Strona główna » Woda butelkowana dla niemowląt – którą wybrać?

Woda butelkowana dla niemowląt – którą wybrać?

Woda butelkowana dla niemowląt – którą wybrać?

woda butelkowana dla niemowląt

Trudno, uwierzyć, ale w pediatrii nawet woda może być tematem kontrowersyjnym. Dziś analizujemy więc rynkowe propozycje wody butelkowanej.

Niemowlętom wodę podaje się głównie jako rozcieńczenie do mleka modyfikowanego oraz kaszek. U dzieci karmionych piersią do 4-5 miesiąca nie zachodzi więc w ogóle potrzeba rozmyślania o wodzie. Ale mamy maluszków karmionych od początku z butelki stają przed dość dużym dylematem.

Czy niemowlętom nie można podawać wody z kranu?

I tutaj opinie są podzielone. Z jednej strony bowiem, nasze mamy i babcie przegotowywały po prostu wodę z kranu, a my żyjemy i mamy się dobrze. Z drugiej, ogólna jakość wody spada ze względu na rosnące zanieczyszczenie środowiska, a w niektórych krajach rodzice przed odejściem z porodówki muszą wręcz podpisać zobowiązanie, że do przygotowywania pokarmów dla dziecka do 12 miesiąca życia będą stosować wodę butelkowaną dla niemowląt. Z racjonalnego punktu widzenia, wszystko zależy od jakości wody w kranie. Niby nie żyjemy w Afryce, gdzie dzieci regularnie umierają z powodu złej jakości wody, ale i w Polsce jakość H20 w wodociągu bywa bardzo różna. Tam, gdzie analizy jakości nie wykazują żadnych problemów, a woda pochodzi ze źródeł głębinowych, zasadniczo nie ma przeciwskazań, aby po przegotowaniu podawać ją nawet niemowlętom. Woda butelkowana, choć na pewno droższa, jest jednak rozwiązaniem bezpieczniejszym.

Jaka powinna być woda butelkowana dla niemowląt?

Błędem jest myślenie, że aby zapobiec ewentualnym problemom zdrowotnym wystarczy dziecku podawać pokarmy na bazie wody butelkowanej – jakiejkolwiek. Pediatrzy wyjątkowo są bowiem zgodni, że niemowlętom nie należy podawać wody mineralnej ze względu na zbyt wysoki poziom poszczególnych pierwiastków. Dlatego poleca się wodę źródlaną, zawierającą niewielkie ilości minerałów, a przede wszystkim mało sodu. Maksymalna dopuszczalna zawartość kationów sodu w wodach dla niemowląt to 20 mg/l. Ograniczenia dotyczą również ilości azotynów (max. 0,02 mg/l) oraz azotanów (max. 10 mg/l). Całkowita mineralizacja nie powinna natomiast przekraczać 500 mg/l.

Przegląd popularnych wód butelkowanych dla dzieci

„Mama i ja” Wosana – składniki mineralne na poziomie 269 mg/l; poziom kationów sodu 9,7 mg/l, pozytywna opinia Centrum Zdrowia Dziecka

Produkt został doceniony w ramach wielu plebiscytów i otrzymał najwyższą ocenę w teście wód źródlanych przeprowadzonym na zlecenie UOKiK. Woda czerpana jest ze źródeł na obrzeżach Słowińskiego Parku Narodowego, z głębokości ok. 170 m. Skład mineralny nie pozostawia nic do życzenia – nawet zawartość fluorków jest niska, bo na poziomie 0,22 mg/l.

„Baby Zdrój” Aqua East – składniki mineralne na poziomie 216,22 mg/l; poziom kationów sodu 1,25 mg/l, pozytywna opinia Centrum Zdrowia Dziecka

Produkt odznacza się wyjątkowo niską zawartością składników mineralnych, co można traktować jako bezwzględną zaletę. Posiada również certyfikat czystości Państwowego Zakładu Higieny. Azotyny nie przekraczają 0,005 mg/l, natomiast fluorki 0,16 mg/l. Pod względem neutralności jest to absolutny hit.

„Pure Life” Nestle – składniki mineralne na poziomie 666,2 mg/l; poziom kationów sodu 12,7 mg/l, pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka

Produkt przekracza zalecane normy co do ogólnego poziomu mineralizacji i z tego względu powinien być podawany dopiero dzieciom po ukończeniu 12 miesiąca życia. Jest to natomiast dobra propozycja dla kobiet ciężarnych, matek karmiących oraz starszych maluchów, które potrzebują zwiększonych ilości minerałów.

„Zdrojek” Żywiec Zdrój składniki mineralne na poziomie 230 mg/l; poziom kationów sodu 9,65 mg/l

Produkt pochodzi z Żywieckiego Parku Krajobrazowego i odznacza się dobrym poziomem składników mineralnych. Fluorków jest w nim zaledwie 0,07 mg/l.

Naturalna woda źródlana Primavera –  składniki mineralne na poziomie 251,30 mg/l; poziom kationów sodu 2,10 mg/l

Produkt czerpany jest w Aleksandrii, obok Ozorkowa, ze źródła na głębokości 473 m, co sprzyja naturalnej filtracji. Skład mineralny jest bardzo pozytywny – fluorki nie przekraczają 0,06 mg/l.

Podsumowanie

Jak widać, na rynku nie brakuje wód, które spełniają rygorystyczne Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2011 r. dotyczące jakości wody dla niemowląt. Warto jednak podkreślić, że najważniejsze jest czytanie etykiet i kontrolowanie składu mineralnego danego produktu. W sklepach znajdziemy bowiem wody źródlane, które nie są reklamowane bezpośrednio jako wody dla niemowląt, ale mimo wszystko spełniają wszystkie wymagane normy.

Podkreślić trzeba również, że wody jako takiej nie należy się bać, mając małe dziecko. Jeśli z konieczności musisz wykorzystać do przygotowania mleka wodę kranową lub wodę średnio zmineralizowaną, dziecku na pewno nic się złego nie stanie. Zdecydowanie ważniejsze jest przegotowanie, które konieczne jest nie tylko w przypadku „kranówki”, ale także wody butelkowej, które nie została świeżo otwarta. Niektórzy uważają wręcz, ze każdą wodę butelkową należy również gotować dla pewności. Małe opakowania o objętości 0,33 czy 0,5 l, choć mniej ekonomiczne, są w przypadku niemowląt bezpieczniejsze, jeśli chodzi o potencjalne skażenie po otwarciu. Nade wszystko zaś, wystrzegajmy się popijania wody dla niemowlęcia bezpośrednio z butelki, aby nie wprowadzać do niej własnej śliny.

 

 

 

 

 

 

 

 

Tagi: , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki