Strona główna » Ciąża i poród » Ciąża » Zdrowie matki w ciąży » Zaparcia w ciąży — jak sobie z nimi radzić?

Zaparcia w ciąży — jak sobie z nimi radzić?

Kobieta mająca zaparcia w ciąży w toalecie

Nawet 30-40% kobiet uskarża się na zaparcia w ciąży. Problem wiąże się z codziennym dyskomfortem, ale może również prowadzić do komplikacji zdrowotnych. Jak sobie pomóc?

Skąd zaparcia w ciąży?

Zaparcia w ciąży bardzo często dają o sobie znać już od pierwszego trymestru. Rzadziej odwiedzasz toaletę, a każde wypróżnienie wiąże się ze sporym wysiłkiem. Stolec zwykle jest zbity i twardy, a Ty dodatkowo doświadczasz nieprzyjemności typu wzdęcia, gazy i bóle w podbrzuszu – zupełnie jakby same objawy ciąży nie były wystarczającym utrapieniem. Dolegliwości zazwyczaj nasilają się w trzecim trymestrze i mogą trapić kobietę nie tylko w okresie ciąży, ale jeszcze trzy miesiące po porodzie.

Podstawową przyczyną zaburzeń wypróżniania w czasie ciąży są oczywiście zmiany hormonalne, a konkretnie wzrost poziomu progesteronu. Ten ciążowy hormon uwalniany w drugiej fazie każdego cyklu miesiączkowego powoduje rozluźnienie mięśni oplatających jelita i utrudnia przesuwanie treści pokarmowej.  Ma to jeden pozytywny skutek – ciało ma więcej czasu na absorpcję związków odżywczych z pożywienia, co jest oczywiście korzystne dla płodu. Ale absorbowana jest również woda, co sprawia, że stolec staje się twardy i wysuszony, a jego wydalanie jest utrudnione.

Czy zaparcia w ciąży mogą być niebezpieczne?

Problemy z wypróżnianiem to przede wszystkim spory dyskomfort. Dla płodu nie są w żaden sposób zagrożeniem, ale przy braku leczenia mogą oznaczać poważniejsze nieprzyjemności dla kobiety w ciąży. Najczęstszą komplikacją jest rozwój hemoroidów, czyli żylaków odbytu. Sprzyja im ogólne zwiększenie objętości krwi i rozluźnienie naczyń krwionośnych, ale także właśnie długie pozostawanie kamieni kałowych w odbytnicy. Hemoroidy w poważniejszych przypadkach mogą wymagać leczenia operacyjnego – realizuje się je zawsze dopiero po zakończeniu ciąży.

Rzadziej zaparcia w ciąży mogą się również wiązać z powstawaniem szczelin odbytu, czyli bolesnych pęknięć skóry. W odosobnionych przypadkach dochodzi też do wypadania odbytnicy lub blokady jelit – obie sytuacje wymagają interwencji medycznej.

Czym są zaparcia? Zaparcia w ciąży — objawy

O zaparciach najczęściej myślimy w kontekście rzadkiego wypróżniania. Jeśli ma ono miejsce do kilku razy w tygodniu, to faktycznie zły znak. Bywa jednak też tak, że to toalety chodzisz codziennie, ale załatwiasz się z ogromnymi trudnościami, a Twój brzuch jest wzdęty. Możesz zaobserwować również wzmożone oddawanie gazów. Stolec, gdy już się pojawi, jest zbity i twardy. Jeśli doskwierają ci te objawy — najprawdopodobniej cierpisz na zaparcia.

Kobieta w ciąży pijąca wodę oraz zażywająca witaminy

Domowe sposoby na zaparcia w ciąży

Aby nie dopuścić do powikłań, problem zaparć należy próbować rozwiązać niż ignorować. Istnieje wiele prostych, bezpiecznych dla zdrowia dziecka sposobów na regulację rytmu wypróżnień. Lekarze w szczególności polecają:

  • Czas, by dobrze się nawodnić. Obok wody i herbat ziołowych może to być rozcieńczony sok ze śliwek, który ma łagodne działanie przeczyszczające.
  • Zwiększyć poziom błonnika w diecie, w szczególności poprzez częste spożywanie warzyw i owoców. Dzięki błonnikowi poprawia się perystaltyka jelit.
  • Regularna aktywność fizyczna. Nawet w trzecim trymestrze ciąży powinnaś dbać o codzienną dawkę ruchu, który uaktywni układ pokarmowy. Może to być marsz, pływanie czy delikatna gimnastyka.
  • Zmiana pozycji na sedesie. Naukowcy już dawno zauważyli, że współczesne toalety spowodowały zwiększenie problemów z wypróżnianiem – kucanie jest znacznie bardziej efektywne. Dlatego, jeśli trapią Cię zaparcia w ciąży, pomyśl o opieraniu stóp na stopniu postawionym przed sedesem, tak aby zmusić odbytnicę do przyjęcia bardziej sprzyjającego kształtu.

Masz problemy, z nawadnianiem się będąc w ciąży? Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o tym, co można pić, będąc w ciąży: https://niebieskiepudelko.pl/picie-w-ciazy/


Leki na zaparcia w ciąży — nie tylko dieta

W przypadku, że zmiana stylu życia nie przynosi ulgi w zaparciach, pod kontrolą lekarską można wypróbować delikatnie działające leki przeczyszczające. Są ich jednak rynku różne rodzaje, a nie wszystkie są bezpieczne dla ciężarnych. Niektóre z nich są nieodpowiednie na początku ciąży, inne będą zakazane nawet w II i III trymestrze. W szczególności należy się wystrzegać preparatów aktywnie stymulujących wypróżnienie, gdyż mogą one spowodować skurcze macicy.

Do bezpiecznych dla ciężarnych leków przeczyszczających uważa się środki zwiększające masę kału, środki zmiękczające stolec, czopki działająca na zasadzie lubrykantów zwiększających poślizg śluzówki oraz leki działające na bazie osmozy, które pomagają zatrzymywać wodę w jelitach.

Organizm kobiety w trakcie ciąży przechodzi wiele zmian, dlatego zaparcia w ciąży to częsta dolegliwość. Ważne jest, aby dobrać odpowiednie sposoby leczenia, aby nie potęgować objawów u kobiet ciężarnych.

Pamiętaj, że żadnych z powyższych leków nie powinnaś przyjmować bez porozumienia z lekarzem lub farmaceutą!

Bibliografia

Medycyna praktyczna, https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/74540,naturalne-metody-radzenia-sobie-z-zaparciami-w-czasie-ciazy

Luxmed, https://www.luxmed.pl/dla-pacjenta/artykuly-i-poradniki/zaparcia-w-ciazy

Tagi: , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

U mnie niestety wystąpiły zaparcia w III trymestrze, lekarz zalecił czopki Eva/qu. Dosyć szybko uporałam się z tym problemem i najważniejsze że czopki nie szkodzą dziecku ani mamie, działają tylko miejscowo.

Advertisement

Imiona