Przyjmowanie pokarmów z łyżeczki jest nowym, niełatwym doświadczeniem dla niemowlęcia. Zatem zadaniem rodziców jest przede wszystkim zachowanie przyjaznej atmosfery w czasie sesji karmienia, spokoju i ogromnej cierpliwości. Trud zdobywania nowych umiejętności przez dziecko powinien być zrównoważony wsparciem, pomocą i uśmiechem osoby karmiącej!
Na co jeszcze powinnaś zwrócić uwagę podczas karmienia łyżeczką:
- Dziecko powinno utrzymywać pozycję zbliżoną do siedzącej lub samodzielnie siedzieć (jeśli opanowało już tę umiejętność). Wskazana jest używanie stabilnego siedziska – fotelik, krzesełko, kolana osoby karmiącej. Należy unikać sadzania dziecka na miękkich poduszkach lub w głębokich fotelach, bądź kanapach.
- W przebiegu karmienia łyżeczką staraj się stale utrzymywać kontakt z dzieckiem. Najlepiej, gdy siedzicie naprzeciwko siebie tak, aby niemowlę mogło obserwować osobę dorosłą i naśladować ruchy w obrębie Twojej twarzy (np. „am”, „mniam-mniam” itd.)
- Łyżeczkę wprowadzaj na środek języka dziecka i lekko dociskaj to miejsce łyżeczką. Dzięki takiej stymulacji niemowlę sprawnie zamyka usta i wtedy możesz wysunąć łyżeczkę z buzi dziecka w linii prostej! Nie unoś łyżeczki! Nie „wycieraj” łyżeczki o dziąsła lub zęby dziecka. Pokarm powinien być ściągnięty z łyżeczki ruchem górnej wargi i przetransportowany językiem do połykania. Ten ruch górnej wargi – powtarzany wielokrotnie w czasie karmienia – przygotowuje wargi dziecka do późniejszego sprawnego wypowiadania wielu głosek, których artykulacja przebiega w obrębie warg np. (m, b, p, w, f), bądź z uniesieniem czubka języka do górnych dziąseł lub zębów (np. t, d, n).
- Dziecko powinno połykać po każdej porcji przyjętego pokarmu (po każdej „łyżeczce”). Pokarm nie może zalegać w buzi dziecka. Połykanie po każdej porcji pokarmu (tzw. „połykanie dojrzałe”) to dla niemowlęcia trudna umiejętność, gdyż w czasie ssania jeden takt połknięcia przypada na kilka taktów ssania (tzw. „połykanie wczesnodziecięce”).
Dodaj komentarz