ten, kto broni dobra
Imię pochodzenia staroangielskiego. „Ead” – „majątek”, „bogactwo”, „szczęście”. „Mund” – „obrońca”, „opiekun”. Imię to oznacza więc kogoś, kto „zapewnia opiekę”, lub w innym znaczeniu „ten, który broni dobra”. Imię to nosili angielscy królowie. Również w poczcie świętych jest Edmund Campion, duchowny anglikański, który nawrócił się na katolicyzm. W 1580 r. został wysłany do Anglii, aby szerzyć tam katolicyzm. Tam też został oskarżony o zdradę stanu i ścięty po torturach
Według numerologii imieniu temu przyporządkowana jest liczba jeden – czyli liczba ludzi wielkich, wyjątkowych o silnej osobowości. I rzeczywiście, Edmund jest człowiekiem niezwykle upartym. Jeśli raz coś postanowi, za nic nie zmieni zdania, ponieważ wydaje się mu, że zawsze wszystko wie najlepiej. Nie lubi działać zespołowo, najlepiej czuje się sam ze sobą. Tylko w taki sposób Edmund może wpaść na rozwiązania, które mogą wyprzedzić epokę w której żyje. Nie przywiązuje wagi do swego wyglądu zewnętrznego, do wykwintnego jedzenia, czy też luksusu. Dla niego są to sprawy drugorzędne, nie mające znaczenia w świecie w którym żyje Edmund. A jest to świat wielkich idei, pomysłów, planów. Nie ma tam miejsca na życie rodzinne. Edmund jeśli już, zwiąże się z kobietą będącą w wieku mocno średnim. W tym więc wypadku o dzieciach w ogóle mowy być nie może. Zresztą Edmund nie pała do nich sympatią, omija je szerokim łukiem. Ma na głowie zbyt wiele spraw, aby dokładać sobie jeszcze wychowania i odpowiedzialność za dzieci. Mimo wszystkich tych słabostek, większych lub mniejszych wad, Edmunda da się lubić. Jest otwarty intelektualnie na innych, szczery, ma poczucie humoru – nawet wtedy, gdy prowadzi wielce uczone dysputy. Imię Edmund najbardziej odpowiada mężczyznom urodzonym w znaku Barana, również Koziorożca i Wodnika.
Znani:
Edmund Jan Osmańczyk – publicysta, reporter, eseista,
Edmund Piątkowski – pseudonim Biały Anioł – lekkoatleta, dyskobol, trzykrotny olimpijczyk w latach 1960, 1964, 1968,
Edmund Niziurski – prozaik, autor szalenie popularnych powieści o tematyce dziecięcej m.in. „Księga urwisów”, „Niewiarygodne przygody Marka Piegusa”, „Sposób na Alcybiadesa”.
Zarejestruj się lub zaloguj aby zapoznać się z danymi za ostatni rok.