Strona główna » Przed ciążą » Przygotowania do zajścia w ciążę » Zdrowie i badania » Tyłozgięcie macicy a zajście w ciążę

Tyłozgięcie macicy a zajście w ciążę

konsultacja ciężarnej kobiety z lekarzem

Przyczyną niepłodności bywają czasem nieprawidłowości anatomiczne. Czy tyłozgięcie macicy może być przeszkodą w macierzyństwie? Jakie są perspektywy dla przyszłej mamy?

Macica jest narządem o kształcie odwróconej gruszki, który znajduje się pomiędzy pęcherzem moczowym a odbytnicą. U jej wylotu zlokalizowana jest pochwa skierowana normalnie w kierunku krzyża. Sama macica z kolei nakłania się delikatnie w kierunku pępka – ta pozycja jest najczęściej spotykana i optymalna dla ciąży oraz porodu.

Co to jest tyłozgięcie macicy?

W przypadku tyłozgięcia macicy macierzyński organ jest przekręcony w miednicy. Pochwa kieruje się wówczas do przodu, a dno macicy nachyla się w kierunku krzyża. Sytuacja taka może być wrodzona, ale czasami rozwija się dopiero w późniejszym życiu. Przyczyną może być na przykład przebyta operacja i związany z nią proces bliźnienia się, mięśniaki macicy, endometrioza czy nawet wcześniejszy poród, który osłabił mięśnie podtrzymujące miednicę. Warto podkreślić, że tyłozgięcie dotyczy około 25% wszystkich kobiet.

W sytuacji odwrotnej – gdy macica przechyla się w kierunku powłok brzusznych, a pochwa skierowana jest do przodu, mówimy natomiast o przodozgięciu macicy. Jest to przypadek jeszcze częstszy niż tyłozgięcie macicy.

W nowoczesnych źródłach medycznych o obu typach zgięciach mówi się jako o wariantach normy, nie zaś chorobie. Tak samo jak człowiek może mieć różny kształt dłoni czy rysy twarzy, tak samo kobieta może mieć inaczej ułożoną macicę.

Jak rozpoznać tyłozgięcie macicy?

W sporej części przypadków tyłozgięcie macicy nie daje żadnych niezależnych symptomów. Wiele kobiet obserwuje jednak takie objawy jak ból w czasie menstruacji, ból przy współżyciu seksualnym, zwłaszcza w określonych pozycjach, oraz trudności z aplikacją tamponów. Ponadto tyłozgięcie macicy asocjowane jest z częstszym występowaniem infekcji dróg moczowych oraz nietrzymaniem moczu.

Diagnozę stawia ginekolog na podstawie badania palpacyjnego potwierdzonego badaniem ultrasonograficznym.

 

kobieta w ciąży podczas badania ultrasonagraficznego

 

Czy tyłozgięcie macicy ogranicza płodność?

W przeszłości tyłozgięcie uznawane było przez ginekologów za czynnik obniżający szanse na zajście w ciążę, choć wcale ich nieprzekreślający. Współczesna medycyna jest jednak bardziej optymistyczna – zmiana kąta nachylenia macicy jako taka nie ma wpływu na prawdopodobieństwo połączenia plemnika z komórką jajową i zagnieżdżenia się zygoty w ścianie macicy.

Sam fakt, że kobiety z tyłozgięciem macicy doświadczają trudności z poczęciem tłumaczony jest współwystępowaniem takich problemów jak endometrioza, mięśniaki macicy oraz choroba zapalna miednicy mniejszej.

Tyłozgięcia macicy a ciąża

Odchylenie pozycji macicy w miednicy nie powinno mieć też żadnego wpływu na przebieg ciąży i porodu. Najczęściej zgłaszane problemy obejmują ból pleców, zjawisko częste w ciąży, oraz trudności z lokalizacją płodu przy początkowych badaniach USG.

U kobiet z tyłozgięciem na początku drugiego trymestru, w miarę jak macica się powiększa, obserwuje się wręcz naturalną zmianę jej pozycji w kierunku przodozgięcia. Po porodzie organ powraca zwykle do stanu wyjściowego.

W bardzo rzadkich wypadkach (0,3%) tyłozgięcie macicy w ciąży nie ulega odwróceniu. Mówimy wówczas o uwięzieniu macicy, które zwiększa ryzyko poronienia. Objawy obserwowane są zwykle między 12 a 14 tygodniem ciąży i obejmują trudności z oddawaniem moczu lub nietrzymanie moczu, ból w pobliżu odbytnicy oraz zaparcia. W przypadku podejrzenia o uwięzienie macicy warto skontaktować się z lekarzem – czasami wskazana może być tymczasowa hospitalizacja i założenie cewnika. Dobra wiadomość jest taka, że w trzecim trymestrze uwięzienie nie stwarza już żadnego zagrożenia dla matki ani dziecka.

Czy tyłozgięcie macicy jest powodem do zmartwienia?

Przechylenie macicy w kierunku pleców nie ogranicza szans na zajście w ciążę ani urodzenie zdrowego potomka. Wpływ taki mogą mieć jednak schorzenia będące przyczyną tyłozgięcia i je należy leczyć. Ponieważ to nieistotne odchylenie od normy może jednak sprawiać dolegliwości w codziennym życiu, w uzasadnionych przypadkach proponuje się pacjentkom:

  • Fizjoterapię polegającą na manualnej zmianie pozycji macicy i ćwiczeniach wzmacniających dla jej utrwalenia, zwłaszcza ćwiczeniach Kegla oraz ćwiczeniach wzmacniających dno macicy.
  • Operację (laparoskopową lub brzuszną) mającą na celu trwałą zmianę położenia macicy lub jej całkowite usunięcie. Ta druga opcja dotyczy przede wszystkim kobiet po menopauzie, u których tyłozgięcie macicy i związane z nim problemy mogą ulec zaostrzeniu.

 


Bibliografia:

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/23426-retroverted-uterus

https://www.healthline.com/health/womens-health/tilted-uterus

https://americanpregnancy.org/getting-pregnant/tipped-uterus/

https://www.babycenter.com/pregnancy/health-and-safety/tilted-uterus_40007932

 

 

 

 

Instagram
Tagi: ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Imiona