Strona główna » Lifestyle » Lifestyle » Prawo, praca i zasiłki » Jak zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego?

Jak zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego?

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Rodzic może bezpłatnie zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego za pośrednictwem płatnika. Może objąć je także prywatnym ubezpieczeniem.

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej gwarantuje równy dostęp do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. Dotyczy to także dzieci. Nieletni, posiadający obywatelstwo polskie, mają prawo do bezpłatnego leczenia. W tym celu rodzic lub opiekun dziecka zgłasza je do ubezpieczenia. Sprawdź, jak to zrobić!

Prawo każdego dziecka do bezpłatnego leczenia

Wszystkie dzieci, które mają polskie obywatelstwo, mogą być objęte ubezpieczeniem zdrowotnym jako członkowie rodziny ubezpieczonego do ukończenia 18. roku życia lub 26. roku życia, jeśli się wciąż uczą. Dzięki temu takie dziecko może korzystać nieodpłatnie ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).

Jak zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego rodzica?

Dziecko nie zostaje automatycznie zgłoszone do ubezpieczenia z chwilą zarejestrowania jego narodzin w urzędzie stanu cywilnego. Obowiązek ubezpieczenia spoczywa na rodzicach lub opiekunach prawnych.

Prawo do zgłoszenia członka rodziny ubezpieczonego do ubezpieczenia zdrowotnego ma płatnik składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (pracodawca, przedsiębiorca). Jak zgłosić dziecko do ubezpieczenia? Jeśli jesteś pracownikiem, poinformuj pracodawcę o narodzinach pociechy. Posłużysz się wówczas wnioskiem o zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego.

Płatnik składek do ZUS dokona zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZCNA – „zgłoszenie danych o członkach rodziny dla celów ubezpieczenia zdrowotnego”. Ma na to 7 dni od otrzymania wniosku od pracownika.

Istnieją 3 sposoby, aby zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego:

  •         Osobiście do ZUS – jeśli jesteś przedsiębiorcą, czyli prowadzisz działalność gospodarczą.
  •         Za pośrednictwem pracodawcy bądź zleceniodawcy (płatnika składek) – w miejscu pracy przekazujesz dane osobowe dziecka potrzebne do wypełnienia formularza ZUS ZCNA.
  •         W urzędzie pracy – jeśli rodzic jest zarejestrowany jako osoba bezrobotna.

Nic nie płacisz za zgłoszenie dziecka do swojego ubezpieczenia zdrowotnego. Nie zostaniesz obciążony kosztami, a sam płatnik nie zapłaci za Ciebie wyższej składki zdrowotnej. Składki za dziecko pokrywane są z budżetu państwa.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla dziecka – czy warto ubezpieczyć dziecko?

Zgłoszenie w ZUS w opisywanym trybie oznacza, że możesz z dzieckiem iść do publicznej przychodni i na wizytę do pediatry, skorzystać bezpłatnie ze szczepień czy pójść do szpitala na badania. Jednak publiczna służba zdrowia finansowana przez NFZ ma wady, którymi są przede wszystkim kolejki do specjalistów. Chcąc je ominąć i zapewnić swojej pociesze opiekę zdrowotną na najwyższym poziomie, możesz objąć ją prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Dzięki niemu ułatwiasz sobie skorzystanie z usług lekarza pediatry, lekarzy specjalistów, a także zyskasz darmowe badania diagnostyczne czy prawo do wizyt domowych. Wszystko to w krótkim czasie.

Posiadając prywatną polisę zdrowotną, korzystasz z usług lekarzy i pielęgniarek w wyznaczonych klinikach i gabinetach – bez długich kolejek i rezerwacji wizyt wczesnym rankiem. Do lekarza danej specjalności możesz umówić w ciągu kilku dni. Zakres ochrony wynikający z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego zależy od wybranego wariantu polisy.

Jak zgłosić członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego prywatnie?

Członka rodziny do prywatnego ubezpieczenia zgłaszasz do towarzystwa, z którym masz umowę. Nie inaczej jest w przypadku nieletnich. Procedura jest tutaj o wiele bardziej uproszczona niż w przypadku zgłoszenia dziecka do ZUS. Wystarczy, że jeden z rodziców opłaci składkę z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego dla siebie, a od następnego dnia będzie mógł korzystać ze świadczenia, Musisz jedynie do polisy przy wypełnianiu umowy z ubezpieczycielem dołączyć dane dziecka. Warto podkreślić, że takie postępowanie jest możliwe w przypadku posiadania rodzinnej formy ubezpieczenia. Jeżeli posiadasz formę indywidualną bądź partnerską, należy ją zmienić. Często jest to możliwe w miesięcznicę bądź rocznicę zawarcia umowy.

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Będę Mamą Skarb Malucha Ja i moje maleństwo

Placówki