Strona główna » Niemowlę » Rozwój dziecka » Rozwój psychologiczny » Budowanie więzi z niemowlęciem – poradnik dla mamy i taty

Budowanie więzi z niemowlęciem – poradnik dla mamy i taty

v

Wasz maluszek skończył już pierwsze trzy miesiące życia i zaczyna przejawiać pierwsze symptomy ciekawości świata i zainteresowania Waszymi twarzami. Jak wykorzystać okres niemowlęctwa do zacieśnienia więzi z dzieckiem?

Nie da się ukryć, że rodzicielstwo jest najbardziej fascynujące i wdzięczne w okresach pierwszych wielkich sukcesów – nauki chodzenia, jazdy na rowerze, pływania, rysowania, pisania, itd. To wówczas, spędzając czas aktywnie we własnym gronie, budujecie relację, która pozostanie z Wami przez długie dekady. Błędem jest jednak myślenie, że okres niemowlęctwa polega wyłącznie na karmieniu, przewijaniu i wywożeniu na spacery. To bowiem już wówczas kształtują się pierwsze emocje dziecka, uczy się ono zaufania interakcji z drugim człowiekiem.

Dziecko w wieku 3-6 miesięcy

Czteromiesięcznemu dziecku nie jest już bez różnicy, kto je trzyma na rękach. To właśnie wtedy zaczyna robić się „terytorialne” i reaguje dobrze do znane osoby, gorzej na obce. W objęciach mamy i taty jest zdecydowanie najszczęśliwsze, więc nie wahajcie się nosić i tulić maluszka. Chusta lub nosidełko w tym okresie to optymalny wybór – dziecko jest jeszcze dość lekkie, a Wy często potrzebujecie obu rąk. Możliwość obserwowania świata zza „pazuchy” rodzica jest bezcenna.

Kilkumiesięcznemu niemowlęciu możecie już śpiewać i recytować proste wierszyki. Obserwacje wskazują, że dzieci w tym wieku uwielbiają rytm i powtarzalność, szybko się do nich przyzwyczajając. Wszystko zaś, co jest dobrze znane, wzmacnia poczucie bezpieczeństwa.

Dobrze jest też pozwolić maluszkowi przejąć pałeczkę. Usiąść z nim na dywanie czy macie, w otoczeniu zabawek i innych fascynujących obiektów, i cierpliwie obserwować jego wysiłki. Czasem będzie potrzebował pomocy, czasem zachęty, ale tak naprawdę ważne jest, aby miał okazję próbować swoich sił w turlaniu, chwytaniu czy unoszeniu główki w kojącej bliskości rodzica.

Dziecko w wieku 6-9 miesięcy

Około 8 miesiąca życia dziecko zaczyna rozumieć, że rodzice istnieją, nawet jeśli ich akurat nie widać, bo są w sąsiednim pokoju. Jednocześnie rozwija się często kryzys separacyjny, który sprawia, że każda rozłąka jest dla maluszka utrapieniem. Bądźcie wyrozumiali i nie narażajcie go na niepotrzebny stres. Jeśli domaga się bycia z Wami, spróbujcie mu to umożliwić! To ważne, aby maluch wiedział, że może na Was liczyć.

W tym okresie większość dzieci zaczyna raczkować. Jeśli pociecha sama przemieszcza się w Twoim kierunku, znajdź zawsze chwilę, aby się uśmiechnąć, powiedzieć coś do niej, nawet wziąć ją na ręce. Niech wie, że zawsze może do Ciebie przyjść.

Spędzając wspólne chwile z dzieckiem w wieku 6-9 miesięcy mów do niego jak najwięcej, akcentując i podkreślając uczucia, np. głodu, zmęczenia, zadowolenia itd. To doskonały sposób na wspieranie rozwoju komunikacji i wzajemnego zrozumienia. Pomocne bywa również powtarzanie na głos dźwięków, które wydaje gaworzący maluszek.

Dziecko w wieku 9-12 miesięcy

Ostatni kwartał pierwszego roku życia dziecka to okres wielkich odkryć i przełomów. I choć maluszek robi się samodzielny, coraz chętniej rozszerza horyzonty we własnym zakresie, nie oznacza to, że Was nie potrzebuje. Wręcz przeciwnie! Dziecko w tym wieku potrzebuje przewodnika, który pomoże mu dotrzeć do nowych, fascynujących zakątków i opowie o nowościach wokół.

To właśnie teraz potrzebować będziecie najwięcej cierpliwości. Na spacerze maluch będzie chciał godzinę oglądać kaczki, a dalszą godzinę machać patykiem. Rodzic, który ciągle jest w pośpiechu i wszystkiego zakazuje, nie jest najlepszym partnerem. Warto znaleźć czas, aby pomóc tej spontanicznej eksploracji świata, zabierając pociechę na spacery w różne, ciekawe miejsca.

Doskonałą formą zacieśniania więzi paradoksalnie mogą być też wspólne posiłki. Wielu psychologów poleca w tym kontekście metodę BLW (Baby Led Weaning), w której niemowlę samo wybiera sobie z talerza kawałki miękkich produktów spożywczych i konsumuje je po swojemu. Jest to na początku mało efektywne i bardzo „brudne” karmienie, ale daje mnóstwo radości i pomaga dziecku nabrać zdrowego stosunku do jedzenia. Zdaniem naukowców sprzyja też lepszemu trawieniu, rozwojowi małej motoryki i zapobiega nadwadze w przyszłości. Idealnie, jeśli przy okazji pozwolisz maluszkowi nakarmić siebie!

Wreszcie, dzieci w wieku 9-12 miesięcy potrzebują jak najwięcej sprzężenia zwrotnego. Jeśli maluszek przychodzi za Tobą ze wystraszoną czy smutną buźką, nigdy go nie ignoruj. Przytul, pociesz, spróbuj pomóc mu zwerbalizować źródło problemu, zgadując, co mogło się stać. Z drugiej strony, gdy robi coś dobrze lub jest wyjątkowo grzeczny, chwal głośno i ciesz się z nim. Tak właśnie tworzy się silna więź między pokoleniami.

Budujemy więź z rocznym dzieckiem

Po ukończeniu pierwszego roku życia maluchy są coraz bardziej aktywne i komunikatywne, zaczynają przejawiać się ich unikalne charaktery i temperamenty. Pozwól dziecku być sobą i szanuj jego prawdziwą naturę, pomagając mu jednak rozumieć zasady i ograniczenia. Dobry związek z rodzicem nie polega na pobłażliwości i leseferyzmie, ale szacunku i autorytecie okraszonych bezwarunkową miłością!

Instagram
Tagi:

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki