak, aby mogło się w niej zagnieździć zapłodnione jajeczko. Jeśli do zapłodnienia nie dojdzie, ciało żółte się rozpada, a tym samym poziom progesteronu spada, co powoduje wywołanie okresu i początek nowego cyklu.
Dodatkowo progesteron wspomaga działanie gruczołu tarczycy i poprawia nastrój, zwiększają produkcję neuroprzekaźnika GABA.
Przeczytaj więcej o hormonach cyklu miesiączkowego i owulacji: https://niebieskiepudelko.pl/owulacja-objawy-przebieg-skutki/
Badania progesteronu zlecane są przez lekarzy w przypadku zaburzeń cyklu miesiączkowego lub problemów z zajściem ciążę. W zależności od podejrzewanej przyczyny zaburzeń, badanie krwi wykonuje się w innych fazach cyklu – na początku, w środku lub w drugiej połowie. Ze względu na naturalne fluktuacje progesteronu normy przedstawiają się dla każdego z tych okresów inaczej:
Normy te dotyczą oczywiście wyłącznie kobiet w wieku rozrodczym. Po menopauzie poziom progesteronu nie podlega już takim fluktuacjom i zazwyczaj utrzymuje się na niskim poziomie.
Progesteron ma za zadanie nie tylko przygotować kobietę do ciąży, ale także zapewnić jej pozytywny przebieg. Uważa się wręcz, że działa na przeciwzapalnie i modyfikuje funkcje układu immunologicznego z korzyścią dla płodu. Przede wszystkim zaś zapobiega poronieniu we wczesnej fazie ciąży, a w drugiej połowie chroni przed przedwczesnym porodem.
Do 10 tygodnia ciąży produkcję progesteronu w ciąży podtrzymuje ciałko żółte, ale później przejmuje ją łożysko – aż do końca ciąży. W przypadku plamień lub ryzyka poronienia położnik może zlecić przyszłej mamie badanie progesteronu. Normy w ciąży wynoszą:
W uzasadnionych przypadkach lekarz może zadecydować o podawaniu ciężarnej progesteronu w formie tabletek doustnych lub dopochwowych bądź też cotygodniowych zastrzyków. Terapia taka jest wskazana zwłaszcza przy historii wcześniejszych poronień.
Ponadto progesteron w formie leku podawany jest w przypadku:
Bibliografia:
https://my.clevelandclinic.org/health/body/24562-progesterone
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK558960/
https://www.yourhormones.info/hormones/progesterone/
https://www.healthline.com/health/progesterone-function
https://www.verywellhealth.com/progesterone-understanding-the-other-female-sex-hormone-4142780
Tagi: hormony, progesteron
Dodaj komentarz