Rozwój fizyczny dziecka pod koniec 7. miesiąca życia jest bardzo intensywny w rozwoju nowych umiejętności, zarówno w obrębie układu ruchu, mowy jak i rozwoju społecznego. Niemowlę dużo się rusza, ćwicząc mięśnie przed pierwszymi próbami samodzielnego stania. Interesuje się otoczeniem, chętnie obserwuje przedmioty i staje się bardziej towarzyskie. Poniżej przedstawiamy listę umiejętności fizycznych, które najczęściej obserwuje się u dziecka, pod koniec siódmego miesiąca życia. Doradzamy także, co mogą zrobić rodzice, by wesprzeć prawidłowy rozwój swojego malucha na tym etapie.
Co potrafi zrobić 7-miesięczne dziecko?
- Potrafi już siedzieć bez podparcia i przez jakiś czas utrzymać tę pozycję. Dzięki temu można je już karmić łyżeczką lub podawać cząstki owoców albo warzyw do rączki.
- Z siadu dziecko potrafi położyć się na brzuszek i wrócić do poprzedniej pozycji.
- W leżeniu na plecach umie samodzielnie unosić główkę. Leżąc na plecach, łapie się za stopy, może też wkładać je do buzi lub uderzać nimi o podłogę. Podnosi pupę do góry i pręży tułów.
- Zwykle na tym etapie dzieci ćwiczą umiejętność raczkowania, turlają się i pełzają (także do tyłu). Pojawia się też odruch, który wspiera naukę stania i chodzenia – tzw. sprężynowanie. Jak to wygląda? Gdy złapiemy malucha pod pachami i oprzemy o podłoże, będzie gwałtownie prostował i zginał nóżki, jak sprężynka. U części dzieci mogą pojawić się na tym etapie próby stania, ale nie należy niczego przyspieszać.
- Doskonali umiejętność chwytania z użyciem kciuka – potrafi złapać pusty kubeczek za ucho. Może także trzymać po jednym przedmiocie w każdej rączce, nie upuszczając jednego z nich – do tej pory, jeśli maluch skupiał się na jednej zabawce, druga wypadała mu z ręki. Dziecko uważnie ogląda i bada przedmioty, które trzyma w ręku. Jest w stanie także ocenić odległość, w jakiej się one znajdują.
Jak wspierać rozwój fizyczny 7-miesięcznego dziecka?
- Zapewnij dziecku kontakt z różnymi przedmiotami, które będzie mogoł badać, oglądać, dotykać, wąchać, chwytać. Bardzo pomocną formą stymulacji są spacery.
- Możesz już kupić kubek z dwoma uszkami i dzióbkiem, który pomoże w nauce chwytania i samodzielnego picia.
- Pozwól dziecku samodzielnie odkrywać nowości. Maluch oczekuje od rodziców obecności, czułego spojrzenia i asekuracji, ale musi mieć też przestrzeń na własne odkrycia.
- Stawiaj maluszkowi wyzwania. Jeśli zaczyna już pełzać i raczkować, ułóż przed nim stertę poduszek i zachęcaj go do pokonania przeszkody. Chowaj przysmaki lub intrygujące zabawki pod miski, lub obrócone pudełka, tak aby niemowlę chciało je podnieść. Ustawiaj budowle z klocków i prowokuj dziecko to ich niszczenia.
- Ostrożnie z nauką stania – wymaga ona odpowiedniej siły mięśni i poczucia równowagi u malucha. Nie zastępuj dziecku samodzielnych prób chodzenia chodzikiem i nie sadzajmy go na siłę na krzesełku.
Jak na razie dla rozwoju układu ruchu malucha optymalne będzie spędzanie czasu na płaskim podłożu.
Przeczytaj o tym, jak zapobiegać wadom postawy u niemowląt: https://niebieskiepudelko.pl/jak-zapobiec-wadom-postawy-u-niemowlecia/
Co robić, jeśli 7-miesieczne dziecko nie siedzi?
To nic nadzwyczajnego! Dziecko w tym wieku nie musi jeszcze potrafić samodzielnie podnosić się do siadu z leżenia. Większość dzieci zdobywa tę umiejętność o wiele później. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby pomóc niemowlęciu w nauce siadania.
To samo dotyczy innych fizycznych umiejętności. Fakt, że 7-miesięczne niemowlę nie pełza ani nie raczkuje, nie powinien być dla nikogo zdziwieniem, nawet jeśli syn sąsiadki to już potrafi. Do końca siódmego miesiąca życia dziecko powinno już jednak umieć przetaczać się z brzucha na plecy i z powrotem. Jeśli obserwujesz problemy w tym zakresie, poinformuj o nich lekarza pediatrę. Wczesna rehabilitacja z odpowiednio dobranym ćwiczeniami może zdziałać cuda!
Pamiętaj: każde dziecko rozwija się indywidualnie, we własnym tempie. Może ono zależeć od temperamentu dziecka, genów, środowiska rodzinnego. Nie wpadaj w panikę, jeśli Twoje dziecko jeszcze nie opanowało pewnych umiejętności przypisanych danemu etapowi rozwoju – np. dziecko jeszcze nie raczkuje, nie siedzi czy nie pełza. W razie wątpliwości, warto skonsultować się z lekarzem pediatrą.
Tagi:
głośne czytanie książek,
prawidłowy rozwój dziecka,
raczkowanie,
rozwój mózgu,
rozwój niemowlęcia,
siadanie
Ewelina w dniu 24 marca 2020 21:24
Jak to jak można dawać biszkopty? Ja mu piekę sama, dla takiego malca to z 10 minut roboty. Samo jajko i mąka. Dostaje je czasem jako alternatywę dla kaszki, z jakimś owocem dodatkowo bo my trochę blw ;) bardzo lubi. Oczywiście że o tym sklepowym syfie nie ma mowy.