Strona główna » Jak długo dziecko powinno oglądać telewizję?

Jak długo dziecko powinno oglądać telewizję?

Jakiś czas temu pisaliśmy o badaniach OBOP, z których wynika, że w 2008 roku dzieci w przedziale wiekowym 4 – 15 lat oglądają średnio 2 godziny i 12 min dziennie telewizję. Jak sądzicie, czy najmłodsi powinni rozpoczynać swoją przygodę z telewizją już jako półtoraroczne szkraby ? Czy może należy kształtować wyobraźnie maluchów za pomocą najprostszych narzędzi.

A co na to Amerykanie ?

Otóż Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca, aby dzieci nie przekraczały dziennej optymalnej dawki oglądania telewizji. Rekomenduje się, aby najmłodsi oglądali TV nie więcej niż dwie godzinny dziennie. Naturalnie w czas ten wliczone są bajki, filmy na DVD i laptopie.

Innego zdania jest profesor pediatrii z Uniwersytetu Stanu Waszyngton w Seattle, autor licznych badań nad wpływem telewizji na dzieci – dr. Dimitri Christakis – uważa on bowiem, że zalecenia Amerykańskiej Akademii Pediatrii są zbyt pobłażliwe dla najmłodszych. Jak sam powiedział osobiście uważam, że dzieci nie powinny oglądać telewizji dłużej niż godzinę dziennie.

Zdania są podzielone, jednak ważny jest też wiek dziecka. Najmłodsi do drugiego roku życia nie powinni w ogóle oglądać telewizji – takiego zdania jest Amerykańska Akademia Pediatrii. Dołącza się do tego dr Dimitri twierdząc, że programy dla dzieci nie pomagają w ich rozwoju, a wręcz przeciwnie, badania naukowe dowodzą, że oglądanie jakiejkolwiek telewizji przez dzieci poniżej 24. miesięcy, nie tylko im nie pomaga, ale wręcz szkodzi.

A jak szkodzi?

Opóźnia rozwój mowy. Dr Christiakis wspólnie z innymi naukowcami przebadał 384 dzieci w  wieku od 8 do 16 miesięcy i wykazał, że dziennie każda godzina oglądania programów dziecięcych na DVD wiąże się ze znajomością sześciu-ośmiu słów mniej. Zatem dzieci, które oglądały telewizję jedynie dwie godzinny dziennie znały średnio o 12-16 słów mniej niż te, które nie oglądały w ogóle telewizji.

A to duża czy mała różnica?

Dr Daniel Anderson, psycholog z Uniwersytetu Stanu Massachusetts, dowiódł, że jest to spora różnica. Mało tego udowodnił, że dzieci poniżej drugiego roku życia nie uczą się słownictwa z telewizji. Najskuteczniej i najszybciej dzieci uczą się przy rodzicach. Gdy telewizor jest włączony kontakty na linii rodzic – dziecko są rzadsze o 20%.
Marnie wygląda również sytuacja wśród starszych dzieci – już mówiących. Otóż z badań wynika, że gdy w domu obecny jest non stop grający telewizor, rodzice reagują na pytania dziecka w 79% i jest to kontakt powierzchowny, ponieważ dziecko jest zbywane przez rodziców, nie jest utrzymywany kontakt wzrokowy. Natomiast w domu, w którym telewizor jest wyłączony rodzic ma kontakt z dzieckiem i reaguje na pytania w 87 %.
[Źródło: GW]

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki