Czy o zapłodnienie jest łatwiej zimą, czy latem, rano czy wieczorem? Jaki wpływ na wiek i wcześniejsze ciąże? Analizujemy prawdy i mity na temat czynników wpływających to kiedy najłatwiej zajść w ciążę.
Teoria płodności jest prosta. Największą szansę zajść w ciążę masz w dniu owulacji oraz ok. 3 dni przed nią. Ale jeśli już od miesięcy śledzicie cykl miesiączkowy i bez skutku próbujecie „wstrzelić się” w dni płodne, w grę zaczynają wchodzić także różne inne teorie oraz przesądy. Sprawdź, co może faktycznie zadziałać…
Masz już jedno dziecko, a planujesz drugie? Z naukowego punktu widzenia idealnie jest rozpocząć starania o kolejne poczęcie ok. 12-18 miesięcy po poprzednim porodzie. Z obserwacji wynika, że wcześniejsze ciąże częściej kończą się poronieniem. Częściej też wiążą się z komplikacjami – od krwawień po niską masę urodzeniową i przedwczesny poród. Z kolei zbyt długi odstęp między ciążami również nie jest korzystny. Nie warto zwlekać dłużej niż 4 lata, bo to także zwiększa ryzyko powikłań.
Naturalnie, jest na świecie bardzo wiele kobiet, które mają kolejne dzieci w odstępie roku, ponieważ zaszły w ciążę już kilka miesięcy po porodzie. Warto wiedzieć, że nawet przed pojawieniem się pierwszej miesiączki w organizmie matki może zajść już owulacja, a popularne mniemanie
o ochronnym działaniu karmienia piersią, choć ma naukowe podłoże, nie może być w żadnym razie uważane za sposób na antykoncepcję.
Korzystaliście ze sztucznego zapłodnienia? U par, które pierwsze dziecko poczęły metodą in vitro, okres pierwszych miesięcy po porodzie może być wręcz największą szansą na ponowne zapłodnienie bez pomocy medycznej!
Jak rozpoznać dni płodne? https://niebieskiepudelko.pl/dni-plodne-poznaj-wszystkie-symptomy/
Która pora roku sprzyja zajściu w ciążę? Jeśli wziąć pod uwagę kalendarzowe statystyki urodzin, okazuje się, że najwięcej dzieci poczętych zostaje w okresie jesienno-zimowym. Niektóre źródła podają listopad, inne zaś grudzień jako miesiąc najwyższej płodności społeczeństwa. Czy to oznacza, że starające się o dziecko małżeństwo Kowalskich ma największe szanse na poczęcie w okresie świątecznym? Niekoniecznie.
Teoria przytulnej zimy: Częstsze zajścia w ciążę w chłodnym sezonie mogą wynikać z faktu, że gdy za oknem słota, ludzie częściej zostają wieczorami w domu, chętniej przytulają się na kanapie, a w okresie noworoczno-karnawałowym mają większą skłonność do szaleństw i nieodpowiedzialnego zachowania, które może skończyć się dwoma kreskami na teście ciążowym.
Co mówi medycyna? Z czysto fizjologicznego punktu widzenia okazuje się, że mobilność plemników, która odgrywa zasadniczą rolę przy zapłodnieniu, jest najwyższa latem, konkretnie w lipcu, a najniższa właśnie zimą.
Teorii jest wiele. Jeśli je podsumować, okazuje się, że każdy czas jest dobry. Różnice dobowe nie mają większego znaczenia. Mówi się, że testosteron i mobilność spermy są najwyższe rano – między 6:00 a 9:00. Choć to może być prawda, różnica w ilości plemników u jednego mężczyzny w ciągu dnia nie jest duża.
Niektóre doniesienia sugerują, że późne popołudnie sprzyja plemnikom. Jednak większość pracujących nie ma wtedy czasu na miłość. Owulacja zwykle zachodzi w nocy. Nie ma jednak znaczenia, czy sperma dostanie się do pochwy sześć godzin wcześniej, czy później.
Szanse na zajście w ciążę maleją z wiekiem. Ta dość okrutna prawda po części wyjaśnia rosnące zainteresowanie klinikami leczenie niepłodności – kobiety odkładają decyzję o macierzyństwie na później, aby potem przekonać się, że natura się buntuje. Kiedy jest najłatwiej zostać mamą? Naukowcy nie mają wątpliwości – szczyt płodności kobiety przypada na trzecią dekadę jej życia.
Szczyt męskiej płodności jest dość podobny i przypada na wiek 25-29 lat. Po 30-tce jakość nasienia spada, a panowie w wieku powyżej 45 lat mają znacznie mniejsze szanse na poczęcie zdrowego potomka.
Z naukowych obserwacji wynika, że szanse na zapłodnienie są tym większe, im lepsza jakość spermy. I choć wiadomo, że na tę ostatnią wpływ mają takie czynniki jak zdrowy tryb życia, młodość czy aktywność fizyczna, nie bez znaczenia są również dzienne zdarzenia:
Istnieją też badania sugerujące, że oglądanie filmów pornograficznych przed lub w trakcie stosunku seksualnego również poprawia efektywność męskiego nasienia.
Dla par starających się o dziecko istotne mogą być także inne aspekty dbania o optymalny poziom płodności. Kobiety o bardzo nieregularnych miesiączkach mogą na przykład skorzystać z rozpoczęcia starań o dziecko w formie… 6-miesięcznej terapii antykoncepcję hormonalną! Sztuczne hormony potrafią na tyle uregulować cykl, że po odstawieniu pigułki szanse na poczęcie będzie o wiele łatwiejsze.
Nie bez znaczenia jest również plan treningów w okresie starań o maluszka – nawet przy zapłodnieniu in vitro podwyższony poziom aktywności fizycznej kobiety zawsze sprzyja zapłodnieniu, o ile nie mówimy o przesadzie. Codzienne spacery lub dwa umiarkowane treningi tygodniowo to idealna ilość ćwiczeń – większa intensywność może już utrudniać poczęcie. Również w przypadku mężczyzn nadmiar sportu może ograniczyć jakość i mobilność plemników, zmniejszając szansę na zostanie tatą.
Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę rośnie również w weekend. Jak to możliwe? Nie chodzi per se o dni tygodnia, ale o okres, w którym jesteście oboje zrelaksowani, nie spieszycie się, a współżycie daje Wam radość i kończy się orgazmem kobiety. Choć jak dotąd nie dowiedziono, aby któraś z pozycji seksualnych zwiększała szanse na zapłodnienie, w wielu źródłach pojawiają się sugestie, aby po stosunku przez jakiś czas poleżeć (do 10 minut). A kiedy lepiej niż w leniwą niedzielę?
Jeśli naprawdę zależy Wam na rodzicielstwie, pomyślcie też o czynnikach, które ciąży zdecydowanie przeszkadzają i spróbujcie ich unikać przez co najmniej kwartał, idealnie pół roku. Mowa zwłaszcza o:
W każdym razie, jeśli mimo starań po 6 miesiącach Wasza sytuacja rodzinna się zmienia, warto skontaktować się ze specjalistą ds. płodności.
Tagi: porady, zajść w ciążę
Dodaj komentarz