Każdy noworodek i niemowlę badane jest pod kątem bezwarunkowych odruchów. Chcemy, aby dziecko je miało, ale tylko do określonego wieku. Dowiedz się wszystkiego o odruchach niemowlęcych.
Ludzki noworodek jest całkiem bezbronny – nie potrafi się samodzielnie poruszać, słabo widzi, nie jest nawet w stanie utrzymać samodzielnie główki. Zdany jest więc całkowicie na opiekę matki. Ponieważ jego system nerwowy jest dopiero w powijakach, nie potrafi też reagować na zagrożenie. Dlatego właśnie natura wyposażyła maluszki w uwarunkowane genetycznie odruchy, nad którymi nie trzeba się zastanawiać. Pozwalają one reagować dziecku instynktownie i zanim jeszcze świat doszedł do dzisiejszego poziom rozwoju, decydowały czasem o szansach na przeżycie.
Dzisiaj wyedukowane mamy wiedzą już jak najlepiej zadbać o swoje maleństwa. Mają wózki, nosidełka, a przede wszystkim znają prawidłowe techniki karmienia, kąpania, przewijania czy noszenia. Odruchy niemowlęce pozostały dla nas więc przede wszystkim narzędziem diagnostycznym, które pozwala ocenić kondycję układu nerwowego niemowlęcia.
Pediatra zaraz po narodzeniu oraz w kolejnych tygodniach kontroluje obecność, ale także siłę poszczególnych odruchów. W szczególności istotne są:
Odruchów pierwotnych jest znacznie więcej, ale nie wszystkie są skrupulatnie badane u każdego dziecka. Część z nich obecna jest tuż po porodzie, inne rozwijają się dopiero w kolejnych miesiącach. Wraz z rozwojem systemu nerwowego, który umożliwia dziecku świadome reakcje na bodźce, odruchy pierwotne jednak samoczynnie zanikają.
Poszczególne odruchy pierwotne zanikają na różnych etapach życia dziecka – odruch kroczenia już w 2-3 miesiącu, odruch Moro około 6 miesiąca, a odruch Babińskiego może przetrwać nawet do drugiego roku życia. Zdrowe dziecko w końcu jednak powinno doznać wygaszenia wszystkich pierwotnych refleksów. Czasami z różnych powodów tak się jednak nie dzieje. Zdaniem naukowców przyczyną problemu może być m.in.:
W większości przypadków rodzice nie zdają sobie nawet sprawy, że ich dziecko posiada niewygaszone odruchy pierwotne. Problem diagnozuje najczęściej przy okazji konsultacji zaburzeń poruszania, mowy czy zachowania. Ponieważ za odruchy niemowlęce odpowiada pień mózgu, fakt, że nie zostały one wygaszone, może utrudniać rozwój bardziej złożonych struktur neuronowych. Może się to przejawiać w utrudnionej koordynacji ciała, niepoprawnym stawianiu stóp, nietypowych nawykach czy nawet niedojrzałych reakcjach na bodźce zewnętrzne.
Możliwe objawy niewygaszonych odruchów pierwotnych to m.in.:
Oczywiście, występowanie jednego czy kilku z powyższych symptomów nie oznacza, że u dziecka występują niewygaszone odruchy niemowlęce. Warto to jednak sprawdzić!
Na szczęście niewygaszone odruchy pierwotne nie są obciążeniem na całe życie. Fakt, że nie wygasły one same do określonego wieku, nie oznacza, że nie da się ich wyeliminować później. Pomóc może jednak wyłącznie wyspecjalizowany rehabilitant, który prawidłowo zdiagnozuje, które odruchy przetrwały i wskaże jakie ćwiczenia należy wykonywać, aby je wyeliminować. Gro odpowiedzialności spoczywa oczywiście na rodzicach, którzy będą regularnie ćwiczyć z dzieckiem w domu. Prognozy są jednak doskonałe, a przy cierpliwości i wytrwałości można pomóc dziecku pokonać wiele codziennych problemów i tym samym ułatwić mu funkcjonowanie w szkole, grupie rówieśniczej, a nawet partycypację w sportach.
Bibliografia:
https://www.mountsinai.org/health-library/symptoms/infant-reflexes
https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/Pages/Newborn-Reflexes.aspx
https://www.thechildcentre.com/what-is-retained-reflex-syndrome/
https://www.brainbalancecenters.com/blog/retained-primitive-reflexes-sign-brain-imbalance
Tagi: odruchy noworodka, rozwój niemowlęcia
Dodaj komentarz