udzielający śmiałych rad
Imię pochodzenia germańskiego. Powstało ze słów „kuoni” – „odważny”, „dzielny”, „doświadczony w boju” oraz „rat” – „rada”. Oznacza więc „udzielający dobrych rad” lub „wojownik, który uczy”. Najbardziej znanym Konradem w naszej literaturze jest Konrad Wallenrod. Sprawcą nieśmiertelności wielkiego mistrza zakonnego był wieszcz Adam Mickiewicz, który uczynił go bohaterem dramatu. W poemacie tym, Wallenrod jest Litwinem, który staje na czele Krzyżaków i doprowadza ich do zguby. Niestety opisane w poemacie, tragiczne w swej moralnej wymowie, przygody krzyżackiego rycerza nie mają żadnego potwierdzenia historycznego.
Kolejny Konrad należący do Mickiewicza to postać z dramatu „Dziady”. Inna, już nie literacka, a jak najbardziej historyczna postać nosząca to szlachetne imię to Konrad Mazowiecki, który sprowadził do Polski Krzyżaków.
A jaki jest Konrad współczesny? Z pewnością jest człowiekiem impulsywnym, nerwowym, porywczym. Również słynie z upartości. Konrad swoje wie i mało co i kto przekona go, że nie ma racji. Broni swych ideałów jak lew, gotowy oddać życie za swoje przekonania. Ale z drugiej strony jest człowiekiem dobrym, usłużnym, takim który chętnie pomaga innym, gdy tego potrzebują. Jest mężczyzną wykształconym, posiada predyspozycje do kierowania innymi. Dzięki tym cechom i odpowiedzialności osiąga wysokie stanowiska. Niestały w uczuciach, lubi towarzystwo kobiet silnych, pewnych siebie, podobnych charakterologicznie do niego. Jako ojciec, surowy i wymagający, dzieciaki nie mają z nim łatwego życia. Liczba imienia równa się trzy. To wibracja energii i pewności siebie. Imię to z pewnością będzie pasowało do mężczyzn urodzonych w znaku Skorpiona, Barana, Lwa oraz Strzelca.
Znani:
Konrad Prószyński – pisarz
Konrad Swinarski – reżyser, scenograf
Conrad Joseph – właściwie Teodor Józef Konrad Korzeniowski – pisarz angielski pochodzenia polskiego
Zarejestruj się lub zaloguj aby zapoznać się z danymi za ostatni rok.