Posiadanie trójki dzieci to ogromna radość, ale zarazem przejście do fazy rodziny, w której potomstwa jest więcej niż rodziców. Dość szeroka struktura wiekowa oraz rywalizacja o względy mamy i taty stają się często zarzewiem konfliktów. Środkowe dziecko znajduje się tutaj w szczególnej sytuacji…
Pozycja „pomiędzy” pośród rodzeństwa ma niewątpliwie wiele zalet. Z jednej strony pociecha spędza bowiem pierwsze lata swego życia jako młodsze, rozpieszczane dziecko. Od starszego brata czy siostry uczy się wielu praktycznych umiejętności, dzięki którym łatwiej będzie mu odnaleźć się w gronie rówieśników. Może liczyć na pomoc, wsparcie i wyrozumiałość. Z drugiej strony, zyskując młodsze rodzeństwo, nabiera odpowiedzialności i poczucia ważności. Może cieszyć się uczuciami maluszka i jego podziwem, a jednocześnie kształcić u siebie empatię i opiekuńczość.
Środkowemu dziecku najłatwiej będzie odnaleźć się w grupie. Umie bowiem słuchać i obserwować, ale zarazem troszczyć się i podawać rękę. Zazwyczaj jest więc towarzyskie i z biegiem czasu wykształca prawdziwy talent negocjatorski.
O syndromie środkowego dziecka mówi się jednak zwykle nie w kontekście korzyści, jakie daje pozycja drugiego z trzech dzieci, ale pewnego handicapu. W ogromnej większości domów podstawowym problem jest bowiem, że środkowej pociesze poświęcamy najmniej uwagi i trudnego jest tego faktu nie dostrzec.
Z najstarszym dzieckiem dla rodziców wszystko jest nowe i ekscytujące – każdy test, mecz, przyjaźń, talent. Nic dziwnego, że angażuje się w jego wychowanie ogromne ilości uwagi i energii. Jako intelektualnie i fizycznie silniejsze zajmuje też dominującą pozycję w domu i ma decydujący głos w zakresie organizacji czasu. Z drugiej strony, gdy pojawi się trzecie dziecko, to one przejmuje rolę beniaminka i staje się oczkiem w głowie rodziców i dziadków. Ta zmiana może być szczególnie bolesna dla środkowej pociechy.
Wystarczy wyobrazić sobie wieczór, kiedy tata pomaga najstarszemu przygotować projekt do szkoły, a mama układa maluszka do snu. Środkowe dziecko albo musi nauczyć się życia poza ośrodkiem uwagi, albo zacznie o nią intensywnie walczyć.
Psychologowie uznający determinujący wpływ kolejności urodzenia na charakter rozwinęli ogólny profil ludzi wychowanych jako środkowe dzieci. Według niego drugie z trójki rodzeństwa jest zazwyczaj:
Uważa się, że dzieci, które wyrosły z poczuciem drugorzędności w domu, stają się często dorosłymi o problemach emocjonalnych. Miewają też najsłabsze relacje z rodzicami, w związku z czym nie mówią często o swoich uczuciach, boją się pytać i zwierzać. Z badania przeprowadzonego w 2016 r. wynika wręcz, że środkowe dzieci przywiązują znacznie mniejszą wagę do rodziny jako wartości i opoki życiowej. Są też mniej religijne i prędzej czy później mogą gwałtownie buntować się przeciw rodzicom.
Niestety, w jednym z badań dowiedziono również, że środkowe dzieci mają o 33% większe szanse na rozwój ryzykownych i przestępczych zachowań.
Teoria kolejności urodzenia nie jest pewnikiem naukowym, ale hipotezą. Na jej temat znaleźć można wiele opinii krytycznych, które sugerują, że każda rodzina ma inną dynamikę, a styl wychowania i warunki bardziej wpływają na charakter człowieka niż fakt czy był pierwszym, czy piątym urodzonym. Nie można więc na pewno włożyć wszystkich środkowych dzieci do jednej szufladki z góry określającej ich los. Tym bardziej, że jako rodzic możesz w aktywny sposób walczyć ze stereotypami.
W wielodzietnych rodzinach życie jest zwykle bardziej chaotyczne i pełne wydarzeń. To jednak nie powód, aby powielać tradycyjne scenariusze skojarzone ze wspomnianym wyżej syndromem środkowego dziecka. Właśnie dlatego, że obarczone jest ono naturalnym ryzykiem „zapomnienia”, powinniście dbać o to, aby:
Bibliografia:
https://www.healthline.com/health/mental-health/middle-child-syndrome
https://www.webmd.com/mental-health/what-to-know-middle-child-syndrome
https://www.parents.com/parenting/better-parenting/style/10-tips-for-parenting-middle-children/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/middle-child-syndrome#is-it-real
Tagi: rodzeństwo
Dodaj komentarz